Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


2 participanți

    ma inadrez in vreo lista de meserii?

    avatar
    deliasim
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 08/12/2012

    ma inadrez in vreo lista de meserii? Empty ma inadrez in vreo lista de meserii?

    Mesaj Scris de deliasim Sam Dec 08, 2012 3:11 pm


    Buna ziua


    Am 37 de ani, sotul 34. Am absolvit in 2003 Colegiul universitar tehnic, economic de informatica si administratie, profil administratie secretariat, specializarea birotica. In 2011 si eu si sotul al terminat Facultatea de management financiar contabil. Nu am profesat in domeniile respective, sau nu in ultimii ani, oricum. Sotul are si o specializare de instalator - domeniu in care si lucreaza in prezent ( ex subofiter ISU).
    Avem o sansa sa ne incadram macar in lista de 6 puncte?


    Va multumesc!
    corina
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 26
    Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 43
    Localizare : Longueuil

    ma inadrez in vreo lista de meserii? Empty Re: ma inadrez in vreo lista de meserii?

    Mesaj Scris de corina Sam Dec 08, 2012 7:24 pm

    deliasim a scris:
    Buna ziua


    Am 37 de ani, sotul 34. Am absolvit in 2003 Colegiul universitar tehnic, economic de informatica si administratie, profil administratie secretariat, specializarea birotica. In 2011 si eu si sotul al terminat Facultatea de management financiar contabil. Nu am profesat in domeniile respective, sau nu in ultimii ani, oricum. Sotul are si o specializare de instalator - domeniu in care si lucreaza in prezent ( ex subofiter ISU).
    Avem o sansa sa ne incadram macar in lista de 6 puncte?


    Va multumesc!
    In prezent, conform datelor de pe pagina guvernului din Quebec, sunt tratate prioritar doar diplomele din lista aceasta. Domeniul trebuie sa fie bifat in dreptul coloanei "diplome etranger". Care este "meseria" trecuta pe diploma de licenta sau masterat? (economist? manager?)
    In cadrul procesului de selectie este amintita doar lista 12-16 puncte. in timp ce lista 6 puncte poate fi intalnita doar dupa ce sapi adanc intre link-urile referitoare la schimbarile aparute pe 29 iun 2012
    Cred ca te doare capul cautand pe paginile oficiale si pe forumuri informatii referitoare la emigrarea in Canada. Cand crezi ca totul este clar, apare ceva care te face sa nu mai intelegi nimic. Problema a aparut atunci cand CIC-ul a fortat nota si a obligat Quebecul sa mai stranga usa. Poate ca incepand cu ianuarie 2013, odata cu redeschiderea programului federal se vor clarifica si programele nominale in care intra si Quebecul.
    Viziteaza "partea engleza" si urmareste daca in momentul in care vor afisa noile reglementari vor pastra sau vor introduce una din meseriile voastre(instalator)
    Poti sa sapi mai mult si, infunctie de diplomele si experienta sotului sa aplici pe "partea franceza" deoarece Plomberie et chauffage (DEP - 1500 hres / 2 ans) este inclusa in lista cu 12-16 puncte(Diplôme d'études secondaires professionnelles ou diplôme d'études postsecondaires techniques - 2 ans)
    Daca simti ca ai o minima sansa, ai veniturile necesare si doresti sa traiesti in Canada atunci nu ezita sa aplici. Este foarte important sa te informezi din sursele oficiale ca sa ai siguranta ca informatiile sunt bune si actualizate.
    Este foarte important(ca aerul pe care-l respiri) sa stapanesti una din limbile oficiale, engleza sau/si franceza. Nu pierdeti timpul cu "Simona si Capatos" daca vreti sa aveti un start bun in Canada. De la Lenin citire si adaptare: invatati, invatati si iar invatati franceza si engleza.
    Numai ganduri bune sa aveti.

      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 3:44 pm