Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

Examenul medical, Viza

Distribuiţi
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Re: Examenul medical, Viza

Mesaj Scris de LAVI la data de Mier Oct 03, 2012 5:24 pm

Merci Tender!
    Muncesti mult mai organizat aici, si te respecta toata lumea, nu exista discriminari.
    Mai lasa-ma catva timp, sa vad adevarata fata a Canadei.
    Noroc ca am scapat de nostalgia de acasa, trebuia dupa 3 saptamani Smile

le voi arata ce inseamna un roman bine pregatit profesional din Romania, fara emotii si cu zambetul pe buze, chiar daca studiile din tara nu au valoare., nici macar experienta in condus masina nu e valabila:(

La cate suturi am primit din partea canadienilor pana acum, am reusit sa las emotiile deoparte.

iti doresc succes, si, poate intr-o zi ne vom cunoaste Smile

lavi

ana_ingeras18
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Data de inscriere : 05/09/2013

Mesaj Scris de ana_ingeras18 la data de Mar Oct 29, 2013 11:30 pm

Buna ziua... As dori si eu sa aflu cateva informatii despre viza turistica cu intrari multiple.
    Eu lucrez de 5 ani si jumatate intr-o firma si acolo m-am imprietenit foarte mult cu un baiat. Si el a plecat acum 1 an si 6 luni in Canada cu viza permanenta.
    Lucreaza acolo, si ar vrea sa ma invite acolo sa petrec Craciunul si Anul Nou.
    El vrea sa imi trimita invitatie si toate actele necesare pt dosar si sa demonstreze ca el ma poate sustne cat timp eu stau acolo.
    Mie ce acte imi trebuie? Se poate sa cer viza multipla din prima? Ca as vrea sa mai merg acolo...Sau trebuie sa cer viza simpla? Eu pot dovedii ca am lucrat impreuna aici aproape 4 ani.Eu nu am nimic pe numele meu aici, stau cu parintii si vreau sa ma intorc sa nu raman acolo. Daca el dovedeste ca ma poate sustine cat stau acolo, imi mai trebuie cont bancar? Vreau doar sa petrec Craciunul si Anul Nou si in ianuarie sa ma intorc acasa. Am vreo sansa sa primesc viza?
    Imi trebuie analize?
    Multumesc frumos ...

miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

Mesaj Scris de miro la data de Mier Dec 04, 2013 7:54 pm

Buna,
    Revin iarasi pe forum cu o intrebare, am facut plata pentru rezidenta permanenta fara sa ne ceara ei, din cate am inteles este mai bine sa o platim inainte, stie cineva sa-mi zica, dintre cei care au platit, adresa de mail pentru a putea trimite chitanta, sau este mai bine sa o trimit prin posta ?

miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de miro la data de Mier Dec 04, 2013 8:01 pm

Este bine daca le trimit un mail celor de la Bucuresti, referitor la starea dosarului nostru? Sunt 6 luni de la analize medicale.

miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de miro la data de Vin Dec 06, 2013 9:40 am

Am trimis ieri un mail la Bucuresti, i-am intrebat de starea dosarului nostru si am atasat si chitanta cum am facut plata de rezidenta permanenta, sper sa primesc repede un raspuns Very Happy 

Pe acest forum nu mai scrie nimeni din cei care nu au primit viza, sau au primit-o toti? Question 
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 36
    Localizare : Baia Mare

Mesaj Scris de laurentiu81 la data de Mier Ian 22, 2014 7:29 pm

Salutare lume, am primit in sfarsit invitatia la viza. bounce 
    Urmeaza sa le trimit pasapoartele prin curier.
    Revin cu noutati la primirea vizei mult asteptate. cheers 

Asteptarea e lunga... dar e dulce la sfarsit.
    laurentiu81
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 06/07/2011
    Varsta : 36
    Localizare : Baia Mare

Mesaj Scris de laurentiu81 la data de Joi Feb 06, 2014 8:27 am

Salut, vreau sa te intreb in legatura cu banii cu care mergi in Canada. Daca ai mai putini decat trebuie , exista vreo posibilitate sa nu te lase sa intri in Canada? (ex. pt noi ne trebuie 4366 CAD, dar avem numai 3500,in schimb ne asteapta niste prieteni de familie in Montreal , care ar garanta pt noi in cazul unor cheltuieli neprevazute daca ar aparea)
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Vin Feb 07, 2014 3:05 am

Salut,
    Nimeni nu poate sa iti ofere un raspuns sigur. Depinde de ofiterul de la CBSA cand treci de immigration.
    Sigur vei fi intrebat cati bani ai la tine si daca urmeza sa mai primesti bani. Daca musiu este chichitar, s-ar putea sa ceara sa faci dovada. Eu am fost doar intrebat. Bucura-te de timpul pe care il mai ai alaturi de familie si de prieteni.
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Vin Feb 07, 2014 3:20 am

Ia in calcul ca o locatie modesta incepe de la 550 CAD. Trebuie sa mergi la francizare si trebuie sa platesti transportul 80 CAD. Internet mai bun la 50 CAD. Vrei mobilitate si sa fii in contact cu ceilalti, mai platesti 30 CAD pe luna sau prepay la Koodo cu 15 CAD pe luna cu sms-uri nelimitate + optiuni la alegere 25 CAD 500 minute valabile tot anul. Trebuie sa bagi la ghiozdan... ideea este ca ai nevoie de bani ca de aer. Nu stiu cat de repede se intra pe social deoarece eu nu am servit felul asta. Din auzite, s-ar putea din a patra luna. Daca ai un job promis, lucrurile se schimba radical.
    Bafta!
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Mier Feb 12, 2014 11:57 pm

Felicitari pentru viza, mai ai un pas si esti in Canada!Smile)
    Lavi
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Joi Feb 13, 2014 12:00 am

Salut Tender, ma bucur ca mai scrii pe-aci cand iti permite timpul:)

Lasa omul, nu-l speria, ca va avea prieteni si aci. Doar ca se vor intalni in long weekend sau la sarbatori.

Dupa primul interviu am obtinut un loc de munca...si doar interviu....fara pile si relatii. Daca eram in Ro, plateam mii de euro sa-l obtin si inca mii sa-l pastrez.

Asa ca felicitari celor ce parasesc Ro, merita. Dureaza cateva luni bune sa te adaptezi, dar o data de inveti sistemul e o placer sa traiesti in Canada.

Succes in tot ceea ce va propuneti.

Lavi

TatianaC
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 13/02/2014

Analizele medicale

Mesaj Scris de TatianaC la data de Mar Iul 15, 2014 3:49 pm

Buna ziua. Spuneti, va rog, cine a trecut deja analizele medicale, analiza de sange presupune din start, in afara de testarea pentru HIV si sifilis, si testarea pentru hepatite sau daca nu, mai este necesar de declarat? Va multumesc

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Noi 25, 2017 7:29 am