Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


4 participanți

    Calculare punctaj

    avatar
    Petronela
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/08/2010
    Localizare : Iasi

    Calculare punctaj Empty Calculare punctaj

    Mesaj Scris de Petronela Mar Oct 19, 2010 9:02 pm

    Buna ziua,
    Stie cineva cum se calculeaza punctajul?Am o nelamurire si as dori sa ma linistesc, rezolvand-o.
    Citind ghidul, am vazut asa:
    -Nivel scoala-studii 3 ani -colegiu-inginer constructor-absolvire in 2007 - 10 pct pt ca apare in lista ca si prioritate
    -Domeniu formare- 12 pct - pt colegiu constructii-domeniu cu prioritate
    Punctele la Domeniu de formare se dau in functie de scoala absolvita, nu?Conteaza experienta avuta dupa absolvire?
    -Experienta profesionala- 0 pct( in ghid am vazut ca se dau puncte doar daca lucrezi intr-un domeniu ce are legatura cu diploma obtinuta.La noi , din pacate , nu are.Am lucrat in alte functii de conducere.
    Se puncteaza ceva?
    -Varsta- 14 pct
    -Nivel franceza- 5/4 -7pct
    -Nivel engleza- 2 pct
    Aplicant secundar
    -Nivel studii- 3pct
    -Domeniu formare -2 pct
    -Varsta- 2 pct
    -Franceza 5/4- 3 pct
    55 PCT- am trecut de primul nivel
    -Copii 8 pct
    -bani- 1pct
    Total 64 pct
    Cine se pricepe, poate sa imi spuna daca am facut punctajul corect?
    In ghid mai scrie ca pentru a fi declarat francofon, trebuie sa fii de nivelul 7, cred.
    Ce ar putea inseamna?Chiar daca mie imi iese punctajul cu un nivel mai mic, trebuie sa am neaparat acel nivel 7?
    Multumesc pentru intelegere,
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 8:43 am

    Doar daca doriti sa va inscrieti la universitate. In rest, este OK!
    avatar
    Petronela
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/08/2010
    Localizare : Iasi

    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de Petronela Joi Oct 21, 2010 3:01 pm

    Multumesc pentru raspuns.
    Sa inteleg ca am facut calculul corect, cele 12 puncte pentru domeniul de formare sunt ok, si nu vom lua puncte pentru experienta , pentru ca aceasta a fost in alte domenii si functii.
    Conform calculelor mele, ne iese punctajul si cu un nivel de franceza 5/4, dar ne vor accepta asa sau ne vor spune sa facem un curs de franceza sa fim de nivelul 7?In ghid scrie ca trebuie sa fii de nivelul 7, cel putin , pentru a fi declarat francofon.Stiti persoane care au reusit sa ia CSQ-ul chiar cu nivel mic de franceza?
    Multumesc,
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 8:19 pm

    Petronela a scris:Multumesc pentru raspuns.
    Sa inteleg ca am facut calculul corect, cele 12 puncte pentru domeniul de formare sunt ok, si nu vom lua puncte pentru experienta , pentru ca aceasta a fost in alte domenii si functii.
    Conform calculelor mele, ne iese punctajul si cu un nivel de franceza 5/4, dar ne vor accepta asa sau ne vor spune sa facem un curs de franceza sa fim de nivelul 7?In ghid scrie ca trebuie sa fii de nivelul 7, cel putin , pentru a fi declarat francofon.Stiti persoane care au reusit sa ia CSQ-ul chiar cu nivel mic de franceza?
    Multumesc,
    Nu va obliga nimeni sa fiti considerat francoshit, pardon... fon
    "Les points sont accordés au critère selon les barèmes établis dans le guide, c’est-à-dire en fonction de 12 niveaux de compétences en français langue seconde regroupés comme suit :
    -
    Niveaux 1 à 4 pour débutant;
    -
    Niveaux 5 à 8 pour intermédiaire;
    -
    Niveaux 9 à 12 pour avancé.
    Les candidats qui se voient attribuer les niveaux 1 à 6 sont considérés non francophones, tandis que ceux qui se voient accorder les niveaux 7 à 12 sont considérés francophones."
    Daca aveti un nivel intermediar si punctajul este suficient pt trecerea baremelor prostesti introduse de quebecosi atunci este ok.
    avatar
    Petronela
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/08/2010
    Localizare : Iasi

    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de Petronela Dum Oct 24, 2010 7:09 pm

    Multumesc pentru raspuns.
    avatar
    Lolo C
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 12/08/2011

    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de Lolo C Vin Aug 12, 2011 2:52 pm

    Am facut punctajul printr-un avocat,apoi am aflat despre side-ul oficial si ne-am facut punctajul si acolo,unde raspunsul a fost negativ.Nici unul dintre noi nu are studii superioare,mai mult decit atit eu care am fost sfatuita sa fiu aplicantul principal,nu am nici diploma de bacalaureat.Am diploma de coafor,domeniu incare si lucrez de 10 ani.Credeti ca are rost sa trimitem actele,sau nu avem nici o sansa.Nu iteleg cum a calculat avocatul acela punctajul?Oare am fost pacaliti in speranta ca vom lucra cu cabinetul lui?Va rog luminati-ma.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de calinv Sam Aug 13, 2011 9:14 pm

    buna,
    refaceti- va testul, si pune=ti un punctaj cat mai mare la lb. fr. si eng., va trebui sa doveti acest lucru cu teste(EX. TEFAQ SI IELTS).
    intermediarii trebuie sa fie autorizati de autoritatile canadiene.
    aceste sfaturi se aplica pt. partea franceza - Quebec

    Continut sponsorizat


    Calculare punctaj Empty Re: Calculare punctaj

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 7:30 pm