Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


5 participanți

    inginer geolog caut loc de munca in canada

    avatar
    juventinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 04/06/2010

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de juventinu Vin Iun 04, 2010 3:41 am

    sunt sanse sa gasesc un loc de munca ca inginer geolog in domeniul forarii de puturi pt gaze sau petrol in canada?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iun 07, 2010 10:15 pm

    juventinu a scris:sunt sanse sa gasesc un loc de munca ca inginer geolog in domeniul forarii de puturi pt gaze sau petrol in canada?
    Daca te stabilesti in Alberta ai 90% sanse.
    avatar
    priza220
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 01/08/2010

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de priza220 Mier Aug 04, 2010 8:42 pm

    Buna ziua! Sunt inginer metalurg, am 26 ani si lucrez la o firma mare in Bucuresti in domeniul metalurgiei.. lucrez intr-o otelarie electrica. Am experienta 4 ani. Sotia este medic rezident in anul 2, pe cardiologie, la un spital mare in Bucuresti. Va rog sa ne spuneti ce sanse avem pe partea engleza in Canada pentru a obtine o slujba in domeniu (metalurgie, stiinta materialelor, respectiv medicina)? Si o a doua intrebare: credeti ca este mai bine sa asteptam sa termine sotia rezitentiatul in Romania si apoi sa emigram ? Ma gandesc ca poate este un avantaj faptul ca si-a dat examenul de specialitate si este medic specialit. In Romania se fac 6 ani de facultate la medicina si apoi 5 de rezidentat. Va multumesc!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de dorina Mier Aug 04, 2010 11:35 pm

    "Pe partea engleza" nu va incadrati in lista 29.
    Aveti toate sansele pt programul "pe partea franceza".
    Nu va bazati pe studiile din Romania. Sotiei i-ar fi mai bine in Europa. In Canada sunt slabe sanse sa profeseze ca medic. De fapt singura sansa ar fi sa inceapa studiile in Canada.
    avatar
    juventinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 04/06/2010

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de juventinu Mier Aug 04, 2010 11:40 pm

    Testul IELTS trebuie sa-l aiba ambii aplicanti sau numai cel principal?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de paulesco Joi Aug 05, 2010 1:05 pm

    juventinu a scris:Testul IELTS trebuie sa-l aiba ambii aplicanti sau numai cel principal?
    Numai AP-ul.
    avatar
    juventinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 04/06/2010

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de juventinu Vin Aug 06, 2010 12:46 am

    Dupa cum vad din noua lista de meserii s-au schimbat multe
    Vad ca nu mai au nevoie de ing. geologi, deci nu mai pot aplica nici eu nici sotia care este asistent de farmacie
    Asa e?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de paulesco Vin Aug 06, 2010 7:49 pm

    juventinu a scris:Dupa cum vad din noua lista de meserii s-au schimbat multe
    Vad ca nu mai au nevoie de ing. geologi, deci nu mai pot aplica nici eu nici sotia care este asistent de farmacie
    Asa e?
    Din pacate! Va ramane varianta "franceza"
    avatar
    juventinu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 04/06/2010

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de juventinu Sam Aug 07, 2010 1:00 am

    tocmai cand invatam mai cu zor pt ielts
    avatar
    liviu82
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 26/12/2010

    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de liviu82 Dum Dec 26, 2010 11:58 am

    Buna ziua.Sunt inginer constructii civile(experienta de 4 ani jumatate) si as vrea sa emigrez doar in partea engleza.Ce sanse credetiu ca as avea si in ce zona mi-ati recomanda.Multumesc pt atentie..o zi buna tuturor.

    Continut sponsorizat


    inginer geolog caut loc de munca in canada Empty Re: inginer geolog caut loc de munca in canada

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 6:59 am