Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


4 participanți

    cum imi iau copilul cu mine?

    avatar
    Alinax
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 17/02/2011

    cum imi iau copilul cu mine? Empty cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de Alinax Joi Feb 17, 2011 10:45 pm

    am si eu o mare rugaminte...ca am cautat informatii pe site-ul oficial si nu exista nimic specific...si poate mai este cineva in aceeasi situatie cu noi si ne poate spune ce a facut

    noi, eu si cu sotul meu suntem rezidenti permanenti...am stat 2 ani in Montreal, dar ne-am hotarat sa ne intoarcem in Romania sa-i mai dam o sansa, si intre timp s-a nascut fetita noastra, iar acum dupa un an jumate ne gandim sa ne reintoarcem in Canada...stie cineva cum putem sa o luam cu noi si pe ea? noi avand cardurile de rezident si putandu-ne intoarce cand vrem.

    multumesc mult pentru orice sfat
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de paulesco Vin Feb 18, 2011 1:33 pm

    Alinax a scris:am si eu o mare rugaminte...ca am cautat informatii pe site-ul oficial si nu exista nimic specific...si poate mai este cineva in aceeasi situatie cu noi si ne poate spune ce a facut

    noi, eu si cu sotul meu suntem rezidenti permanenti...am stat 2 ani in Montreal, dar ne-am hotarat sa ne intoarcem in Romania sa-i mai dam o sansa, si intre timp s-a nascut fetita noastra, iar acum dupa un an jumate ne gandim sa ne reintoarcem in Canada...stie cineva cum putem sa o luam cu noi si pe ea? noi avand cardurile de rezident si putandu-ne intoarce cand vrem.

    multumesc mult pentru orice sfat

    Persoanele care au statut de RP dar nu locuiesc(traiesc) in Canada, nu sunt eligibile pt programul de sponsorizare(parenare) al unui membru al familiei.
    Puteti sa aplicati pt viza temporara dar valabilitate de 6 luni nu rezolva mare lucru si in general nu sunt rezolvate pozitiv deoarece este evident faptul ca nu veti trimite copilul in Romania dupa expirarea valabilitatii TRV.
    Situatia este foarte complicata si rezolvarea ei este de durata.
    Majoritatea cazurilor de acest gen se rezolva prin inceperea aplicatiei pt TRP
    (Temporary Resident Permit). Daca ati reusit sa ajungeti in Canada trebuie sa incepeti urgent procedurile pt obtinerea rezidentei permanente ca si cum copilul s-ar afla in Romania. Pare stupid dar este singura posibilitate deoarece nu puteti aplica pt RP din interior in cazul copiilor care aplica singuri, fara unul din parinti. Daca raspunsul este negativ atunci aplicati pt Humanitarian and Compassionate.
    Ambele aplicatii impun prezenta dv in Canada si un venit minim de eligibilitate(22000 $ CAD/an).
    Va recomand sa luati legatura cu Ambasada Bucuresti sau cu un avocat specializat in domeniu deoarece cazurile de acest fel impun artificii legislative. Daca dati un search pe goagle cu cheia de cautare "rp children born outside canada" veti gasi multe cazuri asemanatoare.
    Regret faptul ca nu sunt in masura sa va ofer un raspuns clar si sper sa reusiti sa ajungeti in Canada... "intregi".
    avatar
    mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 54
    Data de inscriere : 14/04/2011

    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de mariuta83 Joi Apr 14, 2011 9:15 am

    spuneti va rog frumos care este procedura daca am trecut interviul si in timpul asteptarii controlului medical am nascut un copil dum trebuie sa-i anunt si pe cine pe cei de la Wiena sau pe cei de la bucuresti? va rog frumos cine a mai trecut prin asa ceva spuneti-mi ce sa fac sint disperata!!!!!!!!11
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de LAVI Vin Apr 15, 2011 6:52 am

    Daca ai trecut interviul si ai cunostinte de limba franceza, ai primit si un document cu titlul Votre Certificat deselection du Quebec.Dca citesi cu atentie, la pagina 4din 5 scrie exact ce trebuie sa faci in cazul in care te-ai casaorit, ai nascut un copil, tc.
    IMPORTANT, asa e trecut pe pagina.


    Lavinia
    avatar
    mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 54
    Data de inscriere : 14/04/2011

    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de mariuta83 Vin Apr 15, 2011 7:02 pm

    multumesc de raspuns LAVI doar acum mi-am dat seama dupa ce le-am scris celor de la Wiena dar oricum in CSQ nu e la murit detaliat ce si cum nu am facut nimic din capul meu am asteptat un raspuns oficial ca sa nu ma fac mai desteapta decit ei asa ca le voi transmite pachetul cu actele cerute la cei de la Wiena si apoi celor de la Bucuresti eu prin mailuri i-am anuntat de aceste schimbari si actele erau pregatite dar nu stiam de unde sa incep daca se primeste voi scrie pe forum pas cu pas ca sa stie si altii adresele de mail unde iti raspun repede si concret bafta si noroc la toti !!!!!!!
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de LAVI Lun Apr 18, 2011 6:14 am

    Cu placere. Smile
    Asteptam informatii ptr a fi utile si altora.

    Lavinia
    avatar
    mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 54
    Data de inscriere : 14/04/2011

    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de mariuta83 Mar Dec 20, 2011 11:22 am

    asadar la moment am un pic de timp liber si va spun pe scurt cazul meu poate va fi de folos cuiva : am depus primul dosar ca familie de 3 persoane am achitat 2 maturi si 1 copil intre timp am ramas insarcinata la interviu eram in luna a 6 am sustinut interviul si vreau sa specific ca nicaieri nu este descris ce faci in caz ca apare un copil e scris numai ca tre sa-i anunti ei bine intii scrii la Londra o instiintare la care atasezi copia certificatului de nastere a nou nascutului si copia pasaportuluitraduse si autentificate la notar 4 fotogarafii cu demensiunile cerute de ei si achiti taxa de studiere a dosarului pentru un membru si tot o incluzi in plic de acolo primesti un plic cu felicitari si CSQ pe numele nou nascutului pe care apoi cu fotografii si copiile cert de nastere a pas si instiintarea( eu am scris scurt clar si cuprinzator AM NASCUT SI IATA ACTELE CERUTE )invitatia la CM nu era venita si mi-a venit odata cu a piciului si cu asta toata procedura s-a incheeat intr-un cuvint toata procedura ca pentru unu mare fara plata in Dosarul 2 si clar ca o bucata de an pierduta pina faci pas pina trimiti pina astepti raspuns la mine a durat 5 luni asa ca bafta ca copii nu asteapta sa ne rezolvam noi maturii probleme si apoi sa se nasca si toate bune

    Continut sponsorizat


    cum imi iau copilul cu mine? Empty Re: cum imi iau copilul cu mine?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 4:07 pm