Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

Convocation a une entrevue de selection

Distribuiţi

luciana
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 04/10/2011

Re: Convocation a une entrevue de selection

Mesaj Scris de luciana la data de Joi Oct 06, 2011 12:15 am

[quote="LAVI"]Buna!
    Eu am primit invitatia la interviu, ACC SI OUV in cutia postala( scrie pe plic PRIORITY).
    Desi mi s-au lungit urechile cat le-am cautat in cutia postala zi de zi :o
    Stai linistita, va sosi, chiar daca va mai dura un pic, asta daca nu aveti tartament prioritar.
    Eu am trimis in iulie DCS si am fost planificata la interviu pe 5 aprilie.

Succes!

lavinia[/quote]
    Buna Lavinia, sunt noua pe forum. Noi (familia) am trimis actele in ianuarie 2010 si in martie 2010 am primit raspuns nefavorabil de la Viena. Voi ati corespondat direct cu ambasada sau prin intermediul unei firme? La ce te referi cand spui tratament prioritar?
    Dorim sa incercam din nou dar nu stim ce cale sa luam...

Multumesc!

biaalbu
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Data de inscriere : 07/12/2010

Mesaj Scris de biaalbu la data de Joi Oct 06, 2011 6:00 am

Buna dimineata, am trimis actele la Viena in 13 aprilie 2011, in 18 aprilie au ajuns la ei, am optat pt atasarea in dosar a unui ordin de plata pentru retragerea de pe cont a banilor. Pana azi, 6 oct, banii nu au fost retrasi si nu am rimit nici un raspuns, nimic... CE SA FAC???? sa le trimit un mail? sa-i intreb? in 12 zile sunt 6 luni de cand au primit actele de la noi...si nici un raspuns...HELP Sad
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Mesaj Scris de LAVI la data de Lun Oct 10, 2011 7:33 am

luciana a scris:
    LAVI a scris:Buna!
    Eu am primit invitatia la interviu, ACC SI OUV in cutia postala( scrie pe plic PRIORITY).
    Desi mi s-au lungit urechile cat le-am cautat in cutia postala zi de zi Surprised
    Stai linistita, va sosi, chiar daca va mai dura un pic, asta daca nu aveti tartament prioritar.
    Eu am trimis in iulie DCS si am fost planificata la interviu pe 5 aprilie.

Succes!

lavinia
    Buna Lavinia, sunt noua pe forum. Noi (familia) am trimis actele in ianuarie 2010 si in martie 2010 am primit raspuns nefavorabil de la Viena. Voi ati corespondat direct cu ambasada sau prin intermediul unei firme? La ce te referi cand spui tratament prioritar?
    Dorim sa incercam din nou dar nu stim ce cale sa luam...

Multumesc!
    Bine ai venit!
    Tratament prioritar inseamna ca unul dintre aplicanti are un grad de rudenie in Canada(Quebec)(aici ma refer la rude de gradul 1)sau are o meserie in Romania care apare in listele de pe pagina guvernamentala.
    De ce ati primit raspuns nefavorabil?Nu ati indeplinit punctajul?
    Ni am facut singuri demersurile pentru emigrare, cu ajutorul acestui forum. Trebuie sa citesti tot si sa te informezi, nu are rost sa dai banii firmelor specializate.

Succes!

nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 29/07/2010

Mesaj Scris de nicoles la data de Dum Oct 16, 2011 2:19 pm

Buna tuturor,

Fac parte si eu din randul celor ce asteapta un semn din partea celor din Viena!Am trimis in decembrie 2010 dosarul si in luna august am primit fila cec expirata.Am trimis un nou cec iar ei in septembrie ne-au expediat o scrisoare cu multumirile pt cec si cu mentiunea ca dosarul nostru e in lucru.Sa mai astept sau sa le trimit e-mail sa-i intreb despre situatie?De ce va intreb asta pt ca am auzit ca poate sa fie si posta romana de vina, poate sa aiba intarzieri ale plicurilor!!!!!!!!!!adica cei de la viena sa fi trimis vreo invitatie la interviu si noi sa nu stim nimic din cauza postei romane!!!!!!

Si nu am primit inca ACC si OUV.Se mai trimit acestea sau se face direct invitatia pt interviu?

In concluzie e bine sa le scriu un e-mail sau e de preferat sa astept?

Multumim anticipat tuturor care imi pot raspunde la aceaste intrebari.

Bafta tuturor.

LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Lun Oct 17, 2011 5:59 am

Buna Nicoles!

Parerea mea e ca trebuie sa astepti, chiar daca e greu si enervant la un moment dat.
    Posta romana expediaza plicurile cu grija, ba mai mult de atat scrie pe plic PRIORITY cu caractere mari, deci e musai sa-l livreze.
    Intre timp poti profita si invata limba franceza.

Succes! flower

Lavinia

nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de nicoles la data de Mar Oct 18, 2011 12:45 pm

Multumesc Lavinia pt raspuns.Stiu ca tu si familia ta erati cu mult inaintea noastra cu demersurile pt ca urmaresc acest forum.Ati obtinut viza?Sunteti in Canada?Ati prins o perioada buna cand totul se desfasura mult mai repede fata de perioada aceasta! Sad

Intre timp o sa urmez sfatul tau si o sa ne pregatim si mai ales sotul meu pt interviu,care e aplicantul secundar si care nu stie mare lucru.Din fericire eu sunt absolventa de limbi straine(engleza + franceza)dar sunt actualmente profesor de limba engleza si nu de limba franceza, din pacate.Deci si eu trebuie sa exersez.

Bafta in continuare!
    Nicoles
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Joi Oct 20, 2011 11:56 am

Cu mare placere!
    Noi asteptam medicalele, desi ne doream sa ajungem in septembrie in Canada.
    Si la noi au intarziat actele.

Spor la invatat!
    Aplicantul principal trebuie sa vorbeasca mai mult la interviu, dar asta presupune ca si aplicantul secundar sa inteleaga daca il intreaba de ultimul loc de munca, sau unde v-ati cunoscut, sau alte intrebari.
    Sunt sigura ca va invata, franceza e mult mai frumoasa decat engleza, si mai usoara.(asta e pararea mea)Smile

Succes!

nicoles
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de nicoles la data de Vin Oct 21, 2011 5:06 pm

Multumesc pt raspuns, Lavinia.
    Esti draguta si optmista si da, si eu pot spune ca limba franceza e foarte frumoasa ca si limba, usoara nu prea dar e mult mai logica in ceea ce e priveste gramatica fata de limba engleza.

Bafta in continuare si sa auzim numai de bine aici dar mai ales acolo in Canada!

Nicoles

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Lun Iun 18, 2018 9:13 am