Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

Examenul medical, Viza

Distribuiţi

paulesco
    Admin
    Admin

Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

Examenul medical, Viza

Mesaj Scris de paulesco la data de Lun Noi 23, 2009 9:29 pm

EXAMENUL MEDICAL este ultima etapă în cadrul procesului de emigare în provincia Quebec. Dacă treceţi cu bine de această examinare mai durează puţin până când veţi avea VIZA pe paşaport!

Examenul medical se poate face in România (Bucureşti) sau în Ungaria (Budapesta). Veţi fi examinat/examinată numai de către medici agreaţi de Guvernul canadian. Cetăţenii Republicii Moldova pot face examenul medical la Chisinău!

Examenul medical constă în următoarele teste:

*examen medical general - trebuie făcut de toţi membrii familiei;

*radiografii pulmonare - toţi membrii familiei, mai mari de 11 ani;

*analiza sângelui - pentru toţi cei peste 15 ani;

*analiza urinei - pentru cei peste 5 ani;

*test de spută (în unele cazuri).

Testele medicale sunt valabile 1 an de la începerea lor. Deci, dacă veti fi chemaţi pentru o repetare a analizelor, data care va ramâne în vigoare va fi tot cea de început a testelor. Aceste teste sunt plătite de catre
    dvs, iar dacă ele expiră, va trebui să le repetaţi bineinţeles cu alţi bani.

Nu trebuie sa fiţi speriaţi, întrucit cei cu deficienţe cronice nu sunt respinşi. Există persoane care au trecut testul cu toate că erau bolnavi de diabet, astm, probleme cardiace sau probleme cu văzul sau auzul. Bineinţeles, aceste probleme nu trebuie să fie grave sau foarte grave.

Costurile Examenului medical sunt:

- la Budapesta 15 000 forinţi/adult + 1 500 forinţi (taxa plic către Viena) + 6 000 forinţi/copil
    - la Bucureşti 91,5 USD/adult şi 65 USD/copil
    - la Chişinau 100 USD/adult şi 90 USD/copil

VIZA

Dacă analizele dvs. sunt OK atunci nu vă mai rămâne decât să aşteptaţi VIZA. Aceasta vine aproximativ în 9 luni de la data la care dvs. aţi depus dosarul la Ambasada Canadei din Bucureşti. Această perioadă
    maximă diferă de la caz la caz. Uneori s-au primit vize foarte repede dupa examenul medical, iar alteori a durat nejustificat de mult până la eliberarea vizei.

VIZA o veţi primi in urma unei scrisori de la Ambasada Canadei din Bucureşti, prin care veţi fi solicitaţi să
    trimiteţi paşapoartele.
    Paşapoartele pot ajunge la Ambasadă, prin poşta privată sau pot fi duse personal.

Pentru a putea primi VIZA mai trebuie să platiţi o ultimă taxa numită Taxa de Rezidenţă Permanentă. Această taxă este în valoare de 490 CAD (aprox.445 USD) şi este platită numai de către aplicantul principal şi
    soţul(soţia)/partenerul consensual. Taxa pentru Rezidenţă Permanentă nu se plăteşte pentru copii dependenţi.

Cetăţenii români vor plăti taxele numai în dolari SUA la sucursalele Băncii Transilvania.

Documentele de dovadă a plăţii, în original, se pun în acelaşi plic cu paşapoartele. Pe plic lipiţi o etichetă cu codul de bare pe care le-aţi primit de la Ambasada Canadei din Bucureşti şi scrieţi adresa şi numele
    dvs. pe el. Plicul îl puteţi depune în cutia poştală de la poarta ambasadei ( în orice zi a săptămânii şi la orice oră) sau îl puteţi trimite prin poşta privată.

După 15 zile lucrătoare (număraţi doar luni, marţi, miercuri şi joi) puteţi merge la ambasadă să ridicaţi paşapoartele cu VIZA pe ele.

Termenul de valabilitate al vizei este de un an de la data efectuării examenului medical!

Termenul nu poate fi prelungit. Dacă nu folosiţi VIZA înainte de expirare, trebuie să reluaţi întregul procesul de emigrare.Faptul că aţi obţinut anterior o viză nu presupune că la o a doua aplicare ea va fi aprobată
    în mod automat. Ea va fi procesată dupa noile regulamente în vigoare.

În momentul în care ridicaţi paşapoartele cu VIZA aplicată mai primiţi nişte hârtii care se numesc confirmare de rezidenţă şi cu care va trebui să vă prezentaţi la biroul de emigrare de pe aeroport pentru începerea formalităţilor. Pe formularul aplicantului principal sunt scrise datele personale, numele celor care îl insoţesc (numele de la naştere şi data naşterii) şi o rubrica în care se trece numele persoanei care îl va ajuta acolo. Aceasta se completează pe aeroport.
    De asemenea este trecută şi suma declarată la interviu. Pe cel al aplicantului principal + insoţitorilor este trecut numele de la naştere, datele personale şi numele numai al aplicantului principal de data asta la persoanele care îi insoţesc. Formularele sunt identice.

Dependenţii pot insoţi aplicantul principal sau pot veni ulterior în Canada, dar nu
    pot sosi în Canada înaintea aplicantului principal. Dependenţii pot sosi ulterior, după aplicantul principal, dar în termenul de valabilitate al vizei.

Dacă dependenţii nu pot să sosească în Canada înainte de expirarea vizei, ei trebuie să aplice din nou pentru viza canadiană, fie ca aplicanţi independenţi, fie sponsorizaţi de (fostul) aplicantul principal, ceea
    ce inseamnă depunerea unui nou dosar.

Felicitări ! Am parcurs impreună intreg procesul de emigrare în Provincia Quebec !

gribiana
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 23/02/2010

analize

Mesaj Scris de gribiana la data de Mar Feb 23, 2010 5:01 pm

buna ziua, doresc sa emigrez in Canada, am o singura frica, cea a radiografiei pulmonare deoarece am o problema, o boala numita sarcoidoza care mia atacat plamanul, nu e contagioasa, acum o luna la bilant plamanul era sanatos, dar pentru a mi se pune acest diagnostic mi sa facut o biopsie iar taietura are cam 10 cm, deci nu am cum sa nu zic nimic, chiar daca totul e ok acum boala ramane in singe tot restul vietii....
    unde as putea gasi mai multe informatii legate de aceste analize deoarece nu as vrea sa cheltui bani, sa-mi fac sperante, mai ales ca nu sunt numai eu implicata ci si familia mea, si sa fiu respinsa

paulesco
    Admin
    Admin

Re: Examenul medical, Viza

Mesaj Scris de paulesco la data de Mar Feb 23, 2010 5:28 pm

Respingerea apare in momentul in care suferi de o boala grava care nu iti poate permite sa te integrezi pe piata
    muncii (deci presupune ca vei sta social), sau
    bolile care prezinta pericol foarte mare de raspandire.
    Sarcoidoza se trateaza.Fa un test de sputa si CT pentru a fi foarte sigur
    ca este ok.
    Ar mai fi o solutie. Poti sa afli care este clinica autorizata si sa iti faci o programare la ei. Oricum, cheltuiala ar fi mai mica decat intregul proces de emigrare.
    Au fost cazuri asemanatoare cu al tau si au primit viza.
    DanaD61
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 04/10/2010
    Localizare : NEW YORK

Nu e o problema , poti face pasul!!

Mesaj Scris de DanaD61 la data de Lun Oct 04, 2010 5:40 pm

Nu stiu daca ai depus dposarul sau nu dar nu ai de ce sa-ti faci probleme din cauza asta. O sa treci cu bine de vizita medicala pentru ca nu e nici un motiv sa fii respinsa. Stiu asta cu certitudine pentru ca fiul meu are cam aceas problema din cauza unei infectii cu Stafilococul Auriu si a trecut cu bine de vizita medicala, acum asteapta sa fie chemat pentru viza. Trebuie doar sa duci cu tine cit mai multe dovezi medicale ca cea ce ai este necontagios si leziunea nu este activa.
    Bafta multa si meri cu curaj inainte!!!
    numai bine.

gribiana a scris:buna ziua, doresc sa emigrez in Canada, am o singura frica, cea a radiografiei pulmonare deoarece am o problema, o boala numita sarcoidoza care mia atacat plamanul, nu e contagioasa, acum o luna la bilant plamanul era sanatos, dar pentru a mi se pune acest diagnostic mi sa facut o biopsie iar taietura are cam 10 cm, deci nu am cum sa nu zic nimic, chiar daca totul e ok acum boala ramane in singe tot restul vietii....
    unde as putea gasi mai multe informatii legate de aceste analize deoarece nu as vrea sa cheltui bani, sa-mi fac sperante, mai ales ca nu sunt numai eu implicata ci si familia mea, si sa fiu respinsa

cristina981
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 15/11/2010

Mesaj Scris de cristina981 la data de Mar Dec 07, 2010 1:01 pm

buna-ziua!

Anul acesta am depus dosarul 2 pt emigrarea ca skilled-worker pt provincia Quebec (cel care contine si cazierul si etc) la Ambasada Canadei la Bucuresti in iunie la inceput. A fost primit de ei pe 18 iulie 2010, iar procesarea lui a inceput pe 11 august 2010. Acestea sunt datele afisate de serviciul lor on-line.
    Doresc sa stiu cat mai dureaza pana la invitatia la viza. Aud si citesc pe net, pe site-uri oficiale si neoficiale tot felul de perioade. Fie ca dureaza maxim 8 luni, ori ca 9 luni de la D2 la primirea vizei,,,,ba ca dureaza mai mult, adica 12 luni in medie si 14 maximum etc. Smile) Stie careva ceva sigur? Am impresia ca nici ambasada Canadei la Bucuresti nu poate da o perioada maxima sigura. Smile Inca nu s-au facut statistici, e prea devreme. Si totusi.....cat mai am de asteptat daca am facut analizele medicale in august 2010 la Budapesta? Asa...aproximativ!
    Observ ca timpii de procesare au crescut, probabil din cauza nenumaratelor cereri pt Quebec, desi testele impuse pe ambele parti (federala si Qbc) aduc in Canada un nr mai mic de emigranti, din 26 iunie incoace, odata cu noile modificari.
    Multumesc pt un eventual raspus si o zi buna sa aveti!
    DanaD61
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 04/10/2010
    Localizare : NEW YORK

Fiul meu a fost chemat la aprox 11 luni sa platesca viza!!!

Mesaj Scris de DanaD61 la data de Mar Dec 07, 2010 2:21 pm

Draga Cristina,
    Fiul meu a inceput actele aproximativ in Oct 2009, nu-mi mai amintesc exact cind ...dar a ajuns la vizita medicala la 1 iulie 2010, apoi a primit inainte de implinirea a 12 luni, cindva in septembrie, invitatia sa plateasca vizele, si in 2 saptamini a avut vizele. Acum se pregateste de plecare cea ce sper sa faci si tu in curind!!! Multa Bafta!!! Happy Landing and Good luck in that new life!!!! Very Happy Laughing

cristina981 a scris:buna-ziua!

Anul acesta am depus dosarul 2 pt emigrarea ca skilled-worker pt provincia Quebec (cel care contine si cazierul si etc) la Ambasada Canadei la Bucuresti in iunie la inceput. A fost primit de ei pe 18 iulie 2010, iar procesarea lui a inceput pe 11 august 2010. Acestea sunt datele afisate de serviciul lor on-line.
    Doresc sa stiu cat mai dureaza pana la invitatia la viza. Aud si citesc pe net, pe site-uri oficiale si neoficiale tot felul de perioade. Fie ca dureaza maxim 8 luni, ori ca 9 luni de la D2 la primirea vizei,,,,ba ca dureaza mai mult, adica 12 luni in medie si 14 maximum etc. Smile) Stie careva ceva sigur? Am impresia ca nici ambasada Canadei la Bucuresti nu poate da o perioada maxima sigura. Smile Inca nu s-au facut statistici, e prea devreme. Si totusi.....cat mai am de asteptat daca am facut analizele medicale in august 2010 la Budapesta? Asa...aproximativ!
    Observ ca timpii de procesare au crescut, probabil din cauza nenumaratelor cereri pt Quebec, desi testele impuse pe ambele parti (federala si Qbc) aduc in Canada un nr mai mic de emigranti, din 26 iunie incoace, odata cu noile modificari.
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare

Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

Mesaj Scris de dorina la data de Mar Dec 07, 2010 3:42 pm

DanaD61 a scris:Draga Cristina,
    Fiul meu a inceput actele aproximativ in Oct 2009, nu-mi mai amintesc exact cind ...dar a ajuns la vizita medicala la 1 iulie 2010, apoi a primit inainte de implinirea a 12 luni, cindva in septembrie, invitatia sa plateasca vizele, si in 2 saptamini a avut vizele. Acum se pregateste de plecare cea ce sper sa faci si tu in curind!!! Multa Bafta!!! Happy Landing and Good luck in that new life!!!! Very Happy Laughing

cristina981 a scris:buna-ziua!

In acest moment timpii de asteptare afisati de ambasada de la Bucuresti este de 8 luni pt finalizarea procesarii cererilor de rezidenta permanenta. Daca doriti informatii cu privire la aplicatia dv urmati linkul

cristina981
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de cristina981 la data de Mar Dec 07, 2010 3:52 pm

mersi mult si tie, dorina, pt rasp. datele sunt cam tot alea de care dau pe net mereu. ma rog, asta e. tre sa mai lucrez la capitolul rabdare, nu am de ales. Smile

cristina981
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de cristina981 la data de Mar Dec 07, 2010 3:53 pm

Hehe, merci mult de raspuns. Prin nov am depus primul dosar. De pe 7 dec 2009 au inceput sa lucreze la el...hm...insa de pe forumurile montreal.ro , vancouver.ro etc.. (defapt sunt unu si acelasi....cu mici diferente) ..observ ca nu se mai intampla mare lucru. doar interviuri au loc. merge f greu cu invitatiile la viza.
    Deja s-au implinit 12 luni de la inceperea procesului de emigrare. sper ca peste cel tarziu 1 luna, 1 luna si jumatate sa primesc inviatia. Quebecul trebuie sa nu depasesca un anumit nr de vize eliberate anual, citesc pe site0uri canadiene. so...poate ca noi astia cu analizele medicale in august, le vom primi dupa anul nou.
    Multa bafta fiului tau. Pun pariu ca abia astepti sa ajungi un pic mai incolo la el in vizita. :-bd Very Happy

parnic
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 06/03/2011

Mesaj Scris de parnic la data de Dum Mar 06, 2011 2:01 pm

Dragi forumisti, ajutati-ne si pe noi cu careva sfaturi.
    Santem complet disperati. Procesul de emigrare l-am inceput in iunie 2009, dupa care a urmat interviul, in februarie 2010 - am expediat dos.II catre Ambasada Canadei din Bucuresti, iar procesarea dosarului a inceput pe 7 aprilie 2010. Ca urmare pe 29 aprilie 2010 am trecut examenul medical cu succes si de atunci asteptam invitatia la viza. Am trimis mesaje catre ambasada la care mi-au raspuns ca ne vor anunta indata ce vom trece la urmatoarea etapa. Spuneti-mi va rog, cum se poate de urgentat primirea invitatiei, ma tem ca nu vom reusi sa plecam din tara pina la expirarea termenului examenului medical.

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Dum Mar 06, 2011 2:46 pm

Asteptarea este singura optiune. Sunteti cadru militar?

parnic
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de parnic la data de Dum Mar 06, 2011 10:52 pm

Nu, nu sint cadru militar si nici functionar public, si nici sotul nu e. Care este oare motivul retinerii?

grim
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 19/02/2011

Mesaj Scris de grim la data de Lun Mar 07, 2011 2:11 am

Buna ziua,

Ca mai toti dintre voi care frecventati acest site, eu si familia mea suntem decisi sa emigram in Canada; primul rind de formulare este deja trimis si asteptam nerabdatori continuarea... O mare problema ma framinta in prezent fiindca tocmai am afat ca sunt purtator de hepatita C. Probabil ca mi se trage de cind donam singe pentru socrul meu...Medicul spune ca virusul este inactiv, in stare latenta si nu am nici-un tratament, nici simptome si nici altceva. Credeti ca este un motiv sa ma respinga la vizita medicala? Ne-am facut atitea sperante ... iar acum eu sunt cel care este nevoit sa spulbere visul unei intregi familii. Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti cazuri similare si ce-as putea sa fac.
    Va multumesc,
    Grim

parnic
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de parnic la data de Lun Mar 07, 2011 9:08 am

Cred ca te derenjez in zadar, deoarece cunosc caz concret cind persoana cu exact aceeas problema a trecut cu succes examenul medical.

grim
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de grim la data de Lun Mar 07, 2011 4:24 pm

Multumesc pentru raspunsul rapid. Este linistitor sa aud ca nu e considerata o piedica. Deci chiar cunoasteti pe cineva cu aceeasi problema si a fost acceptat.
    Credeti ca se poate pune intrebarea oficial la clinica medicala si unde as putea gasi coordonatele pentru a telefona acolo?

Ce important este sa ai cu cine schimba pareri, experiente traite, auzite... Ma bucur ca exista acest forum si va felicit!
    Grim

parnic
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de parnic la data de Lun Mar 07, 2011 5:52 pm

In ceea ce priveste numarul de telefon de la clinica, nu te pot ajuta, dar poti incerca sa suni la OIM, poate ei te pot ajuta, nr. de telefon: 23-31-88.

grim
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de grim la data de Lun Mar 07, 2011 6:24 pm

Multumesc pentru toata colaborarea prompta.
    Grim

catvica
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 15/01/2011

Mesaj Scris de catvica la data de Lun Mai 02, 2011 8:06 am

Buna, am depus la Bucuresti la 18/02/2011 al doilea dosar, asteptam invitatie la examenul medical si avem impresie ca nu se mai produce , oare cit mai dureaza
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Lun Mai 02, 2011 9:31 am

Depinde de ambasada si de nr de dosare depuse pe ambele programe de emigrare(FSW si Quebec). Cei care au depus dosarele pe FSW deja sunt in lista de asteptare deoarece ei au aplicat din start pt obtinerea rezidentei permanente. Quebec-ul sta la coada Very Happy

mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 14/04/2011

Mesaj Scris de mariuta83 la data de Mier Iul 06, 2011 3:08 pm

la mine iar ca la nelumea me-au venit formularele pentru medicale insa pentru cel micut nu au venit ce -mi propuneti sa fac sa astept pe ale micutului sau sa mergem noi trei acum si cind vor veni pentru cel mic vom merge si cu el ce oare pentru el e deschis alt dosar ? nu puteau sa le trimita pe toate odata sa asteptam trei luni pina ce vor veni ale micutului. cum e ma bine?

mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de mariuta83 la data de Joi Iul 14, 2011 10:12 pm

salut tuturor! acum ca am formularele medicale la mina ma prezint la oficiul indicat cu ce acte? pasapoarte, formulare , si vad ca e indicat si carnetul de vaccine nu inteleg a tuturor membrilor sau numai a copiilor sau ce mai vor toata istoria ?

calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare

Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

Mesaj Scris de calinv la data de Joi Iul 14, 2011 10:23 pm

buna seara mariuta83,
    unde vei face analizele?
    eu stiu ca doar copii au carnete cu vaccinarile efectuate?!?

p.s.
    noi asteptam codurile de bare.

mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de mariuta83 la data de Vin Iul 15, 2011 1:27 pm

voi face analizele la Chisinau la adresa indicata in foaia de insotire si pe linga vaccine mai trebuiesc si istoriile de la medicul de familie .mai pe scurt am avut dreptate cind am zis ca la astia le trebuiesc istoriile de boala a copiilor Bafta si asteptare scurta .

iuliana C
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 21/07/2011

Mesaj Scris de iuliana C la data de Joi Iul 21, 2011 9:52 pm

Buna ziua,

Ca mai toti dintre voi care frecventati acest site, eu si sotul meu suntem decisi sa emigram in Canada. Problema este ca sotul meu este diagnosticat cu rinichi polichistici. Aceasta boala se vede in analiza de sange prin valori usor ridicate la creatinina. Credeti ca vom avea probleme ? Va multumesc mult !

mariuta83
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de mariuta83 la data de Dum Aug 14, 2011 11:05 am

Salut tuturor! am trecut examenul medical si basta!@ avem aproape o luna si liniste
    ! eu inteleg ca aici zicala :No news, good news este binevenita, dar oricum retraiesc la cit timp vine invitatia la viza? :prin posta sau pe net ? cum aflam daca rezultatele sint bune?
    PS SINTEM FOARTE PASIVI NU VA PARE? SAU POATE CANICULA ISI FACE EFECTUL!!DRAGI FORUMISTI VA ROG RELATATI PARERI SI REGULI CACI E FOARTE IMPORTANT CIND ESTI BINE INFORMAT !

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Sept 23, 2017 11:50 pm