Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+2
tender
miro
6 participanți

    completare DCS ??

    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    completare DCS ?? Empty completare DCS ??

    Mesaj Scris de miro Mier Dec 22, 2010 6:32 pm

    o intrebare, stiu ca DCS-UL trebuie completat de aplicantul principal si secundar, dar de ce trebuie un alt DCS completat si de aplicantul secundar, din moment ce scrie doar "aplicant principal"??? (sotul devine aplicat principal ?)
    Nu mai inteleg..., in felul acesta cum dovedesc experienta, studiile sotului care trebuie trecute in DCS, sau, si ale lui mai trebuie traduse si atasate la dosar????

    Poate cineva sa-mi dea un raspuns cat mai urgent???
    VA ROG!!!!!!!!!!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de tender Mier Dec 22, 2010 8:24 pm

    miro a scris:o intrebare, stiu ca DCS-UL trebuie completat de aplicantul principal si secundar, dar de ce trebuie un alt DCS completat si de aplicantul secundar, din moment ce scrie doar "aplicant principal"??? (sotul devine aplicat principal ?)
    Nu mai inteleg..., in felul acesta cum dovedesc experienta, studiile sotului care trebuie trecute in DCS, sau, si ale lui mai trebuie traduse si atasate la dosar????

    Poate cineva sa-mi dea un raspuns cat mai urgent???
    VA ROG!!!!!!!!!!
    DCS-ul se completeaza in 2 exemplare. Unul este completat de catre AP si se bifeaza in casuta "Requérant principal" iar al doilea se completeaza de catre AS si se bifeaza "Époux ou conjoint de fait qui l’accompagne"
    Ce nu este clar? Fiecare isi trece propriile date, studii, experienta in formularul sau. Din start se clarifica cine este cel care completeaza DCS-ul. Fii mai atent(a) si o sa reusesti.
    Ambii aplicanti trebuie sa ataseze copii legalizate dupa actele care dovedesc studiile si experienta. Cum vrei sa obtii punctele de la al doilea prag eliminatoriu daca nu le pui la dispozitie si "materialul didactic".
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de miro Mier Dec 22, 2010 8:52 pm

    iti multumesc pentru raspuns.
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de miro Mier Dec 22, 2010 10:40 pm

    suntem 4 membrii : AP, AS, si 2 copii minori, ce se intelege prin :
    "copie xerox nelegalizată a paginii din paşaport care conţine datele principale de identificare" ?

    Trimit copia pasaportului AP?? sau ale tuturor membrilor???
    avatar
    taralungatatiana
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 07/12/2010

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de taralungatatiana Sam Dec 25, 2010 1:14 pm

    craciun fericit tuturor!vreau sa va intreb si eu: daca sotul(aplicant secundar)are studii in agricultura,dar n-are carte de munca,in schimb s-a ocupat acasa cu cresterea legumelor in sere(avem si o adeverinta de la primarie)la intrebarea a 9-a,privind ocupatia din ultimii 5ani, putem trece aceasta ocupatie?multumesc.
    avatar
    danikka
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 10/09/2010

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de danikka Sam Dec 25, 2010 6:21 pm

    pt miro: copii dupa pasapoarte a tuturor membrilor
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de tender Lun Dec 27, 2010 8:19 pm

    taralungatatiana a scris:craciun fericit tuturor!vreau sa va intreb si eu: daca sotul(aplicant secundar)are studii in agricultura,dar n-are carte de munca,in schimb s-a ocupat acasa cu cresterea legumelor in sere(avem si o adeverinta de la primarie)la intrebarea a 9-a,privind ocupatia din ultimii 5ani, putem trece aceasta ocupatie?multumesc.
    Sunt acceptate ca experienta locurile de munca remunerate, restul poate fi incadrat ca hoby.
    LAVI
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare


    Mesaje : 262
    Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de LAVI Vin Dec 31, 2010 9:33 pm

    miro a scris:suntem 4 membrii : AP, AS, si 2 copii minori, ce se intelege prin :
    "copie xerox nelegalizată a paginii din paşaport care conţine datele principale de identificare" ?

    Trimit copia pasaportului AP?? sau ale tuturor membrilor???
    Eu am facut copii xerox dupa pagina cu date personale din pasaportul meu(am fetele in pasaportul meu, e mai vechi)si al sotului.Daca sunteti 4 membri, veti avea 4 copii xerox nelegalizate.

    Mult succes!


    Lavinia
    avatar
    miro
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 14/12/2010
    Localizare : Alba Iulia

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de miro Vin Dec 31, 2010 11:37 pm

    multumesc LAVI Very Happy
    avatar
    corinaa
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 24/05/2011

    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de corinaa Dum Mai 29, 2011 4:31 pm

    Buna ziua d-le Paulesco, am si eu o nelamurire legata de completarea DCS ului, la partea unde tb sa metionam locurile de munca.
    Sotul meu fiind AS, a lucrat cu mai multe companii pe baza incheierii unor contracte de colaborare, fiind obligat sa-si deschida o societate, PFA,prin urmare salariul il primea pe baza unor facturi fiscale pe care el le emitea catre societatea cu care lucra.
    Se pot trece in DCS ?Sunt valabile ca vechime in munca, credeti ca vor fi luate in calcul ?
    tin sa va mai mentionez ca toate sumele de bani au fost impozitate, sotul meu si-a platit toate contributiile la timp, implicit avem toate contractele in original . Va multumesc

    Continut sponsorizat


    completare DCS ?? Empty Re: completare DCS ??

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 4:54 pm