Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+2
paulesco
Avocat
6 participanți

    Consilier emigrare

    avatar
    Avocat
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 18/05/2010

    Consilier emigrare Empty Consilier emigrare

    Mesaj Scris de Avocat Mar Mai 18, 2010 7:55 pm

    Firma de avocatura autorizata de CIC Canada va consiliaza in procesul de emigrare.
    Asiguram servicii pentru:
    1. Obtinerea vizei
    2. Ajutor pentru ocuparea unui loc de munca, cazare si integrare la sosirea in Canada
    3. Alegerea categoriei de emigrare, unde e cazul (Family, Skilled Worker, Farmer, Business, etc)

    4. Vă indicăm actele care probează că dvs indepliniţi condiţiile de emigrare (specifice pentru fiecare candidat).

    5. Revizuim actele şi verificăm din nou eligibilitatea candidaturii.
    Traducem şi legalizăm actele conform cerinţelor autorităţilor de imigraţie.
    6. Completăm formularele - cerere de emigrare împreună cu dvs.
    Întocmim dosarul de emigrare, arătând că dvs îndepliniţi condiţiile.
    7. Înregistrăm cererea şi dosarul de emigrare la autorităţile de viză

    8. Supraveghem derularea procesului. Intervenim pentru eficientizare.

    9. Vă îndrumăm în pregătirea limbii engleze sau franceze.
    10. Vă pregătim pentru interviul cu ofiţerul de vize. Vă întocmim instrucţiuni din care să vă pregătiţi.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Mar Mai 18, 2010 8:05 pm

    Ar trebui sa platesti pentru reclama. Chiar ar fi interesant sa atasezi autorizatia!
    Nu sfatuiesc pe nimeni sa apeleze la firme de consiliere.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de dorina Mar Mai 18, 2010 11:46 pm

    Completati formularele cu "manutele" voastre. Nu au cu ce sa va ajute leprele astea. Niste amici au fost jumuliti de bani si nu au primit viza.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Dum Mai 23, 2010 7:12 pm

    Buna ziua!Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema.Eu si sotul meu vrem sa trimitem actele pentru emigrare in Canada, mai precis in Quebec.In functie de studiile noastre si unde am lucrat nu stim care dintre noi sa fie aplicantul principal.Sotul meu in prezent este cadru militar activ.In trecut el a facut sport de performanta ramura kaiac-canoe unde in cele din urma a profesat ca antenor in acest sport.In timp ce facea sport a fost plecat atit in Europa cat si in America avand numeroase medalii la competitiile internationale.Ca studii este licentiat in drept,diploma de antrenor si actualmente cum am mai spus este cadru militar.Despre mine va spun ca in prezent lucrez la un fast-food avind functia de casier iar in trecut am mai lucrat la o companie multinationala unde profilul era de montare a cablajelor auto(BMW-AUDI),unde am avut mai multe functii de raspundere.Ca studii am o diploma in domeniul economic-postliceal,profilul-agent vamal-,cursuri de specializare:ajutor programator,secretariat,inspector resurse umane.Amindoi avem varsta de 36 de ani si doi copii de 6 respectiv 9 ani.Va rugam sa ne ajutati in a ne sfatui care dintre noi este bine sa fie aplicantul principal in functie de studii si de profesii.Va multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Dum Mai 23, 2010 7:54 pm

    Conteaza diplomele pe care le aveti si experienta.
    Fiecare isi evalueaza sansele atunci cand face testul de autoevaluare prezent pe ambele programe de emigare.
    Cititi cu atentie ghidul prezent pe site. Urmariti listele cu domeniile de formare(meserii) si daca va regasiti pe una din ele aplicati pt programul care va avantajeaza mai mult.
    Sotul a terminat si IEFS-ul? Daca nu, s-ar putea sa sa se incadreze la codul NOC 4131 ca "College and Other Vocational Instructors" pt programul "Federal Skilled Worker". Intrati pe NOC si verificati.
    Daca va intereseaza subiectul emigrarii in Canada este bine sa studiati cu atentie toti pasii. Este un proces complex si costisitor. Nimeni nu va poate ajuta. Nimeni nu este tratat preferential daca apeleaza la firme de intermediere. Trebuie doar sa aveti rabdare, cunostinte intermediare de limba franceza si/sau engleza si sa completati cateva formulare.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Lun Mai 24, 2010 7:59 pm

    Buna,Paulesco te rog sa imi spui daca trebuie dat un test de evaluare a limbii franceza-engleza pentru dosarul ce trebuie trimis la Viena.Noi am optat pentru Quebec.La autoevaluare am bifat pentru intermediar la ambele limbi si ne-au spus sa mergem mai departe cu procesarea dosarului.Suntem aproape de final cu dosarul ce trebuie trimis la Viena si nu stim exact daca trebuie atasat la dosar o testare pentru evaluarea limbilor straine.Mai avem o intrebare referitor la pozele pe care trebuie sa le trimitem la dosar.Nu stim dimensiunea si formatul,daca au anumite repere.Iti multumesc,Sorin.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Lun Mai 24, 2010 10:37 pm

    sorin200931 a scris:Buna,Paulesco te rog sa imi spui daca trebuie dat un test de evaluare a limbii franceza-engleza pentru dosarul ce trebuie trimis la Viena.Noi am optat pentru Quebec.La autoevaluare am bifat pentru intermediar la ambele limbi si ne-au spus sa mergem mai departe cu procesarea dosarului.Suntem aproape de final cu dosarul ce trebuie trimis la Viena si nu stim exact daca trebuie atasat la dosar o testare pentru evaluarea limbilor straine.Mai avem o intrebare referitor la pozele pe care trebuie sa le trimitem la dosar.Nu stim dimensiunea si formatul,daca au anumite repere.Iti multumesc,Sorin.
    Atasarea atestatului nu este obligatorie in aceasta faza.Este doar o sugestie.Nu obtineti punctajul minim daca precizati bazic la engleza? Sa nu va complicati . Daca il aveti va poate grabi procesul de selectie. Evaluarea aplicatiei difera de la caz la caz.
    Cititi Ghidul pt programul federal si veti gasi dimensiunile pt fotografii. Pe Quebec precizeaza doar ca fotografiile trebuie sa fie tip pasaport.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Mier Mai 26, 2010 10:46 pm

    Buna ,Paulesco te rog sa ma ajuti cu o problema. Cind fac pasapoartele trebuie sa le fac si copiilor mei ,ei avind virsta de 9 ani respecriv 6 ani, ori cer includerea lor pe pasapoartele noastre al meu si al sotiei. Iti multumesc,Sorin.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Mier Mai 26, 2010 11:29 pm

    sorin200931 a scris:Buna ,Paulesco te rog sa ma ajuti cu o problema. Cind fac pasapoartele trebuie sa le fac si copiilor mei ,ei avind virsta de 9 ani respecriv 6 ani, ori cer includerea lor pe pasapoartele noastre al meu si al sotiei. Iti multumesc,Sorin.
    Sursa oficiala precizeaza urmatoarele
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Joi Mai 27, 2010 3:57 pm

    Multumesc Paulesco foarte mult pentru sprijinul pe care il acorzi in rezolvarea tuturor problemelor legate de emigrare, totodata multumesc pentru acest site te ajuta foarte mult sa nu gresesti in procesarea dosarului ce trebuie trimis la Viena.Multumesc .
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Lun Iun 14, 2010 5:35 pm

    Buna Paulesco, eu sunt aproape de final cu actele,mai am de tradus cadastrul la apartament ,de facut evaluarea apartamentului si traducere+pasapoarte la copii.Ce vreau sa stiu: -taxa de procesare a dosarului trebuie scos cite un cec pentru fiecare membru sau toata suma pe un singur cec la toti membri familiei ( noi fiind 2adulti si 2 copii).Si alta problema eu sunt cadru militar si nu stiu sa pun sau nu diplomele de la cursurile pe care leam facut pe linie militara,ar ajuta sa ma pun aplicant principal!??!!, mai specific ca am fost in CANADA in anul 1997si ai alte tari precum Mexico-1994si2003, America-2003,Australia-1999si2000 +in mai multe tari din Europa,am ajuns in aceste tari pe linie sportiva participind la competitii sportive, de aceea zic poate ca e un avantaj in plus sa atasez copii vize+aidiurile de participare la concursuri din tarile de peste ocean si sa comletez formularele ca aplicant principal,dar ca meserii nu stiu ce sa trec ,sunt cadru militar si atit.Am terminat facultatea domeniul drept,bacaloreatul fara meserie fiind liceu cu profil mate-fizica.,iar cadru militar am fost facut in urma rezultarelor foarte bune pe limie sportiva participind la JO. CM. CE.si obtinind medalii.Te rog Paulesco sa-mi citesti mesajul si sa-mi dai un sfat o indrumare pentru ca eu asi dori sa trimit dosarul cit mai repede cel tirziu la jumatatea luni iulie.Multumesc mult,Sorin
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de dorina Mar Iun 15, 2010 1:19 am

    sorin200931 a scris:Buna Paulesco, eu sunt aproape de final cu actele,mai am de tradus cadastrul la apartament ,de facut evaluarea apartamentului si traducere+pasapoarte la copii.Ce vreau sa stiu: -taxa de procesare a dosarului trebuie scos cite un cec pentru fiecare membru sau toata suma pe un singur cec la toti membri familiei ( noi fiind 2adulti si 2 copii).Si alta problema eu sunt cadru militar si nu stiu sa pun sau nu diplomele de la cursurile pe care leam facut pe linie militara,ar ajuta sa ma pun aplicant principal!??!!, mai specific ca am fost in CANADA in anul 1997si ai alte tari precum Mexico-1994si2003, America-2003,Australia-1999si2000 +in mai multe tari din Europa,am ajuns in aceste tari pe linie sportiva participind la competitii sportive, de aceea zic poate ca e un avantaj in plus sa atasez copii vize+aidiurile de participare la concursuri din tarile de peste ocean si sa comletez formularele ca aplicant principal,dar ca meserii nu stiu ce sa trec ,sunt cadru militar si atit.Am terminat facultatea domeniul drept,bacaloreatul fara meserie fiind liceu cu profil mate-fizica.,iar cadru militar am fost facut in urma rezultarelor foarte bune pe limie sportiva participind la JO. CM. CE.si obtinind medalii.Te rog Paulesco sa-mi citesti mesajul si sa-mi dai un sfat o indrumare pentru ca eu asi dori sa trimit dosarul cit mai repede cel tirziu la jumatatea luni iulie.Multumesc mult,Sorin
    Un singur cec. 4131: College
    and Other Vocational Instructors-incearca si varianta engleza daca ai si cursuri de antrenor sau profesor de educatie fizica.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Lun Aug 09, 2010 5:48 pm

    Buna, vreau sa platesc taxa de procesare dosar DCS -ce se trimite la VIENA.Care este adresa unde trebuiesc trimisi banii? Ce trebuie trecut pe cecul bancar la rubrica detalii de plata? Mentionez ca vreau sa platesc prin cec bancar BCR .Doresc mai multe detalii de modalitate a platii. VA MULTUMESC.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Mar Aug 10, 2010 12:01 am

    sorin200931 a scris:Buna, vreau sa platesc taxa de procesare dosar DCS -ce se trimite la VIENA.Care este adresa unde trebuiesc trimisi banii? Ce trebuie trecut pe cecul bancar la rubrica detalii de plata? Mentionez ca vreau sa platesc prin cec bancar BCR .Doresc mai multe detalii de modalitate a platii. VA MULTUMESC.
    S-a discutat aici sau ia legatura cu Lavi
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Mar Aug 10, 2010 8:37 pm

    Buna Paulesco, spunemi te rog sau modificat taxele de procesare a dosarului DCS -VIENA ? si care sunt? MULTUMESC
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Mar Aug 10, 2010 10:15 pm

    sorin200931 a scris:Buna Paulesco, spunemi te rog sau modificat taxele de procesare a dosarului DCS -VIENA ? si care sunt? MULTUMESC
    De unde ai informatia? Sursa oficiala spune...
    Poate te referi ca au aparut taxe si pt dosarul 2 pe care-l trimiti la Bucuresti. Dar nu este o noutate.
    Dosarul 2 intra pe fagasul vizei federale cu acte si taxe + taxa de rezidenta permanenta.
    Pe scurt, cine aplica pe "partea franceza" plateste si CSQ-ul.
    avatar
    rebelv
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 08/01/2011

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de rebelv Sam Ian 08, 2011 8:11 pm

    Buna ziua,
    Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.
    Am accesat adresa urmatoare:

    http://www.immigration-Quebec.gouv.qc.ca/publications/fr/divers/tableau-synthese-domaines.pdf
    si aceasta
    http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=7&file=GPI_3_1_Annexe_1_Liste_dom_2009.pdf

    De aici am dedus ca eu cu "Scoala de politie" si "Facultate de drept" nu primesc nici un punct la capitolul "Domeniu de pregatire" insa as vrea sa va cer parerea in legatura cu incadrarea pregatirii pe care o are sotia.
    Sotia are terminat "Stiinte economice" profil "Finante/banci", pe diploma de licenta apare "Economist licentiat". De asemenea are masterat pe domeniul "Administrarea Afacerilor" sub titulatura " Strategii si politici de management si marketing ale firmei". Mentionez ca sotia are terminate studiile in 2008(facultate) respectiv 2010(master). Vreau daca puteti sa imi indicati meseria pentru a putea stabili cat mai exact punctajul familiei.

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de paulesco Dum Ian 09, 2011 10:09 pm

    rebelv a scris:Buna ziua,
    Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.
    Am accesat adresa urmatoare:

    http://www.immigration-Quebec.gouv.qc.ca/publications/fr/divers/tableau-synthese-domaines.pdf
    si aceasta
    http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=7&file=GPI_3_1_Annexe_1_Liste_dom_2009.pdf

    De aici am dedus ca eu cu "Scoala de politie" si "Facultate de drept" nu primesc nici un punct la capitolul "Domeniu de pregatire" insa as vrea sa va cer parerea in legatura cu incadrarea pregatirii pe care o are sotia.
    Sotia are terminat "Stiinte economice" profil "Finante/banci", pe diploma de licenta apare "Economist licentiat". De asemenea are masterat pe domeniul "Administrarea Afacerilor" sub titulatura " Strategii si politici de management si marketing ale firmei". Mentionez ca sotia are terminate studiile in 2008(facultate) respectiv 2010(master). Vreau daca puteti sa imi indicati meseria pentru a putea stabili cat mai exact punctajul familiei.

    Daca diploma face referire la Administrarea afacerilor atunci primeste puncte la domeniu de formare. 6 pct AP si 3 pct AS.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Vin Apr 29, 2011 8:58 am

    Buna Paulesco!Am avut interviul pe 22.04. si nu am trecut de acest interviu fiind depunctati la studi, profesiile actuale si limba. Autoevaluarea am facuto de mai multe ori si depaseam 63de puncte dar la interviu nu neam incadrat .Am fost indrumati sa urmam cursurile de limba la o institutie agreata de ei pentru a ne imbunatati nivelul ,trebuie sa avem intermediar spre avansat ca sa ne incadram in punctaj,tinind cont ca amindoi avem 37 de ani si vom pierde puncte la virsta,spunindune chiar consultantul sa ne grabim.Dupa cit timp mai putem aplica pe Quebec sau pe federal????????.Si daca intradevar pe partea federala trebuie sa ai la dosar si covada ca ti-ai gasit loc de munca ( contractul)??????.Ce pai si ce modalitati ar mai fi sa ajungem in Canada tinind cont ca avem rude in Toronto:-fratele sotiei plecat tot pe partea franceza in urma cu 5 ani dar sa stabilit pe federal si anul acesta a obtinul si cetatenia .Ar putea ei sa ne ajute ei in vrun fel????????????Multumesc mult si astept raspuns cu pasii de indrumare ce trebuie facut sa ajungem in Canada fie legal sau mai putin legal( intodeauna exista o portita ptr. rezolvare si eu sper sa rezolv).MULTUMESC si voi revenii.
    avatar
    sorin200931
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 45
    Data de inscriere : 23/05/2010
    Varsta : 50
    Localizare : PITESTI

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de sorin200931 Lun Mai 02, 2011 4:52 pm

    Buna ziua Paulesco si domnul Tender astept si eu un raspuns ptr. mesajul din data de 29 aprilie,2011 9:58: .....va multumesc.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de tender Lun Mai 02, 2011 8:18 pm

    Vad ca Paulesco mai raspunde pe PM si atunci destul de tarziu. O fi avand si ale treburi pe langa dadacirea noastra.
    Autoevaluarea are caracter general si nu iti da voie sa iti arati "valoarea" ca individ. In acelasi timp, daca nu esti "cinstit" poti sa primesti un raspuns pozitiv dar ... mincinos.
    Daca nu ai primit CSQ-ul inseamna ca nu au fost multumiti de felul in care te-ai "vandut".
    Te rog sa dai cat mai multe detalii referitoare la studii,varsta, experienta(ultimii 10 ani pt tine si pt sot/sotie), TEFAQ sau TEF, copii, etc. Pt programul FSW te voi ajuta cu placere daca experienta din ultimii 10 ani se pliaza pe lista 29. Pt partea franceza poate se implica si proaspetii posesori ai CSQ-ului.
    Raspuns: nu este nevoie de contract de munca. Faptul ca ai frate in Canada iti aduce 5 puncte in cazul in care aplici pe FSW. Pierzi punctele pt rude in Canada daca aplici pe partea franceza deoarece quebecosii vor ca ruda sa locuiasca in Quebec.
    Ai o snsa foarte mare daca prezinti un rezultat TEFAQ cat mai urgent. Nu ti-au dat un termen de 60 de zile? Eu as profita de fiecare secunda si as invata franceza.

    Continut sponsorizat


    Consilier emigrare Empty Re: Consilier emigrare

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 10:44 am