Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

aplic pt partea engleza

Distribuiti
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 36
    Localizare : Longueuil

aplic pt partea engleza

Mesaj Scris de corina la data de Vin Mai 07, 2010 1:13 pm

M-am hotarat! Aplic pt programul federal. Nu am chef sa ma apuc de invatat franceza. Trimit primul dosar si ma pregatesc pt IELTS. Impusc 2 iepuri in acelasi timp.Sper sa nu se ajunga si in tara noastra ca in Grecia.

veleasca
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 07/05/2010

Re: aplic pt partea engleza

Mesaj Scris de veleasca la data de Vin Mai 07, 2010 4:26 pm

Si eu as vrea sa fac acelasi lucru!...ultimele stiri au alimentat un"foc" mai vechi!
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 36
    Localizare : Longueuil

Mesaj Scris de corina la data de Vin Mai 07, 2010 8:04 pm

veleasca a scris:Si eu as vrea sa fac acelasi lucru!...ultimele stiri au alimentat un"foc" mai vechi!
    Am inceput sa completez formularele pt dosarul pe care trebuie sa-l trimit la CIO Sydney. Sunt cam multe

veleasca
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 07/05/2010

Mesaj Scris de veleasca la data de Sam Mai 08, 2010 9:10 am

La Sydney?....eu nu m-am documentat f mult...inca.Citisem ca la Bucuresti..si cele pt partea franceza la Viena.Ma poti ajuta cu info, te rog!

paulesco
    Admin
    Admin

Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

Mesaj Scris de paulesco la data de Sam Mai 08, 2010 10:15 am

veleasca a scris:La Sydney?....eu nu m-am documentat f mult...inca.Citisem ca la Bucuresti..si cele pt partea franceza la Viena.Ma poti ajuta cu info, te rog!
    Trebuie sa te informezi inainte de a incepe sa strangi actele si sa completezi formularele. Gasesti informatiile necesare pe BLOG sau pe PAGINA GUVERNAMENTALA
    Cu riscul de a ma repeta, verificati daca va incadrati in NOC-ul canadian. Gasiti AICI lista cu domeniile de calificare impuse de canadieni. Daca nu va regasiti in aceasta lista, renuntati la programul fedral si incercati pe "partea franceza"

olteanelena
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 20/09/2010

Mesaj Scris de olteanelena la data de Mier Sept 22, 2010 11:38 am

sunt elena din bv si doresc sa emigrez cu fam . am apelat la apera din cluj vreau sa stiu daca e o firma serioasa

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Mier Sept 22, 2010 2:56 pm

olteanelena a scris:sunt elena din bv si doresc sa emigrez cu fam . am apelat la apera din cluj vreau sa stiu daca e o firma serioasa
    Daca veti studia continutul forumului si al blogului veti ajunge la concluzia ca tot procesul de emigrare in Canada poate fi realizat fara ajutorul unei firme de consiliere. Trebuie doar sa aveti timp si rabdare ca sa parcurgeti toate informatiile. Dupa ce studiati ambele programe de emigrare dv veti hotara in care din ele aveti cele mai multe sanse. Primul pas este autoevaluarea si apoi intocmirea dosarelor. Daca nu va descurcati sa completati cateva formulare pt care va sunt oferite explicatii amanuntite cum credeti ca va veti adapta intr-o tara straina unde totul este nou si mai ales veti fi inconjurata doar de straini.
    Este un proces lung si anevoios dar sincer nu cred ca va poate ajuta cineva daca nu intruniti toate conditiile. Nu contest competenta celor care lucreaza la astfel de firme dar sincer nu merita. Fiecare face ce vrea cu timpul si cu banii lui.
    Emigrarea in Canada inseamna o schimbare radicala in viata dv. Trebuie sa studiati tot ce inseamna Canada sau macar sa obtineti cat mai multe detalii despre regiunea sau orasul in care urmeaza sa va stabiliti.

cos
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 12/10/2010

Mesaj Scris de cos la data de Joi Oct 14, 2010 11:46 am

Buna ziua.

Am si eu o intrebare la care nu am reusit sa gasesc raspunsul. Daca aplic pentru "partea franceza" se poate sa ma stabilesc dupa in Toronto? Trebuie ca avionul care ma duce in Canada sa aterizeze in partea franceza intai, si abia apoi ma voi putea muta ? Din pacate nu ma incadrez in NOC-ul canadian in ceea ce priveste domeniile de calificare si as dori sa locuiesc in Toronto, unde mai am niste cunostinte.

Multumesc!

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Joi Oct 14, 2010 12:38 pm

cos a scris:Buna ziua.

Am si eu o intrebare la care nu am reusit sa gasesc raspunsul. Daca aplic pentru "partea franceza" se poate sa ma stabilesc dupa in Toronto? Trebuie ca avionul care ma duce in Canada sa aterizeze in partea franceza intai, si abia apoi ma voi putea muta ? Din pacate nu ma incadrez in NOC-ul canadian in ceea ce priveste domeniile de calificare si as dori sa locuiesc in Toronto, unde mai am niste cunostinte.

Multumesc!
    Nu va opreste nimeni. Viza este acordata de guvernul canadian chiar daca initial ati fost selectionat de Quebec. Singurul lucru la care trebuie sa va ganditi este suma de bani pe care trebuie sa demonstrati ca o aveti la dv. Daca pt 2 persoane se cer 4030 $CAD pt a intra in Canada prin Quebec, daca doriti sa aterizati in Toronto sau Vancouver sunt necesari 14000 $CAD. Si invers se complica lucrurile. Daca aplicati pe partea engleza si aterizati in regiunea franceza veti intra pe social doar dupa ce faceti dovada ca ati cheltuit cei 14000 $.
    Din ce au povestit altii care au procedat in acest fel, au fost cazuri cand au fost mustruluiti iar altii au trecut ca prin branza. Au fost cazuri cand cei care au procedat asa au fost la un pas sa nu fie primiti pe teritoriul Canadei. In nici un caz nu trebuie sa va certati cu ei. Va cereti scuze, explicati motivul pt care ati ales acea regiune si ii rugati sa va inteleaga. Daca nimeriti un angajat mai dracos cumparati bilet de avion pt zona pe care ati precizat-o in formulare. Formularele pe care le primiti la immigration le puteti descarca si de pe net. Dupa ce ati trecut de immigration puteti sa mergeti unde doriti in lungul si latul Canadei.

cos
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 12/10/2010

Mesaj Scris de cos la data de Joi Oct 14, 2010 1:11 pm

Va multumesc mult pentru raspuns. Am inteles care ar putea fi problemele. Noi vom alege sa facem asta deoarece ni se pare mai usor sa ne acomodam in Toronto unde se vorbeste engleza, decat in partea franceza, plus ca acolo avem si ceva prieteni.

Daca facem dovada ca avem 14000 $ cand aplicam pentru partea franceza se poate sa fie vreo problema pe motiv ca avem prea multi bani? Ma gandesc ca astfel am avea si banii declarati la ambasada pentru a nu fi absolut nici o problema. Multumesc

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Joi Oct 14, 2010 8:38 pm

cos a scris:Va multumesc mult pentru raspuns. Am inteles care ar putea fi problemele. Noi vom alege sa facem asta deoarece ni se pare mai usor sa ne acomodam in Toronto unde se vorbeste engleza, decat in partea franceza, plus ca acolo avem si ceva prieteni.

Daca facem dovada ca avem 14000 $ cand aplicam pentru partea franceza se poate sa fie vreo problema pe motiv ca avem prea multi bani? Ma gandesc ca astfel am avea si banii declarati la ambasada pentru a nu fi absolut nici o problema. Multumesc
    Isi vor toci palmele de bucurie.

m_danielaroxana
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 16/11/2010

Va rog,am nevoie de informatii !

Mesaj Scris de m_danielaroxana la data de Mar Noi 16, 2010 8:39 pm

Hello,
    Am 25 de ani,in 2011 dau licenta la doua facultati,una de tehnica dentara si una de stiinte politice!nu am lucrat niciunde cu carte de munca,singurul lucru pe care il fac de aprox 3 ani este practica la tehnica dentara, zilnic, deoarece nu poti invata meseria asta doar din carti!prietenul meu este stomatolog,locuim impreuna de 3 ani si practica meseria de aprox 5 ani!am dorii sa emigram pe partea engleza,cunoscand limba deja!
    Ce trebuie sa facem ca sa ne echivalam studiile in domeniul dentar?unde se echivaleaza?
    m-am uitat pe lista cu joburi cautate de iei si el s-a regasit la codul 3113 iar eu m-am regasit in lista noc cu codul 3223,dar in lista in care s-a regasit el eu cred ca m-as putea incadra doar la codul 3222!asta e dilema ...e posibil codul meu sa fie in lista pt partea franceza?ca nu mai inteleg nimic!
    eu daca nu am experienta pe carte de munca in nici un domeniu,practica pe care am facut-o 3 ani,neplatita,cu actele care dovedesc asta,poate fi considerata experienta?
    Sa zicem ca totul e in regula si emigram...cand ajungem acolo putem practica direct sau ne mai trebuie ca in sua vreo 2 ani de scoala la ei contra o taxa costisitoare?
    Va multumesc anticipat!
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare

Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

Mesaj Scris de dorina la data de Mar Noi 16, 2010 9:35 pm

m_danielaroxana a scris:Hello,
    Am 25 de ani,in 2011 dau licenta la doua facultati,una de tehnica dentara si una de stiinte politice!nu am lucrat niciunde cu carte de munca,singurul lucru pe care il fac de aprox 3 ani este practica la tehnica dentara, zilnic, deoarece nu poti invata meseria asta doar din carti!prietenul meu este stomatolog,locuim impreuna de 3 ani si practica meseria de aprox 5 ani!am dorii sa emigram pe partea engleza,cunoscand limba deja!
    Ce trebuie sa facem ca sa ne echivalam studiile in domeniul dentar?unde se echivaleaza?
    m-am uitat pe lista cu joburi cautate de iei si el s-a regasit la codul 3113 iar eu m-am regasit in lista noc cu codul 3223,dar in lista in care s-a regasit el eu cred ca m-as putea incadra doar la codul 3222!asta e dilema ...e posibil codul meu sa fie in lista pt partea franceza?ca nu mai inteleg nimic!
    eu daca nu am experienta pe carte de munca in nici un domeniu,practica pe care am facut-o 3 ani,neplatita,cu actele care dovedesc asta,poate fi considerata experienta?
    Sa zicem ca totul e in regula si emigram...cand ajungem acolo putem practica direct sau ne mai trebuie ca in sua vreo 2 ani de scoala la ei contra o taxa costisitoare?
    Va multumesc anticipat!
    Daca aplicati impreuna pe programul FSW este suficienta experienta prietenului pe codul 3113 sau 3222 care se refera la "dintari". Daca ajungeti in Canada trebuie sa mai faceti cativa ani de universitate. Un prieten, care era chirurg in Romania si a terminat de 2 ani universitatea in Canada, mi-a spus ca nu ai nici o sansa daca nu faci o scoala aici. Poate ca altii au avut noroc dar, in general, nu dau doi bani pe studiile noastre din Romania. Exceptie fac domeniile aeronautice si arhitectura. Asta din cate stiu eu. Daca nu termini o scoala in Canada te transformi din sarac in Romania in sarac in Canada. Diferenta nu este prea mare, este doar avantajul ca o spui intr-o alta limba. I'm so fu...g poor! Pt cei care au fost invatati cu munca in tara este usor sa se adapteze dar cei care au considerat ascutitoarea o unealta vor fi deziluzionati. Sfatul meu este ca cei care au fost directori de marketing sau asistent manager sau alte denumiri pompoase cu scaune moi sa se gandeasca foarte bine inainte de a face pasul cel mare peste balta. Totul se rezuma la cunostintele pe care le ai si daca te recomanda cineva pt un loc de munca bun. Cunosc suficienti ingineri care spala holuri si garaje de blocuri. Amicul de care va spuneam a lucrat timp de 5 ani cate 16 ore ca sa-si poata plati taxele la universitate.
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Mier Noi 17, 2010 1:37 pm

Crezi ca i-ai incurajat suficient? Ai dreptate din toate punctele de vedere. Cine crede ca umbla cainii cu colacii in coada, se inseala amarnic. Toti amicii mei mi-au spus ca trebuie sa muncesti pe rupte daca vrei sa realizezi ceva. Partea buna este ca inca mai poti gasi un loc de munca.

m_danielaroxana
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 16/11/2010

Mesaj Scris de m_danielaroxana la data de Mier Noi 17, 2010 5:45 pm

Va multumesc pt raspunsuri!nu a spus nimeni ca in canada umbla cainii cu covrigi in coada!vrem sa plecam pt ca aici munca nu este renumerata suficient si pt conditiile mizere care sunt in toata tara!nu vrem sa ne imbogatim,vrem un trai mai civilizat!
    As dorii sa stiu cati ani de scoala mai trebuie facuta la ei,cat costa aprox si sub ce forma emigram daca studiile nu ne sunt recunoscute?

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Mier Noi 17, 2010 9:41 pm

m_danielaroxana a scris:Va multumesc pt raspunsuri!nu a spus nimeni ca in canada umbla cainii cu covrigi in coada!vrem sa plecam pt ca aici munca nu este renumerata suficient si pt conditiile mizere care sunt in toata tara!nu vrem sa ne imbogatim,vrem un trai mai civilizat!
    As dorii sa stiu cati ani de scoala mai trebuie facuta la ei,cat costa aprox si sub ce forma emigram daca studiile nu ne sunt recunoscute?
    Problema nu este echivalarea studiilor. Asta se rezolva dar nu te ajuta cu nimic. Sa spunem ca ti se echivaleaza sudiile in domeniul economic; cine te angajeaza?
    Cazul dat de Dorina nu este singular. Se aplica si la asistente. Iar ingineri si directori de marketing reprofilati ca infirmieri sau alte dracovenii de meserii sunt foarte multe. Multi nu doresc sa furnizeze aceste detalii. Pana la urma conteaza ca se simt bine in pielea lui. Celebrul Galimede sau gunoierul fericit este un caz de om care a renuntat sa mai lupte. OK, esti platit bine ca gunoier dar tot nu mi-ar place sa vin din sut mirosind a "panselute". Ca sa ajunga in Canada acum spe ani trebuia sa aiba studii superioare. Sau poate a fost aplicant secundar.

musicbogdan
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 29/12/2010

Mesaj Scris de musicbogdan la data de Mier Dec 29, 2010 4:35 pm

buna,ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns? daca am depus dosar de emigrare pt provincie federala prin programul de sponsorare, de ce nu mi-au cerut taxe de procesare? tinand cont ca mi-au dat nr de dosar adica e in lucru la ei ? stie cineva, ceva legat de asta? pt ca eu sunt putin ingrijorata ....l-am depus acum 5 luni
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Mier Dec 29, 2010 10:38 pm

musicbogdan a scris:buna,ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns? daca am depus dosar de emigrare pt provincie federala prin programul de sponsorare, de ce nu mi-au cerut taxe de procesare? tinand cont ca mi-au dat nr de dosar adica e in lucru la ei ? stie cineva, ceva legat de asta? pt ca eu sunt putin ingrijorata ....l-am depus acum 5 luni
    In ce etapa esti si care este relatia de rudenie? Citeste ghidul
    Daca procesul este la inceput, singurul care are treaba cu taxele si cu oficialitatile este sponsorul. Dupa ce v-a primi acceptul celor de la CIC vei intra in posesia formularelor pt depunerea cererii de rezidenta permanenta.
    Ofera cateva detalii.

musicbogdan
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de musicbogdan la data de Mier Dec 29, 2010 11:42 pm

Multumesc pt raspuns ,iar ca detalii pot sa spun ca cea din Canada imi este nepoata si dosarul a fost depus in august acolo si cam in 2 saptamani a primit un nr de dosar si i-au spus ca pleaca in lucru ......nu stiu exact ce inseamna asta? si care sunt sansele noastre de reusita.....iar de taxe a tot intrebat si i-au spus ca va fi anuntata cand trebuiesc platite, dar eu tot eram ingrijorata de ce nu se platesc acum.A si daca mai poti sa mai ma ajutati cu un raspuns... daca dosarul va fi aprobat de CIC mai trebuie si aprobarea din Romania(ambasada Canadei)sau...........ce etape vor mai urma?Merci
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Joi Dec 30, 2010 2:55 pm

musicbogdan a scris:Multumesc pt raspuns ,iar ca detalii pot sa spun ca cea din Canada imi este nepoata si dosarul a fost depus in august acolo si cam in 2 saptamani a primit un nr de dosar si i-au spus ca pleaca in lucru ......nu stiu exact ce inseamna asta? si care sunt sansele noastre de reusita.....iar de taxe a tot intrebat si i-au spus ca va fi anuntata cand trebuiesc platite, dar eu tot eram ingrijorata de ce nu se platesc acum.A si daca mai poti sa mai ma ajutati cu un raspuns... daca dosarul va fi aprobat de CIC mai trebuie si aprobarea din Romania(ambasada Canadei)sau...........ce etape vor mai urma?Merci
    In cazul in care te incadrezi in grupele de sponsorizare acceptate(copil, sotie, bunici) sau alt gen de rude (cu conditia ca cel din Canada sa nu mai aiba nici o ruda in Canada- sot, copii, frati) nepotul din Canada v-a primi acceptul pt sponsorizare si te va contacta pt depunerea aplicatiei pt primirea rezidentei permanente. Atunci se vor plati taxele pt procesarea dosarului si pt rezidenta permanenta.

musicbogdan
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de musicbogdan la data de Joi Dec 30, 2010 9:21 pm

Merci pt raspuns acum am inteles mai exact si sper sa nu ma afecteze daca nepoata a depus dosar si pt mama ei (pt reantregirea familiei).
    Pot sa te mai intreb daca cumva imi dauneaza la dosar caci am aplicat acum 2 sapt pt viza de turist Canada si am fost refuzati....sti cumva???
    mai e si asta o grija!!
    Oricum merci pt ajutor.
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Sam Ian 01, 2011 2:02 pm

musicbogdan a scris:Merci pt raspuns acum am inteles mai exact si sper sa nu ma afecteze daca nepoata a depus dosar si pt mama ei (pt reantregirea familiei).
    Pot sa te mai intreb daca cumva imi dauneaza la dosar caci am aplicat acum 2 sapt pt viza de turist Canada si am fost refuzati....sti cumva???
    mai e si asta o grija!!
    Oricum merci pt ajutor.
    Daca au refuzat viza provizorie inseamna ca sunt slabe sanse sa primesti un raspuns pozitiv pt rezidenta permanenta.
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Mesaj Scris de LAVI la data de Joi Iun 30, 2011 4:07 pm

Buna!

Sunt in faza asteptarii formularelor pentru analizele medicale si ma intreb daca nu pot ateriza pe partea engleza, eu avand CS pt Quebec.

Si acest lucru fara sa avem probleme ca de ce partea engleza si nu Montreal, cum am sustinut la interviu.

Am citit de nenumarate ori, pe acest forum ca multi se chinuie cu un test ptr limba engleza, nu era mai usor sa invete franceza si sa ajunga in Canada federala?

Astept raspunsurile voastre cu nerabdare.

Succes!

Lavi

FLY
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 19/05/2011
    Localizare : Canada, vest

Mesaj Scris de FLY la data de Joi Iun 30, 2011 9:21 pm

Plecarea in partea engleza, dupa aplicarea si obtinerea aprobarii pe partea franceza e cel mai destept lucru care se poate face un emigrant azi, tianand cont de dificultatile care exista cu sistemul federal de imigrare (cerinte de meserie si durata, uneori de peste 3 ani de procesare) laolalta cu dificultatile de intampinat in Quebec, incepand cu atitudinea mai putin favorabila fata de imigranti si continuand cu nivelul mai redus de dezvoltare comparativ cu aproape totalitatea celolalte provincii.
    Viza obtinuta pe pasaport e viza de Canada, nu de Quebec si nu exista motiv pentru refuzarea accesului. Problemele care pot apare la inceput sunt cele legate intentia de a urma ceva scoala pe gratis sau solicita mai devreme ceva ajutoare in provincia aleasa, intrucat exista o oarecare alocare de fonduri/locuri pentru asta, dar nu cred ca nu se poate rezolva.
    Varianta lucrativa optima, ptr cine se "teme" ca ar fi probleme reale la aterizarea in alta parte (dincolo de zelul vreunui functionar) este aterizat in Montreal de ex. si luat cat mai repede un alt avion spre o destinatie aleasa si studiata in prealabil. Daca lasati sa va prinda sistemul francez, adica intrati in joc, cu cat va trece timpul cu atat mai greu va fi sa va desprindeti.
    Asta nu insamna neaparat ca trebuie fugit de QC, pentru unii este mai usor acolo atata vreme cat e mult mai aproape de stilul european de viata, munca, distractie si milogit de la stat.
    Bafta si succesuri! cheers
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Mesaj Scris de LAVI la data de Sam Iul 02, 2011 10:20 pm

Multumesc FLY, pentru raspuns!
    Prompt si la subiect!
    Nu vreau sa ma milogesc la statul canadian, ci vreau sa ceva scoala acolo( voi vedea ce)chiar daca limba franceza o stapanesc mai bine decat cea engleza. Din cate am citit e nai dezvoltata partea federala.
    De aceea voiam opinii. Si, acolo, ne asteapta cineva sa ne indrume primii pasi.
    Avand doi copii cu noi, dintre care unul de scoala face dificila alegerea zonei de aterizare.

Succes si tie!
    PS. De cat timp esti in Canada?
    Lavi

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Lun Mar 27, 2017 2:27 pm