Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+5
ramona diaconescu
ionut.mitre
iacinta
tender
ditraisa
9 participanți

    emigrare pe partea franceza

    ditraisa
    ditraisa
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 25/01/2011
    Varsta : 45
    Localizare : pitesti

    emigrare pe partea franceza Empty emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de ditraisa Vin Ian 28, 2011 1:09 am

    Very Happy Buna sunt nou venit pe site si vreau sa plec cu familia in CANADA pe partea franceza.Eu nu pot sa fiu aplicantul principal deoarece nu am lucrat,iar meseria mea este asistent medical generalist si am atestatul de libera practica la zi stiu mai bine franceza ca sotul meu .Cineva ma sfatuit sa imi scot de la liceu si de la postliceeala adeverinta de studii, foaie matricola,adeverinta autenticitate diploma de BAC respectiv POSTLICEEALA.Sotul are seralul dar are vechime in munca(are34 de ani),avem 2 copii unul de 8 ani si unul de 2 ani.Sotul meu de la virsta de 14 ani este sportiv profesionist si are carte de munca iar unde i sa intrerupt are conventii civile de munca....Dosarul la Viena nu l-am trimis pt ca mai am de strins acte...POATE CINEVA SA IMI FACA UN PUNCTAJ?...si daca cineva ma ajuta cu sfaturi pt a lucra in Canada ca asistent medical ce documente mai imi trebui din tara. Eu am 32 de ani am uitat sa precizez Very Happy
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de tender Vin Ian 28, 2011 11:05 am

    ditraisa a scris: Very Happy Buna sunt nou venit pe site si vreau sa plec cu familia in CANADA pe partea franceza.Eu nu pot sa fiu aplicantul principal deoarece nu am lucrat,iar meseria mea este asistent medical generalist si am atestatul de libera practica la zi stiu mai bine franceza ca sotul meu .Cineva ma sfatuit sa imi scot de la liceu si de la postliceeala adeverinta de studii, foaie matricola,adeverinta autenticitate diploma de BAC respectiv POSTLICEEALA.Sotul are seralul dar are vechime in munca(are34 de ani),avem 2 copii unul de 8 ani si unul de 2 ani.Sotul meu de la virsta de 14 ani este sportiv profesionist si are carte de munca iar unde i sa intrerupt are conventii civile de munca....Dosarul la Viena nu l-am trimis pt ca mai am de strins acte...POATE CINEVA SA IMI FACA UN PUNCTAJ?...si daca cineva ma ajuta cu sfaturi pt a lucra in Canada ca asistent medical ce documente mai imi trebui din tara. Eu am 32 de ani am uitat sa precizez Very Happy
    Trebuie sa furnizezi mai multe detalii cu privire la diplomele obtinute(tipul liceului sau al universitatii). Sotul a participat la competitii internationale si ce rezultate are? Ca sa lucrezi in domeniul specificat trebuie sa te inscrii la o scoala in domeniu si dupa 2 ani vei lucra ca infirmier. Asa au procedat toate cunostintele mele. Punctajul ti-l faci foarte simplu daca urmaresti grila sinteza de pe blog. Daca nu te descurci te vom ajuta cu placere.
    ditraisa
    ditraisa
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 25/01/2011
    Varsta : 45
    Localizare : pitesti

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de ditraisa Vin Ian 28, 2011 12:45 pm

    am terminat liceu teoretic profil bhimie biologie si sotul este fotbalist si are multe deplasari pe afara cu echipa au jucat in cupa UEFA a fost in AMERICA CU LOTUL B AL romaniei are legitimatie de fotbalist recunoscuta in orice tara...dar nu mergem cu gindul ca el va juca acolo fotbal eu am intrebat daca se ia in calcul la punctaj meseria lui..Si eu dupa 2 ani sunt infirmiera si nu asistenta? Mad
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de tender Vin Ian 28, 2011 4:50 pm

    ditraisa a scris:am terminat liceu teoretic profil bhimie biologie si sotul este fotbalist si are multe deplasari pe afara cu echipa au jucat in cupa UEFA a fost in AMERICA CU LOTUL B AL romaniei are legitimatie de fotbalist recunoscuta in orice tara...dar nu mergem cu gindul ca el va juca acolo fotbal eu am intrebat daca se ia in calcul la punctaj meseria lui..Si eu dupa 2 ani sunt infirmiera si nu asistenta? Mad
    Ce studii are sotul? Este greu sa atingeti punctajul cu studii medii. In ce an ai finalizat studiile postliceale?
    Ca sa ai statut de asistenta trebuie sa finalizezi studii universitare de 4 ani. Acest tip de studii au aparut si in Romania. Un infirmier in Canada are atributiunile unui asistent in Romania.
    Studiaza si programul self-employed pe partea federala. Daca sotul poate sa dovedeasca o activitate sportiva de succes este bine sa luati in calcul acest program.
    avatar
    iacinta
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 17/04/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de iacinta Lun Apr 18, 2011 9:48 am

    buna,nu vreau sa va plictisesc sau sa ma credeti o innapoiata.as avea cateva intrebari.Poate ma va ajuata cineva cu niste raspunsuri.Eu ma terminat doar 10 clase,ultimi 2 ani cu profil agricol,ptr ca asa era in 89,la tara,la 18 ani am plecat din tara,am trit in ungaria 10 ani.In ultimi 5 ani am avut a firma de export import in ungaria,.Intre timp m-am casatorit si am nascut 2 copii,unul in 97 si unul in 2003.IN 2003ne-am mutat in egypt si de-atunci traim aici.Eu si sotul meu (el fiind eyptean)avem o firma aici,au lucrez cu el de 5 ani.sunt si eu in firma,.INTREBAREA este ,,ce sanse am ca sa gasesc viza de emigrare cu cele 10 clase ale mele.sau cu actele ca am o firma unde muncesc..Eu vb romana,magyara,araba,si engleza la nivel de conversatie,acum fac meditati la franceza,4 zile pe sapt.mi sa zis ca e mai usor pe partea franceza.Am fost la un consultant care se ocupa cu emigrari.mi s-z zis ca ma costa 7000dol cu taxa de la ambasa si cu bani ptr el.Va rog sa mi se spuna cam ce sanse am?si nu va suparati ca v-am deranjat.eu sunt nascuta in 75.E mai greu sa fiu admisa?sotul e nascut in 68.iar copii 14 si 8 ani.va multumesc
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 18, 2011 10:40 am

    Cel mai bine este sa-ti evaluezi sansele singura inainte de a apela la intermediari. Daca aplici din Egipt trebuie sa studiezi pagina oficiala. Linkul se refera la documentele care sunt necesare pt obtinerea CSQ(certificat de selectie Quebec).
    Incepe cu autoevaluarea si vei primi raspuns la intrebarea: sunt eligibil?
    Studiaza factorii de selectie pt programul travailleurs permanents.
    Ca sa te poti orienta la care criterii de selectie vei obtine puncte necesare obtinerii CSQ studiaza si grille-synthese.
    Daca in urma autoevaluarii raspunsul este negati nu are rost sa apelezi la firme de consultanta in immigration. Iti vor lua banii si eventual iti vor spune sa inveti franceza si engleza la un nivel avansat pt a obtine un punctaj mai bun.
    Poate te incadrezi la criteriile pt programul FSW. Acest program este accesibil doar celor care se incadreaza in Lista 29.
    Iti trebuie rabdare si timp sa studiezi totul despre etapele emigrarii in Canada.
    Intra pe blogul lui Paulesco si vei gasi toate trimiterile catre paginile oficiale ale programelor de emigrare in Canada. Fiecare ambasada are propriul ghid si o lista cu formulare si acte specifice tarilor pe care le deserveste.
    Daca sotul nu are cetatenie romana singura optiune este sa aplici din Egipt.
    avatar
    iacinta
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 17/04/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de iacinta Lun Apr 18, 2011 11:56 am

    Buna tender.Sotul nu are cetatenie romana,dar eu am romana egypteana,ambele cetateni.As vrea sa aplic din egypr,ptr ca nu prea stau in rom decat in vacanta,2 luni.Dr daca aplic de aici din egypt,oare in ce calitate sa o fac ?de cetatean egyptean sau roman?Si baieti au dupla cetatenie,sotul are permis de sedere in ungaria valabil pana in 2013.Am facut testul is nu am obtinut punctele necesare,ptr ca profilul meu este agricol,iar eu am lucrat mereu la propria noastra firma,.Lista asta 29 ,unde pot gasi mai multe informati despre ea?.Ai dreptate,mi sa zis sa invat franceza,si ca o sa imi de-a si lista de intrebari care o sa mi se puna.SINCER nu stiu ce sa fac .unde sa incep.As vrea sa plecam din egypt ptr ca nimic nu mai e sigur aici.Totul a fost bine pana acuma,dar nimic nu mai e sigur,ma gandesc la viitorul copiilor mei.Am sa intru pe blogul paulesco ptr mai multe informati.Multumesc din suflet.
    avatar
    iacinta
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 17/04/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de iacinta Lun Apr 18, 2011 12:10 pm

    Tot eu sunt.Am cautat daca pot aplica cu profil agricol,si nu am gasit,oricum nu am experienta in agricultura.Dar nu am gasit nicaieri daca pot aplica cu carte de munca in care scrie ca lucrez la firma sotului,Noi avem un magazin music center.CU 4 angajati.pot oare aplica?se ia in calcul ca e firma familiei?sau ma respinge?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de tender Lun Apr 18, 2011 2:00 pm

    Sub ce denumire esti incadrata in firma? Incearca pe FSW cu codul NOC 1122. Trebuie sa dovedesti cu acte ca ai experienta in una din functiile din cadrul NOC-ului.Limita minima admisibila este de un an vechime. Cauta in
    lista ceva care sa se potrivesca cu ce ai tu in cartea de munca sau in contract(in functie de legislatia muncii in Egipt). Mai multe detalii gasesti aici. Problema este ca trebuie sa obtii cele 67 puncte din studii, experienta, nivel engleza(IELTS obligatoriu), rude in Canada etc.
    avatar
    ionut.mitre
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 18/04/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de ionut.mitre Lun Apr 18, 2011 4:53 pm

    buna ma numesc ionut miam facut dosarul si la interviu franceza cat de bine trebuie stiuta adica la ce nivel
    avatar
    ramona diaconescu
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 05/10/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de ramona diaconescu Mier Oct 05, 2011 5:54 pm

    buna, te rog ajuta-ma si pe mine cu partea de formulare daca tu si mai bine!
    Multumesc!
    Ramona
    avatar
    rozalia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 09/11/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de rozalia Mier Noi 09, 2011 8:39 pm

    tender a scris:
    ditraisa a scris: Very Happy Buna sunt nou venit pe site si vreau sa plec cu familia in CANADA pe partea franceza.Eu nu pot sa fiu aplicantul principal deoarece nu am lucrat,iar meseria mea este asistent medical generalist si am atestatul de libera practica la zi stiu mai bine franceza ca sotul meu .Cineva ma sfatuit sa imi scot de la liceu si de la postliceeala adeverinta de studii, foaie matricola,adeverinta autenticitate diploma de BAC respectiv POSTLICEEALA.Sotul are seralul dar are vechime in munca(are34 de ani),avem 2 copii unul de 8 ani si unul de 2 ani.Sotul meu de la virsta de 14 ani este sportiv profesionist si are carte de munca iar unde i sa intrerupt are conventii civile de munca....Dosarul la Viena nu l-am trimis pt ca mai am de strins acte...POATE CINEVA SA IMI FACA UN PUNCTAJ?...si daca cineva ma ajuta cu sfaturi pt a lucra in Canada ca asistent medical ce documente mai imi trebui din tara. Eu am 32 de ani am uitat sa precizez Very Happy
    Trebuie sa furnizezi mai multe detalii cu privire la diplomele obtinute(tipul liceului sau al universitatii). Sotul a participat la competitii internationale si ce rezultate are? Ca sa lucrezi in domeniul specificat trebuie sa te inscrii la o scoala in domeniu si dupa 2 ani vei lucra ca infirmier. Asa au procedat toate cunostintele mele. Punctajul ti-l faci foarte simplu daca urmaresti grila sinteza de pe blog. Daca nu te descurci te vom ajuta cu placere.
    avatar
    rozalia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 09/11/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de rozalia Mier Noi 09, 2011 9:43 pm

    As vrea sa stiu daca e valabila intocmirea documentelor prin biroul roman de VIA CANADA din Cluj?Am facut testul online prin ei si am primit raspuns ca cererea mea a fost aprobata ,sa ma prezint in 22.11.2011 la ei la Cluj.E valabila sau nu?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de tender Joi Noi 10, 2011 12:04 am

    Firmele califica si cainii maidanezi pt emigrare in Canada. Sunt banii tai si poti sa-i arunci pe fereastra sau sa-i platesti pe cei de la firma precizata de tine. Poti sa iti faci dosarul cu mana ta fara sa apelezi la intermediari. Decizia iti aparine.
    avatar
    rozalia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 09/11/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de rozalia Joi Noi 10, 2011 12:00 pm

    Multumesc...Dar ,prima data trebuie sa-mi fac testul online,sau pot sa trimit cererea ce o gasesc pe site-ul oficial?
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de LAVI Sam Noi 12, 2011 6:07 am

    rozalia a scris:Multumesc...Dar ,prima data trebuie sa-mi fac testul online,sau pot sa trimit cererea ce o gasesc pe site-ul oficial?
    Buna Rozalia!
    Iti faci testul pe site-ul oficial, apoi citesti acest forum de la prima pagina si te informezi singura.
    Nu merita sa dai banii firmei de emigrare.

    Succes!

    Lavi
    avatar
    rozalia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 09/11/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de rozalia Sam Noi 12, 2011 11:40 am

    Multumesc..
    avatar
    camiluta
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 07/02/2012

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de camiluta Mar Feb 07, 2012 10:12 pm

    Buna!
    Ca toata lumea de aici vreau sa emigrez in Canada impreuna cu prietenul meu. Eu am terminat master, el a terminat politehnica. Deocamdata incercam sa adunam actele necesare, dar ne-am lovit de o problema. Pe partea franceza ni se cere sa dovedim ca ne-am platit toate asigurarile sociale in ultimii 5 ani. Eu prin asigurari sociale inteleg contributiile din salarii catre sanatate, pensii, somaj, impozit pe salariu. Din pacate nu vrem sa anuntam la servicii ca am demarat procesul acesta si am vrea sa stim sigur cum si de unde putem obtine aceste dovezi.
    Va multumim mult.
    avatar
    oana1234
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 02/08/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de oana1234 Mier Mar 21, 2012 3:46 pm

    Buna ziua! Am si eu o problema.Noi am depus dosarul pentru emigrare in septembrie 2011.Banii pentru dosar i-am bagat pe card si am completat formularul necesar.Astazi s-a dus sotul meu la banca si s-a interesat daca s-au retras bani din cont si i s-a spus ca s-a incercat sa se faca o tranzactie, dar nu s-a putut pentru ca nu erau bani suficienti, s-a dovedit ca mai era nevoie de inca 200 ron. Noi am hotarat ca maine la prima ora sa mai depunem 300 ron si sa trimitem un mail de pe situl oficial al guvernului sa le explicam faptul c-am mai depus bani in cont si ca se poate face tranzactia.Oare mai avem vreo sansa sa se incerce din nou sa se faca tranzactia, sa ni se raspunda la mail?Sau suntem din start refuzati?
    avatar
    oana1234
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 02/08/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de oana1234 Mier Mar 21, 2012 3:48 pm

    Inca ceva am uitat sa va intreb, stie cumva,cineva, un numar de telefon unde-i putem contacta si sa incercam sa le explicam situatia?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de tender Mier Mar 21, 2012 6:09 pm

    Poti sa depui acei bani si sa speri ca nu este adevarat ce ti-au spus cei de la banca. In cazul in care transferul de bani nu s-a putut efectua vei fi instiintata ca plata nu s-a realizat si sa faci plata catre noua adresa furnizata in ghidul oficial. Asteapta sa fii contactata de biroul din Montreal. Cum ai reusit sa fii cu banii sub limita?
    Pt cei cu cec-ul expirat, dupa ce primiti scrisoarea, mergeti la banca emitenta si reinoiti cec-ul. Se platesc taxe suplimentare pt aceasta operatiune. Puneti cec-ul + copie a scrisorii primite intr-un plic mic si il expediati la adresa ceruta de ei. Treceti pe plic si Nr dosarului pe care il veti gasi in scrisoare.
    avatar
    oana1234
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 02/08/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de oana1234 Mier Mar 21, 2012 8:35 pm

    Am avut niste probleme urgente de rezolvat si nu am mai depus luna asta, pentru ca in ultimele 3 luni am depus cate 100 ron/luna sa fim siguri ca nu ne-o ia pe dinainte cursul valutar.Oricum, din ce-mi scri inteleg ca nu este chiar totul pierdut.
    avatar
    oana1234
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 02/08/2011

    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de oana1234 Mier Mar 21, 2012 8:38 pm

    Ideea e ca, presupun, ca va trebui sa trimit un nou formular cu faptul ca ii autorizam sa extraga bani din cont.Dar, ma intreb, acea instiintare nu ne-o pot trimite si in mail? Pentru ca la dosar am pus si adresa de mail, si ma gandesc ca totul ar merge mult mai rapid asa.Noi oricum vrem sa le dam mail, sa speram ca ni se si va raspunde.

    Continut sponsorizat


    emigrare pe partea franceza Empty Re: emigrare pe partea franceza

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 6:52 pm