Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+4
iures
fragi9b
rgogoasa
paulesco
8 participanți

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Lun Noi 23, 2009 9:22 pm

    Aceast? sec?iune este destinat? celor care au trecut cu bine de interviu ?i au în mân? CSQ-ul, adic? Certificatul de Selec?ie pentru provincia Quebec!

    Din momentul în care ave?i acest CSQ nu mai ave?i treab? cu Serviciul de Imigrare de la Viena (SIQ) ?i va trebui s? colabora?i cu Ambasada Canadei de la Bucure?ti. Practic, dosarul dvs va fi transferat c?tre autorita?ile federale, dvs fiind deja aprobat de c?tre Ministerul Emigr?rii din provincia Quebec.

    Dosarul pe care îl ve?i depune la Ambasada Canadei de la Bucure?ti va cuprinde urm?toarele formulare:

    1. Demande de résidence permanente au Canada (IMM 0008 GENERIC)

    2. Annexe 1 : Antécédents/Déclaration (IMM 0008 ANNEXE 1) – câte un formular pentru fiecare aplicant

    3. Renseignements additionnels sur la famille (IMM 5406)

    4. Recours aux services d’un représentant (IMM 5476) – în cazul în care solicita?i ajutorul unui consilier in emigrare

    5. Annexe 5 : Immigration économique (IMM 0008 ANNEXE 5) – declara?ie c? ve?i r?mâne în Provincia Quebec.

    Formularele le pute?i g?si ?i în limba englez? APASÂND AICI (toate aceste formulare, precum ?i altele foarte utile pot fi g?site ?i în site-ul www.quebec.ro - AICI ).

    Ghidul de completare FQ7000.pdf al acestor formulare în limba francez? se acceseaz? APASÂND AICI sau în site-ul www.quebec.ro - AICI

    Ghidul de completare în limba englez? EQ 7000.pdf îl pute?i g?si AICI.

    Aceste formulare vor fi inso?ite de urm?toarele ACTE: (site-ul oficial)

    1.Copie legalizat? dup? certificatul de na?tere (nu sunt necesare ?i traducerile);
    2.Copie legalizat? dup? certificatul de c?s?torie (dac? este cazul);
    3.Copie legalizat? dup? hot?rârea de divor? (dac? este cazul);
    4.Cazierul din România (în original);
    5.Cazierul din ?ara în care a?i locuit 6 luni sau mai mult de 6 luni (se va depune în original+traducere în francez? sau englez?);
    6.Copie xerox dup? CSQ (originalul îl pastra?i pentru c? vi se va solicita la intrarea în Canada ?i în multe alte ocazii, în Quebec);
    7.Copie xerox dup? pa?aport;
    8.?ase fotografii color-- fiecare set de ?ASE poze se pune într-un plic separat;
    -
    înainte de a pune pozele în plic se scrie doar pe o poz? (din setul de 6 buca?i) numele ?i prenumele respectivei persoane, data de na?tere ?i data la care a fost facut? poza (zi, lun? ?i an);

    ATEN?IE !
    - un plic va con?ine doar pozele unui singur aplicant ?i dup? introducerea pozelor plicul va fi lipit;
    -pe fiecare plic se va scrie numele ?i prenumele celui care e în pozele din interior, data na?terii ?i leg?tura de rudenie cu aplicantul principal adic?: so?, so?ie sau copil;
    IMPORTANT :
    Pozele trebuie s? nu fi fost capsate, s? nu fie zgâriate, s? nu fie îndoite sau s? aib? vreun col? rupt ?i nici s? nu aib? vreo pat? pe ele.
    9.Chitan?a în original (Formularul CITIGROUP-CITIBANK + foaia de v?rs?mânt/depunere cu ?tampila B?ncii Transilvania) de achitare a urm?toarelor taxe:

    Taxa Procesare Dosar adult (aplicantul principal, so?/so?ie, partener(?) consensual(?), copil dependent de 22
    ani sau peste): 475 CAD (aprox. 425 USD)

    Taxa Procesare Dosar copil dependent sub 22 ani: 150 CAD (aprox. 135 USD)

    Taxa de Reziden?? Permanent? (RPRF - aterizare): 490 CAD (aprox. 445 USD) – aplicantul principal ?i so?ul/so?ia sau consensual(a).
    Dac? nu ave?i ace?ti bani dup? interviu, pute?i achita doar Taxa de Procesare a dosarului, care este obligatorie în acest moment, urmând ca ulterior, adic? dup? analizele medicale, s? achita?i ?i Taxa de
    Reziden?? Permanent?.
    Solicitan?ii ?i so?ul(so?ia)/partenerul consensual trebuie s? plateasc? Taxa pentru Reziden?? Permanent? ?i Taxa de Procesare. Taxa pentru Reziden?? Permanent? nu se pl?te?te pentru copii dependen?i.
    Cet??enii români vor pl?ti taxele numai în dolari SUA la sucursalele B?ncii Transilvania. Banca percepe un comision de 0,6 % din suma depus?!
    Indicat ar fi s? trimite?i cât mai repede acest ultim dosar, dac? arde?i de ner?bdare s? ajunge?i cât mai repede în Canada. Pentru trimiterea dosarului c?tre Amabasada din Bucure?ti v? recomand?m serviciile po?tei
    private. Info: www.dhl.ro www.cargus.ro www.pegasus.ro .

    Precizare:
    Pentru rapiditate dosarul Dv. poate fi depus ?i personal la c?su?a postal? instalat? la poarta Ambasadei Canadei din Bucure?ti (disponibil? 7 zile pe s?pt?mâna, 24 de ore din 24 ?i care se afl? sub supraveghere permanent? deci nu risca?i s? r?mâne?i f?r? acte).

    Adresa Ambasadei Canadei la Bucure?ti este (începând din 30 Octombrie 2006)

    Ambasada Canadei
    1-3, Tuberozelor St.
    011411, Bucharest , sector 1
    Romania
    Tel: 021-307.5000
    Fax: 021-307.5014
    E-Mail: bucst-im@dfait-maeci.gc.ca
    Web: www.dfait-maeci.gc.ca/canadaeuropa/romania

    Dup? aceea ve?i a?tepta s? v? vin? formularele pentru analizele medicale, impreun? cu informa?ii precise despre cum, unde ?i când le ve?i face.
    Formularele pentru Examenul Medical sosesc în maxim 3 luni de zile de la deschiderea dosarului la Ambasada Canadei de la Bucure?ti.

    Starea dosarului dvs poate fi verificat? online dac? AP?SA?I AICI
    avatar
    rgogoasa
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 05/05/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de rgogoasa Sam Mai 08, 2010 11:00 pm

    Am si eu o intrebare ....ne-am hotarat sa facem si noi pasul asta ..adica sa venim in Canada , m-am uitat pe variantele de emigrare si meseria pe care o am eu (psiholog) nu se afla pe lista de meserii necesara pentru a emigra in partea engleza asa ca ne-am gandit sa aplicam pentru partea franceza , problema e ca nu vrem sa ramanem in Quebec pentru ca prietenii nostrii sunt in toronto. Am vazut ca trebuie sa semnam o declaratie prin care ne luam angajamentul ca ramanem in Quebec aveti idee ce se intampla daca nu respectam lucrul asta , adica in cazul in care nu ne gasim de lucru in Toronto putem sa intram in programul social? multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Dum Mai 09, 2010 6:32 pm

    rgogoasa a scris:Am si eu o intrebare ....ne-am hotarat sa facem si noi pasul asta ..adica sa venim in Canada , m-am uitat pe variantele de emigrare si meseria pe care o am eu (psiholog) nu se afla pe lista de meserii necesara pentru a emigra in partea engleza asa ca ne-am gandit sa aplicam pentru partea franceza , problema e ca nu vrem sa ramanem in Quebec pentru ca prietenii nostrii sunt in toronto. Am vazut ca trebuie sa semnam o declaratie prin care ne luam angajamentul ca ramanem in Quebec aveti idee ce se intampla daca nu respectam lucrul asta , adica in cazul in care nu ne gasim de lucru in Toronto putem sa intram in programul social? multumesc
    Chiar daca aplici pt Quebec, viza este guvernamentala. Totusi, declaratia este un document oficial, semnat intre parti, poate are caracter contractual. Este posibil sa nu poti intra in programul de integrare daca aterizezi in alta regiune.
    fragi9b
    fragi9b
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 24/02/2010
    Varsta : 46
    Localizare : Constanta

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de fragi9b Sam Mai 22, 2010 11:17 am

    Buna!
    Stie cineva daca,la formularul ADITIONAL FAMILY INFORMATION, SECTION C-BROTHERS AND SISTERS se trec si cumnatii/cumnatele sau doar fratii si surorile? Adica rude de sange,strict si nimic mai mult? Ca ei spun acolo: step or half brother/sister,iar eu inteleg ca si ce e prin alianta,nu? Sa ma lamureasca cineva cum sta treaba cu rudele...ca stiti vorba romaneasca. Exista doar doua tipuri de rude: rudele/neamurile bune si ...rudele sotiei/sotului. Very Happy tongue
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Sam Mai 22, 2010 11:24 am

    fragi9b a scris:Buna!
    Stie cineva daca,la formularul ADITIONAL FAMILY INFORMATION, SECTION C-BROTHERS AND SISTERS se trec si cumnatii/cumnatele sau doar fratii si surorile? Adica rude de sange,strict si nimic mai mult? Ca ei spun acolo: step or half brother/sister,iar eu inteleg ca si ce e prin alianta,nu? Sa ma lamureasca cineva cum sta treaba cu rudele...ca stiti vorba romaneasca. Exista doar doua tipuri de rude: rudele/neamurile bune si ...rudele sotiei/sotului. Very Happy tongue
    Halfbrother- frate dupa unul din parinti
    Stepbrother- frate vitreg. Copii din casatorii diferite dar nu au legaturi de sange.
    Se refera doar la frati. Nu ai treaba cu cumnatii. Cei din urma vor fi trecuti in formularul completat de aplicantul secundar
    avatar
    iures
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 06/07/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de iures Mar Iul 06, 2010 12:47 pm

    Buna! Am si eu o intrebare, poate ma puteti lamuri: este adevarat ca nu ai voie sa ai credite bancare in momentul trimiterii dosarului la Ambasada la Bucuresti?! Multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iul 06, 2010 3:24 pm

    iures a scris:Buna! Am si eu o intrebare, poate ma puteti lamuri: este adevarat ca nu ai voie sa ai credite bancare in momentul trimiterii dosarului la Ambasada la Bucuresti?! Multumesc.
    Nu se specifica nicaieri acest detaliu. Nu este de competenta ambasadei sa faca verificari in conturile aplicantilor. Exista alte forme legale prin care bancile vor putea sa isi recupereze banii.
    Daca ati gasit ceva nou in aceasta privinta furnizati sursa, eventual linkul
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mar Noi 02, 2010 9:00 am

    Buna ziua,
    As avea si eu cateva intrebari;din gresala am platit prin Bamca Transilvania taxele pentru CSQ si nu pentru dosarul trimis la Viena.As vrea sa va intreb daca este bine sa incerc recuperarea banilor de la banca sau sa astept sa vina inainte raspunsul de la Viena.Mai am o nelamurire am platit suma de 425 euro de adult si 125 euro pentru copil(am citit pe site ca taxa trebuie platita numai in euro).
    Am rugamintea va rog sa ma lamuriti care sunt de fapt taxele pentru al 2-lea dosar (CSQ)si in ce moneda sa le platesc.Multumesc anticipat.John
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Mar Noi 02, 2010 11:52 am

    Johhn a scris:Buna ziua,
    As avea si eu cateva intrebari;din gresala am platit prin Bamca Transilvania taxele pentru CSQ si nu pentru dosarul trimis la Viena.As vrea sa va intreb daca este bine sa incerc recuperarea banilor de la banca sau sa astept sa vina inainte raspunsul de la Viena.Mai am o nelamurire am platit suma de 425 euro de adult si 125 euro pentru copil(am citit pe site ca taxa trebuie platita numai in euro).
    Am rugamintea va rog sa ma lamuriti care sunt de fapt taxele pentru al 2-lea dosar (CSQ)si in ce moneda sa le platesc.Multumesc anticipat.John
    Dear John,
    Nu inteleg ce si cum ati platit. CSQ-ul(Certificat de Sélection du Québec) se obtine in urma unui interviu, care in unele cazuri nu este obligatoriu, si este faza finala a primului dosar care se trimite la Viena(DCS=Demande de certificat de sélection).
    Daca ati aplicat pe partea franceza pe programul "Travailleurs permanents" si ati primit deja CSQ-ul inseamna ca ati primit deja de la Ambasada de la Bucuresti informatii cu privire la actele ce trebuie sa le trimiteti pt obtinerea rezidentei permanente. Din acest moment urmati pasii celor care aplica pe programul FSW. Nu mai aveti treaba cu guvernul din Quebec si va adresati guvernului federal.
    Veti gasi pe pagina oficiala valoarea taxelor pt procesarea dosarului si pt rezidenta permanenta.
    Reveniti cu lamuriri cu privire la stadiul in care sunteti si pt siguranta dv cititi cu atentie ghidurile pe care le gasiti pe pagina oficiala. Orice alta sursa poate fi in urma cu informatiile.
    Daca ati trimis deja unul din dosare asteptati indrumarile ambasadei sau, daca doriti, comunicati prin e-mail si cereti lamuriri. Folositi intotdeauna adresa de e-mail pe care ati trecut-o in formular.
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mar Noi 02, 2010 12:09 pm

    Din lipsa de informatii la momentul trimiterii dosarului (DCS) la Viena am platit din greseala in loc de taxa de procesare dosar de 390CAD, taxa de procesare pentru rezidenta permanenta de 425 euro (taxa care se plateste dupa obtinerea CSQ-ului).
    Intrebarea era daca este bine sa recuperez banii acum sau (daca tot i-am platit) sa mai astept ca in cazul in care primesc CSQ-ul sa am taxa deja platita ?
    Multumesc. John
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Mar Noi 02, 2010 12:44 pm

    Puteti sa asteptati instructiunile celor de la ambasada din Viena sau sa le comunicati prin e-mail problema aparuta si posibilitatea de a va recupera suma si de a plati din nou valoarea taxelor. Intre timp mergeti la banca si intrebati care este posibilitatea de a afla daca cecul a fost incasat si cum ati putea sa opriti plata acestuia si de a recupera suma. Bineinteles ca vor aparea niste comisioane bancare. In momentul in care cei de la ambasada nu vor reusi sa incaseze cecul veti fi instiintat ca plata nu a fost realizata si vor cere o noua plata.
    Taxa este pt procesarea dosarului. Ea nu garanteaza obtinerea CSQ.
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mar Noi 02, 2010 12:56 pm

    Am vazut pe forum vorbindu-sede mai multe valori a taxei pentru procesarea dosarului,425euro este valoarea corecta nu ? Multumesc,John
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mar Noi 02, 2010 1:00 pm

    Johhn a scris:Am vazut pe forum vorbindu-sede mai multe valori a taxei pentru procesarea dosarului,425euro este valoarea corecta nu ? Multumesc,John
    Scuze as mai avea o intrebare :-).taxa se plateste doar pentru aplicantul principal sause plateste si pentru aplicantul secundar ?Inca o data multumesc .John
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de paulesco Mar Noi 02, 2010 3:54 pm

    Johhn a scris:Am vazut pe forum vorbindu-sede mai multe valori a taxei pentru procesarea dosarului,425euro este valoarea corecta nu ? Multumesc,John
    Cititi cu atentie informatiile deaicidaca va referiti la taxa pt procesarea DCS adica dosarul care trebuie trimis la Viena. Acordati mai mult timp strangerii de informatii din sursele oficiale si nu de pe forumuri sau alte site-uri.
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mier Noi 03, 2010 8:18 am

    Ok,multumesc mult pentru indrumari.John
    avatar
    hotaran
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 05/12/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de hotaran Dum Dec 05, 2010 5:55 pm

    care ar fi primul pas care trebuie facut daca doresc sa emigrez impreuna cu sotia si un copil ???
    mar interesa ceva concret si sigur
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de tender Lun Dec 06, 2010 9:56 am

    hotaran a scris:care ar fi primul pas care trebuie facut daca doresc sa emigrez impreuna cu sotia si un copil ???
    mar interesa ceva concret si sigur
    Primul pas este culegerea de informatii si intelegerea etapelor emigarii. Internetul este plin de informatii in acest sens sau te poti alatura comunitatii acestui forum care este o anexa a blogului Emigrare Canada
    avatar
    jan ivancu
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 14/12/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de jan ivancu Lun Feb 07, 2011 8:28 pm

    Buna ziua,
    As avea si eu cateva intrebari;din gresala am platit prin Bamca Transilvania taxele pentru CSQ si nu pentru dosarul trimis la Viena.As vrea sa va intreb daca este bine sa incerc recuperarea banilor de la banca sau sa astept sa vina inainte raspunsul de la Viena.Mai am o nelamurire am platit suma de 425 euro de adult si 125 euro pentru copil(am citit pe site ca taxa trebuie platita numai in euro).
    Am rugamintea va rog sa ma lamuriti care sunt de fapt taxele pentru al 2-lea dosar (CSQ)si in ce moneda sa le platesc.Multumesc anticipat.John


    buna
    si eu am patit acelasi lucru .am fost la banca si mi-au spus ca ei au conturile pt ambasada canadei din romania si nu de la viena am platit aceleasi taxe dar nu au spus de la inceput acest lucru ;iar eu cred ca trebuie sa trimitem un mail la abasada canadei pt a ne returna banii pentru ca noi nu am sustinut inca interviul si nu putem sti daca ajungem in faza asta.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de tender Lun Feb 07, 2011 10:07 pm

    Nu inteleg ce ati platit. CSQ-ul se obtine in urma primului dosar, denumit si DCS. TaxeDCS
    In urma obtinerii CSQ trebuie sa strangeti actele pt obtinerea rezidentei permanente sau asa zisul dosar Bucuresti.Taxe. La final mai platiti 490$ CAD pt dreptul la rezidenta permanenta.
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mier Feb 09, 2011 10:12 am

    Salut
    Asa ar fi normal,si eu am intrebat la Banca Transilvania si mi-au dat acelasi raspuns,sa iau legatura cu ambasada deoarece banii sunt in contul lor.Ma gandesc daca este bine sa fac lucrul asta acum sau sa astept inainta raspunsul din Canada.Sa nu se interpreteze gresit.
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mier Feb 09, 2011 10:19 am

    Salut Tender

    Am platit din greseala alte taxe care normal trebuiau platite dupa primirea CSQ-ului.
    John
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de tender Mier Feb 09, 2011 1:36 pm

    Graba strica treaba. Daca ai aplicat "pe partea franceza" si esti la nivel DCS raspunsul vine de la Viena. Pt programul FSW, OK-ul vine din Sydney.
    Ca sa recuperezi banii v-a fi foarte greu. Daca cei din Viena nu incaseaza cecul este aproape imposibil. Trebuie sa le scrii un email sa rezolvi problema. Daca esti in posesia raspunsului lasa un mesaj pt cei care vor trece prin aceasta situatie.
    avatar
    Johhn
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 22/10/2010

    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Johhn Mier Feb 09, 2011 5:40 pm

    Ok ,cum aflu ceva va spun.Multumesc. John

    Continut sponsorizat


    Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti Empty Re: Depunere dosar la Ambasada Canadei la Bucuresti

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 8:38 am