Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


3 participanți

    reintoarcere canada

    avatar
    lavinia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 15/10/2010

    reintoarcere canada Empty reintoarcere canada

    Mesaj Scris de lavinia Vin Oct 15, 2010 9:57 am

    Buna ziua tuturor,
    este prima data cand scriu pe un forum,asa ca daca voi gresi cu ceva va rog sa ma iertati.
    am cateva lucruri de care nu sunt lamurita si poate ma va ajuta cineva.
    avem rezidenta canadiana,eu foastul sot si fiul meu din augist 2007.
    am locuit impreuna in canada 2 luni sept-noiembrie 2007.
    ne-am intors in tara ,am divortat si acum doresc sa plec din nou.
    in 2012 august imi va expira cardul de rezident permanent,daca plec in canada si pana la expirarea cardului voi ramane acolo,ce se va intampla cand va expira cardul?am dreptul sa prelungesc acest statut?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de paulesco Vin Oct 15, 2010 2:46 pm

    lavinia a scris:Buna ziua tuturor,
    este prima data cand scriu pe un forum,asa ca daca voi gresi cu ceva va rog sa ma iertati.
    am cateva lucruri de care nu sunt lamurita si poate ma va ajuta cineva.
    avem rezidenta canadiana,eu foastul sot si fiul meu din augist 2007.
    am locuit impreuna in canada 2 luni sept-noiembrie 2007.
    ne-am intors in tara ,am divortat si acum doresc sa plec din nou.
    in 2012 august imi va expira cardul de rezident permanent,daca plec in canada si pana la expirarea cardului voi ramane acolo,ce se va intampla cand va expira cardul?am dreptul sa prelungesc acest statut?
    Pt a pastra statutul de rezident canadian trebuie sa locuiti in Canada 2 ani in ultimii 5 ani. Daca nu aveti cumulata perioada obligatorie de minim 3 ani pt a primi cetatenie canadiana PR cardul trebuie reinnoit. Noul PR Card se shimba cu noul model din 2009 in momentul in care expira.
    avatar
    lavinia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 15/10/2010

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de lavinia Mar Oct 19, 2010 1:58 pm

    Buna ziua,si multumesc de raspuns,deci daca plec la anul in canada,in 2012 cand imi va expira cardul,se poate sa il reinoiesc?avand in vedere ca pana atunci nu o sa pot acumula acei trei ani sa cer cetatenie.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de dorina Mar Oct 19, 2010 4:43 pm

    lavinia a scris:Buna ziua,si multumesc de raspuns,deci daca plec la anul in canada,in 2012 cand imi va expira cardul,se poate sa il reinoiesc?avand in vedere ca pana atunci nu o sa pot acumula acei trei ani sa cer cetatenie.
    PR card va fi reinoit dar trebuie neaparat sa locuiesti urmatorii 2 ani in Canada ca sa nu iti fie retras statutul de rezident. Pe de alta parte, daca nu doresti sa ramai in Canada nu inteleg de ce te mai zbati. Ti-ai dovedit in ultimii 3 ani ca traiesti foarte bine in Romania. Repet, degeaba iti reinoiesti cardul daca nu locuiesti in Canada in urmatorii 2 ani.
    avatar
    lavinia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 15/10/2010

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de lavinia Joi Oct 21, 2010 2:13 pm

    nu miam dovedit nimic in acesti ani de trait in romania,doar ca nu am putut sa plec,fostul sot nu vrea sa imi dea copilul sa il duc cu mine,as fi vrut sa ma intorc in canada imediat dupa divort dar nu e asa usor cand trebuie sa te gandesti la inca un suflet pe langa tine
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de paulesco Joi Oct 21, 2010 7:44 pm

    lavinia a scris:nu miam dovedit nimic in acesti ani de trait in romania,doar ca nu am putut sa plec,fostul sot nu vrea sa imi dea copilul sa il duc cu mine,as fi vrut sa ma intorc in canada imediat dupa divort dar nu e asa usor cand trebuie sa te gandesti la inca un suflet pe langa tine
    Problema este ca sunteti la limita cu perioada obligatorie in care trebuie sa locuiti in Canada. Dupa calculele mele trebuia sa fiti deja in Canada si in urmatorii 2 ani sa nu reveniti in tara deloc.
    avatar
    lavinia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 15/10/2010

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de lavinia Vin Oct 22, 2010 3:13 pm

    imi dau seama tot mai tare ca aveti dreptate,daca plec in martie,asa cum mi-am planificat,in august 2012 o sa am doar un an si 5 luni,din cunostintele dumneavoastra ce se poate intampla?ma trimit acasa? Smile
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de paulesco Dum Oct 24, 2010 1:15 pm

    lavinia a scris:imi dau seama tot mai tare ca aveti dreptate,daca plec in martie,asa cum mi-am planificat,in august 2012 o sa am doar un an si 5 luni,din cunostintele dumneavoastra ce se poate intampla?ma trimit acasa? Smile
    Chiar nu pot sa va dau un raspuns clar. Sunt foarte rare cazurile de acest gen. Daca ar fi sa aplice litera legii ar trebui sa aplicati din nou pt rezidenta. Bineinteles ca de aceasta data ar fi mai simplu deoarece aplicatia ar fi facuta din interior si poate ca veti avea si un loc de munca.

    Continut sponsorizat


    reintoarcere canada Empty Re: reintoarcere canada

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 7:04 am