Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


3 participanți

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Lun Aug 13, 2012 4:15 pm

    Daca totul s-a schimbat de la inceputul anului (testele de limba obligatorii, desfiintarea centrului de la Viena,etc) suntem putin bulversati si nu mai stim care exact este ordinea etapelor intregului proces. Noi am aplicat in decembrie 2011 si in martie am primit o scrisoare in care ni se cereau testele de limba si ni s-a dat o adresa de Montreal sa le trimitem. Noi tocmai am primit rezultatele testelor.Intrebarea mea este :A trimis cineva testele in acest an???
    Multumesc frumos
    avatar
    Lia75
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 14/08/2012

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Lia75 Mar Aug 14, 2012 10:39 am

    Buna Cristina, si eu ma pregatesc pentru aceste teste, dar mie mi s-a spus ca trebuie sa le sustin oficial in ceva centre specializate, si ca trebuie sa am un anumit nivel, adica B
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Mier Aug 15, 2012 4:41 pm

    Draga Lia, noi testele Tefaq ( defapt e-Tefaq) le-am dat, le-am si luat binisor la Brasov. Pe site-ul oficial gasesti toate adresele unde poti sa sustii aceste teste (sau aici in subiectele propuse de Paulesco); trebuie sa-ti faci o programare pentru sustinerea examenelor (calculator - o proba de 40 minute si 2 probe de oral) eu Ielts-ul l-am dat la Cluj. Brasovul a fost la Inaltime.
    Ideea e ca noua ni s-au dat 6 luni sa trimitem rezultatele testelor ( din cate stiu eu atestatele in original) si nu-mi raspunde nimeni sa vad la ce adresa trimit. Noi avem o adresa de Montreal si acolo o sa le trimitem. Daca te mai ajut cu ceva cu tot dragul!!!!!!!! In ce stadiu esti (sunteti?)??????????????


    Ultima editare efectuata de catre Cristina78 in Mier Aug 15, 2012 10:36 pm, editata de 1 ori
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 15, 2012 10:17 pm

    Cristina, trebuie sa trimiti testele la adresa furnizata de ei. Gasesti aceasta adresa si pe blog, este vorba despre biroul din Montreal. Inteleg ca esti inca la primul dosar(DCS).
    Toate dosarele nerezolvate de ambasada din Viena au fost transferate la biroul din Montreal. Dupa analiza preliminara, care a fost efectuata in cazul tau, urmeaza sa fii invitata la interviu in cazul in care domeniul tau de formare si experienta sunt incluse in lisa cu 6 puncte. Ai toate sansele sa primesti CSQ-ul prin posta daca te incadrezi in lista cu 12 sau 16 puncte. Daca nu te incadrezi in cele doua liste durata procesarii va fi mult mai mare. Nimeni nu mai poate vorbi despre timpi de procesare. In momentul in care ai CSQ-ul in mana poti sa aplici pt rezidenta permanenta. Vei trimite alt dosar cu documentele cerute in checklist la CIC Sydney, Nova Scotia. Dupa verificarea dosarului, cei de la CIC vor trimite dosarul catre ambasada din Bucuresti care dupa ce va verifica documentele atasate, vor dispune fie prezentarea la un interviu fie vor elibera fisele medicale. In ultimul timp au fost cazuri in care aplicantii au fost chemati la interviu pt verificarea documentelor originale, dar nu este o regula. Daca nu sunt probleme de natura medicala si nu se cer analize suplimentare, ambasada de la Bucuresti va instiinta aplicantul ca trebuie sa trimita pasaportul, 2 poze, taxa pt dreptul de rezidenta si o fila pe care se trece inaltimea si culoarea ochilor pt fiecare aplicant (in functie de caz se cer si caziere in original insotite de traducere).
    Sper ca nu am batut campii si te-am nimerit cu informatiile. Intotdeauna sa tii cont de informatiile furnizate de sursele oficiale. In cazul tau, adresa unde trebuie sa trimiti originalele rezultatelor testelor delimba franceza sau engleza.
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Mier Aug 15, 2012 10:33 pm

    Merci mult Tender!!!!
    N-ai plecat inca???? :0))))
    Stiam adresa din Montreal si de pe plicul trimis de ei si din interiorul scrisorii. Vroiam doar sa verific; ptr ca prima scrisoare ne-a vent de la Viena si a II- a direct din Montreal (ingloband-o si pe cea de la Viena) in care ne anuntau de deschiderea dosarului, nr de dosar, sumele platite ptr DCS si ne cereau in timp de 6 luni atestatele (adica pana in septembrie) si noi o sa le trimitem luni. Noi am aplicat in decembrie ptr DCS 2011 si in martie 2012 ne-a sosit primul plic; eu zic ca s-au miscat destul de repede; dar abia in iulie am dat noi examenul de limba (tefaq ca Ielts-ul il aveam de acum 2 ani). Azi am reusit sa verific adresa cu cineva din Montreal de la serviciul imigrari (am luat nr de tel de pe site-ul oficial) Tot timpul am citit in site-ul oficial si apoi m-am consultat cu forumul si MULTUMESC MULT voi chiar mi-ati ""limpezit"" mintea de cele mai multe ori si chiar am citit din toate subiectele voastre . Am auzit zvonuri ca s-ar putea sa nu se mai dea interviuri tocmai de aceea ne-au cerut testele de limba (si trebuie sa-ti spun ca n-au fost usoare deloc dar am luat calificative bunute amandoi). Acum le trimitem si vedem ce ne mai cer........ce urmeaza!!!!!!!!!!!!!! Nu cred ca putem aplica ptr al doilea dosar pana nu ne dau ei "indicatiile" ............ce trebuie sa facem in continuare!!!!!! Merci mult !!!!!!!!!!!!!
    avatar
    Lia75
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 14/08/2012

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Lia75 Joi Aug 16, 2012 6:48 am

    Buna Cristina, eu si sotul meu suntem inca la inceput; noi am apelat la o firma de intermediere din Cluj abia in luna mai anul asta si ei ne spun tot ce trebuie sa facem, ei ne-au cerut documetele le-au legalizat si trimis la autoritatiile canadiene si acuma suntem in stadiul in care trebuie sa dam testele de limba ca sa mergem mai departe . Din pacate la engleza suntem ok dar la franceza trebuie sa mai exersam; cei de la firma de intermediere ne testeaza si o sa ne zica ei cand suntem pregatiti pentru examenul Tefaq.
    Din cate am inteles tu nu ai apelat la o astfel de firma, ai mers direct la ambasada Canadei sau cum? Stiu ca exista si cai directe dar eu nu le cunosc prea bine si de aia am apelat la ei, ma costa ceva in plus dar asta este.Apropo, este greu examenul asta Tefaq si Ielts. Mersi pentru raspuns si mai vb
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Vin Aug 17, 2012 10:57 pm

    Tender, te rog frumos, daca ai timp poate ma lamuresti si pe mine: trimitem dosarul cu atestatele in original in Montreal, trebuie sa mentionam numarul dosarului si pe plic sau e suficient in "scrisoarea "din interiorul plicului care insoteste atestatele. Iti multumesc mult. Spor la Bagaje!!!!!":0)))
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de tender Sam Aug 18, 2012 8:20 am

    Cristina78 a scris:Tender, te rog frumos, daca ai timp poate ma lamuresti si pe mine: trimitem dosarul cu atestatele in original in Montreal, trebuie sa mentionam numarul dosarului si pe plic sau e suficient in "scrisoarea "din interiorul plicului care insoteste atestatele. Iti multumesc mult. Spor la Bagaje!!!!!":0)))
    Este mai bine sa treci numarul dosarului pe plic atunci cand trimiti acte aditionale.
    Se ataseaza originalul.
    Bafta!
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Dum Aug 19, 2012 9:15 pm

    Merci mult Tender. Originalele le trimit oricum ( si valabilitatea lor te obliga sa le trimiti asa 1 an si respectiv 2 ani ) Nu stiam de numarul de dosar pe plic si-ti multumesc mult ca m-ai lamurit! Multa bafta in continuare
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Dum Aug 19, 2012 9:37 pm

    Lia75 a scris:Buna Cristina, eu si sotul meu suntem inca la inceput; noi am apelat la o firma de intermediere din Cluj abia in luna mai anul asta si ei ne spun tot ce trebuie sa facem, ei ne-au cerut documetele le-au legalizat si trimis la autoritatiile canadiene si acuma suntem in stadiul in care trebuie sa dam testele de limba ca sa mergem mai departe . Din pacate la engleza suntem ok dar la franceza trebuie sa mai exersam; cei de la firma de intermediere ne testeaza si o sa ne zica ei cand suntem pregatiti pentru examenul Tefaq.
    Din cate am inteles tu nu ai apelat la o astfel de firma, ai mers direct la ambasada Canadei sau cum? Stiu ca exista si cai directe dar eu nu le cunosc prea bine si de aia am apelat la ei, ma costa ceva in plus dar asta este.Apropo, este greu examenul asta Tefaq si Ielts. Mersi pentru raspuns si mai vb


    Draga Lia
    ~ 5 luni mi-a luat sa ma lamuresc ce e cu emigrarea pe Federal (partea engleza) si cand eram gata cu dosarul m-a lamurit un bun sanmaritean ( de pe un forum) ca n-are nici un rost sa trimitem actele atata timp cat nu ne incadram in cele 27, sau cate sunt, de Job-uri din lista obligatorie; 5 luni in care in fiecare zi cautam in site-ul ala labirintic ...........si de fiecare data gaseam cate ceva care ma ducea inapoi; vorbind cu neamurile din Toronto ne-am reorientat spre Quebec. AM CITIT SITE-UL ORIGINAL in toate colturile si coturelele dupa care am dat de forumul acesta (bravo lor a celor care l-au creat) si am urmat fiecare pas si uite ca deja inaintam cu toate marile schimbari care au intervenit.
    Parerea mea asupra firmelor de intermediere : BANI FFFFFFFFFFFF MULTI PENTRU CHESTIi PE CARE POTI SA LE FACI SINGURA PE BANI MULT MAI PUTINI si ti-e mult mai clar si tot sistemul. DOsarul DCS il completati singuri, de tradus gasiti singuri, legalizarile la notari probabil va costa si mai putin decat prin mediator si ce ma socheaza : cum adica va testeaza ei mai???????????MOR cand aud asa ceva. ESTI LIBERA sa te duci la examen oriunde si sa te verifice un profesor de doamne ajuta nu niste functionarasi dintr-o firma. ALta chestie pe site-urile originale scrie mare : Aveti grija la "falsificari"" sau falsi reprezentanti si MAI IMPORTANT "" No priority or special processing is given to the file of a person who used the services of an immigration representative." citat de pe http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/informations/important-notice/notice-workers.html"poti verifica. Va ia mai mult timp, nervi de otel dar mult mai putini bani aruncati si chiar imi spuneau niste prieteni ca scrisorile vin pe adresa firmei reprezentante pe cand mie imi vin direct in posta personala si e mult mai simplu; Pe scurt: eu nu cred ca aceste firme te ajuta cu ceva atata timp cat autoritatile canadiene accepta dosarele trimise individual; ei va lasa impresia ca va ajuta spunandu-va ce sa faceti: parerea mea e ca trag si mai mult de timp si ARUNCATI efectiv o gramada de bani Faceti bine si intrati pe Site-ul Canadian
    http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/index.html (in dreapta sus va puteti seta limba care o vreti- engleza daca va e mai usor-) ce nu va e clar intrebati aici pe forum si o sa vedeti ca nu e asa greu.
    E doar parerea mea sper sa va ajute!! Grija de voi si mult succes
    Cristina78
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 45
    Localizare : Sibiu

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Cristina78 Dum Aug 19, 2012 9:46 pm

    V-au spus minunatii astia de la Agentie ca din aprilie 2012 pana in martie 2013 nu prea mai poti sa aplici ??????????? Sau va tine sa platiti pana atunci pe abureli si ce acte ti-ar mai trebui??????????????????????
    Uite aici pagina de pe Site-ul Canadei si citatul http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/informations/applications-receipt.html
    Following a decision by the government published in the Gazette officielle du Québec on June 29, 2012, the Ministère de l’Immigration et des Communautés culturelles has suspended the intake of applications for a selection certificate that can be submitted by certain candidates in the skilled worker class.


    To determine if these new rules apply to you and to find out the suspension dates for the intake of these applications, consult the page Intake of applications.
    avatar
    Lia75
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 14/08/2012

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Lia75 Lun Aug 20, 2012 7:04 am

    Multumesc Cristina pt sfaturi.Firma de intermediere am verificat-o mai intai sa apelam la ea, este valida, dar ai dreptate, sunt niste bani pe care ii platesti lor,cand ai putea foarte bine, asa cum spui si tu, sa-i folosesti pentru altceva.
    Tu de cat timp ai inceput procesul de emigrare? In ce faza esti?
    avatar
    Lia75
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 4
    Data de inscriere : 14/08/2012

    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Lia75 Lun Aug 20, 2012 7:08 am

    Da, ne-au spus

    Continut sponsorizat


    trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts Empty Re: trimiterea testelor de limba Tefaq si Ielts

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 8:07 pm