Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+3
paulesco
dorina
tender
7 participanți

    Sub 67 de puncte

    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Sub 67 de puncte Empty Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de tender Mar Oct 19, 2010 10:27 am

    Ma gandeam sa trimit dosarul la Sydney cu toate ca nu indeplineam baremul de 67 de puncte. Mai exact aveam 65. Ce sa fac? Si am auzit reclama "cauta-l pe google".
    Am fost fericit ca nu am facut prostia sa-l trimit. Sute de dosare respinse. Fiecare a gandit ca este mai special decat altul. In ghid se specifica sa nu trimiteti dosarul daca nu aveti 67 de puncte insa exista si un DAR. De ce sa fi lasat cei din Canada aceasta speranta noua celor care aspiram la o viata mai buna? Poate ca se aduna cateva milioane $ doar din dosarele respinse. Toata treaba asta cu emigrarea este o afacere de sute de milioane. Daca o alaturam celei legate de examenele IELTS se pare ca cei de la masa bogatilor castiga pe seama sperantelor celor saraci. M-am inscris again la testul IELTS. Poate ca voi obtine un rezultat mai bun. De fapt am nevoie de 8 Fucking(un mic orasel in Austria) points. Am primit materialele pe site-ul lor si m-am apucat de treaba. Listening: se discuta despre istoria cinematografiei englezesti departajate in 3 perioade.Nu am inteles nici un KKT. Daca asta inseamna sa ai cunostinte de limba engleza eu ma impusc in timp ce ma spanzur innecandu-ma intr-un bazin plin cu rechini si cabluri electrice desizolate. Fara scapare!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de dorina Mar Oct 19, 2010 4:47 pm

    Se pare ca tocmai ai salvat 700 $. Ce ti-e si cu tehnologia asta! Mai ramane sa curatam cartofii pe ziarele electronice Very Happy .
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 31, 2010 10:56 am

    tender a scris:Ma gandeam sa trimit dosarul la Sydney cu toate ca nu indeplineam baremul de 67 de puncte. Mai exact aveam 65. Ce sa fac? Si am auzit reclama "cauta-l pe google".
    Am fost fericit ca nu am facut prostia sa-l trimit. Sute de dosare respinse. Fiecare a gandit ca este mai special decat altul. In ghid se specifica sa nu trimiteti dosarul daca nu aveti 67 de puncte insa exista si un DAR. De ce sa fi lasat cei din Canada aceasta speranta noua celor care aspiram la o viata mai buna? Poate ca se aduna cateva milioane $ doar din dosarele respinse. Toata treaba asta cu emigrarea este o afacere de sute de milioane. Daca o alaturam celei legate de examenele IELTS se pare ca cei de la masa bogatilor castiga pe seama sperantelor celor saraci. M-am inscris again la testul IELTS. Poate ca voi obtine un rezultat mai bun. De fapt am nevoie de 8 Fucking(un mic orasel in Austria) points. Am primit materialele pe site-ul lor si m-am apucat de treaba. Listening: se discuta despre istoria cinematografiei englezesti departajate in 3 perioade.Nu am inteles nici un KKT. Daca asta inseamna sa ai cunostinte de limba engleza eu ma impusc in timp ce ma spanzur innecandu-ma intr-un bazin plin cu rechini si cabluri electrice desizolate. Fara scapare!
    Regula de baza este: masori de doua ori si tai o singura data. Listele NOC sunt inca libere.
    gabi2ctin
    gabi2ctin
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 25
    Data de inscriere : 14/08/2010
    Varsta : 53
    Localizare :

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de gabi2ctin Dum Noi 21, 2010 6:13 pm

    Frate . ai mare dreptate ....astia chiar ne exploateaza sperantele si ne fura banii ...nici noi nu reusim sa trecem neam de 65 de puncte. Am avea nevoie , cum zice paulesco de testul la Franceza, ca diplomele de licenta si nota 5 la IELTS nu le sunt suficiente( ma rog, nu mai sunt suficiente....alta data te rugau sa emigrezi cu asa ceva, acum s-au umplut si ei de chinezi si indieni, cu tot cu diplome de IT).
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de paulesco Dum Noi 21, 2010 8:57 pm

    Problema nu o reprezinta doar sistemul de evaluare IELTS ci si echivalarea punctajului obtinut cu sistemul de emigrare. Mi se pare cochonesc faptul ca nivelul intermediar are o plaja de 0.5 si 1 punct la writing, speaking si reading, in timp ce listening-ul trece la High dupa 1.5 puncte. Jumatatea de punct IELTS valoreaza 2 puncte la emigrare. Exact punctele pe care si le-ar dori multi aspiranti la rezidenta permanenta.
    avatar
    razvan83
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 21/01/2011

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de razvan83 Vin Ian 21, 2011 9:37 pm

    ca sa ai maximul de puncte la limba straina pt emigrare, ce nota tre` sa ai la ielts
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de tender Sam Ian 22, 2011 12:12 am

    razvan83 a scris:ca sa ai maximul de puncte la limba straina pt emigrare, ce nota tre` sa ai la ielts
    Studiaza ghidul oficial si ai sa vezi exact notele IELTS pt 16 puncte. Difera nota minima pt fiecare proba din cele 4.
    avatar
    Jeff69
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 03/05/2012

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de Jeff69 Joi Mai 03, 2012 6:35 pm

    Buna tuturor ,

    sint interesat de posibilitatea de a emigra in CANADA fara vreun rahat de sistem de selectie , si cind spun asta ma gindesc doar la posibilitatea de a emigra cu bani . De citi bani este nevoie pentru a putea fi admis ca rezident permanent si CUM si UNDE ar fi de investit ???

    Daca are cineva cunostinte m-as bucura sincer de o "mica" explicatie . Momentan traim in Austria de 25 de ani dar cred ca ne-am plictisit si cum am fost in Feb. "putin" prin Toronto si inprejurimi cred ca ne-ar prinde bine o schimbare pentru urmatori 25 de ani ...Practic pot veni si pleca oricind cu pasaportul austriac dar ....cindva daca copii doresc sa ramina e poate mai simplu a avea o rezidenta sau o a doua cetatenie .
    MULTUMESC
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de tender Joi Mai 03, 2012 9:59 pm

    Jeff69 a scris:Buna tuturor ,

    sint interesat de posibilitatea de a emigra in CANADA fara vreun rahat de sistem de selectie , si cind spun asta ma gindesc doar la posibilitatea de a emigra cu bani . De citi bani este nevoie pentru a putea fi admis ca rezident permanent si CUM si UNDE ar fi de investit ???

    Daca are cineva cunostinte m-as bucura sincer de o "mica" explicatie . Momentan traim in Austria de 25 de ani dar cred ca ne-am plictisit si cum am fost in Feb. "putin" prin Toronto si inprejurimi cred ca ne-ar prinde bine o schimbare pentru urmatori 25 de ani ...Practic pot veni si pleca oricind cu pasaportul austriac dar ....cindva daca copii doresc sa ramina e poate mai simplu a avea o rezidenta sau o a doua cetatenie .
    MULTUMESC
    Programul investors este pt cei pt care banii nu sunt o problema.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de calinv Vin Mai 04, 2012 1:29 pm

    Buna Jeff69,
    iata cele 3 conditii principale pe care trebuie sa le indeplinesti
    Daca doriti sa emigrati in calitate de investitor, trebuie sa indepliniti urmatoarele trei conditii:

    In primul rand, trebuie sa faceti dovada ca aveti experienta in business,

    Apoi sa aveti bunuri in valoare de 1,800,000 Dolari obtinute legal si

    In al treilea rand, sa investiti in Canada 800,000 Dolari.



    Continut sponsorizat


    Sub 67 de puncte Empty Re: Sub 67 de puncte

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 5:09 am