Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


4 participanți

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de Cristina78 Mar Feb 28, 2012 9:19 pm

    Va multumesc mult pt. timpul acordat .....stiu ca sunteti presati cu o gramada de intrebari, vroiam doar sa stiu daca aveti idee ce se intampla cu actele deja trimise in Viena??????????...... mai precis confirmarea primirii dosarului nostru la Viena, confirmare DHL, a fost datata la 13-12-2011. ......vor fi procesate in Viena? vor fi trimise in Montreal? ca balta sigur nu le lasa....
    Multumesc mult .............o noapte sau zi frumoasa va doresc!!!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de tender Mar Feb 28, 2012 11:33 pm

    Cristina, nu iti face probleme in legatura cu dosarul tau. Din cate am citit dosarul va fi procesat la ambasada din Viena conform vechilor reglementari.
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de Cristina78 Mar Feb 28, 2012 11:53 pm

    Multumesc mult pt. raspunsul rapid........sper sa ne auzim cu vesti bune..........in curand.
    avatar
    luminitasararu
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 02/03/2012

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de luminitasararu Vin Mar 02, 2012 1:44 pm

    Si noi am trimis dosarul la Viena in 28 februarie 2011.Am primit in oct 2011 ACC si asigurarea ca se va studia dosarul.Dar de atunci, nimic.Iar noi avem 45 ani si-mi este teama ca ne vor respinge.Avem si copiii care au 22 de ani si 19 ani.Ce credeti?Ma gandesc ca acum dosarele de la Viena vor fi respinse.
    Multumesc mult! Luminita-Rm. Valcea
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de tender Vin Mar 02, 2012 3:29 pm

    Fii optimista. Nu ai de ce sa consideri ca aplicatiile trimise la Viena vor fi respinse. Toate cererile receptionate inainte de 14 feb 2012 vor fi procesate conform reglementarilor in vigoare la acea data. Tot ce trebuie sa faci tu si sotul este sa invatati franceza pe paine si sa va pregatiti pt interviu cand va trebui sa obtineti cele 6 puncte. Pregateste planul de viitor, pt ca la interviu vei fi intrebata. In ghid se specifica foarte clar modalitatea de atribuire a punctelor la criteriul adaptabilitate.


    Ultima editare efectuata de catre tender in Sam Mar 03, 2012 12:36 pm, editata de 1 ori
    avatar
    p_claudiafelicia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de p_claudiafelicia Sam Mar 03, 2012 11:22 am

    Confirmarea primirii dosarului+cerere de emigrare
    Buna seara!
    Am trimis dosarul cu cererea de emigrare+ toate actele (traduse+ copii legalizate) la Viena in data de 19 august 2011, dar pana la aceasta data nu am primit niciun raspuns, nici macar confirmarea primirii dosarului. Sunt ingrijorata mai ales pentru faptul ca a trecut atata timp si inca nu avem nici o veste. Este oare posibil sa dureze asa de mult? Si daca da, de ce?
    In situatia in care dosarul este respins vom primi o notificare in acest sens sau nu?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de tender Sam Mar 03, 2012 12:33 pm

    Este posibil sa dureze si mai mult. Daca nu ai domeniu de formare prioritar se poate primi OUV si dupa un an. Nu dispera, se poate si mai rau. Ai avantajul ca ai deja dosarul in sistem si ca va fi procesat conform reglementarilor vechi. Vei primi un raspuns indiferent daca va fi unul pozitiv sau negativ. Toate schimbarile survenite recent in sistemul de emigrare in reg Quebec au stopat activitatea ambasadelor. Daca mai pui in calcul si blocajele cu medicalele de la CM London, rezultatul este catastrofal pt cei care tanjesc sa obtina PR-ul. Rabdare si franceza.
    avatar
    p_claudiafelicia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de p_claudiafelicia Sam Mar 03, 2012 1:30 pm

    Multumesc mult pentru incurajari! Asa vom face, vom avea rabdare!
    avatar
    p_claudiafelicia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 06/08/2011

    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de p_claudiafelicia Lun Mar 12, 2012 8:28 pm

    Buna seara!
    Va rog sa ma ajutati cu niste informatii cu privire la CEC-urile pt. plata taxelor de procesare a dosarului. Tocmai am primit un plic de la Viena in care ni se returneaza CEC-ul si ne informeaza ca valabilitatea CEC-ului nostru a expirat!!!!! Stie cineva ce trebuie facut in acest caz?
    Oare trebuie sa trimit un alt CEC sau sa incerc plata cu cardul??? pentru ca nu scrie nicaieri ce trebuie sa fac mai departe. Vad ca am un numar de dosar si un nr. ref. ind scrise in dreapta sus a paginii.
    Va rog foarte mult daca cineva a avut o situatie similara sa-mi raspundeti cat MAI REPEDE POSIBIL ca sa stiu ce trebuie sa facem mai departe.
    Multumesc anticipat pt. amabilitate!!!

    Continut sponsorizat


    Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena???? Empty Re: Ce se intampla cu dosarele DEJA trimise la Viena????

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 7:26 am