Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

primii pasi catre emigrare

Distribuiţi

ancuzza72
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 15/07/2012

primii pasi catre emigrare

Mesaj Scris de ancuzza72 la data de Lun Iul 16, 2012 3:57 pm

Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta cu cateva informatii:
    -cum pot afla punctajul necesar pentru dosar emigrare
    -unde ar trebui sa aplic in cazul in care sunt pe teritoriul italian
    Multumesc si o zi buna va doresc!
    corina
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 21/04/2010
    Varsta : 37
    Localizare : Longueuil

Re: primii pasi catre emigrare

Mesaj Scris de corina la data de Lun Iul 16, 2012 8:16 pm

ancuzza72 a scris:Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta cu cateva informatii:
    -cum pot afla punctajul necesar pentru dosar emigrare
    -unde ar trebui sa aplic in cazul in care sunt pe teritoriul italian
    Multumesc si o zi buna va doresc!
    Banuiesc ca vrei sa emigrezi impreuna cu familia.
    Pentru programul QSW(partea franceza) trebuie sa acumulezi minim 63 de puncte. Acest program are mai multe praguri eliminatorii. Pt mai multe informatii viziteaza blogul,pagina oficiala si studiaza grila cu ajutorul careia iti poti calcula punctajul.
    Pentru programul FSW(partea federala) lucrurile sunt incurcate in acest moment. Pana in ianuarie 2013 nu se mai receptioneza dosare. Pana in iulie 2012 erau necesare 67 puncte pt a fi considerat eligibil. Pt detalii viziteaza sursa.
    Daca ai drept de sedere minim un an din momentul aplicarii poti sa trimiti dosarul din Italia. Pt obtinerea CSQ, dosarul se trimite in Montreal, Quebec. Aplicatiile pt FSW se trimit in Sydney, Nova Scotia.

ancuzza72
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 15/07/2012

Mesaj Scris de ancuzza72 la data de Lun Iul 16, 2012 8:57 pm

Eu vroiam sa aplic pentru partea federala . Am citi si eu ca sunt blocati pana anul viitor.
    Eu in Italia am rezidenta permanenta si la sf anului vroiam sa-mi depun documentele pentru cetatenie.Stiam ca pentru cetatenii italieni dosarele se trimit la Roma.
    Dar acum ca ,m-am lamurit cat de cat cum stau lucrurile , voi astepta pana anul viitor si vedem ce noutati ne asteapta .
    Iti multumesc frumos!

MrDRED
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 11/11/2012

Mesaj Scris de MrDRED la data de Dum Noi 11, 2012 11:38 am

Buna ziua sunt din Moldova doresc sa emigrez in canada ....dar nustiu de la ce sa incep si ce trebuie de facut daca poate cineva sa ma ajute sa-mi spuna ce trebuie sa fac pe etape...va rog mult...multumesc anticipat!

citybin1
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 02/12/2012
    Varsta : 42

Mesaj Scris de citybin1 la data de Dum Dec 02, 2012 10:26 am

Salut,daca ar putea cineva sa-mi spuna si mie,cum as face sa ajung la Canada,dar in partea engleza,am muncit 11ani in Irlanda,Dublin (sofer)engleza o cunosc la perfectie,experienta de soferie pe camioane si autobuse,CV,permis de conducere irlandez,card digital p\u camioane,dar acum sunt in tara si mam blocat,doresc s-o eau de la-nceput. Cum as face imi spune cineva vreo firma sau alte indreptari.Mersy

rinucu
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 02/12/2012

Mesaj Scris de rinucu la data de Dum Dec 02, 2012 11:34 am

buna ziua,
    sunt proaspat absolvent al facultatii de constructii (in prezent anul I la master)
    de 2 luni lucrez cu acte in regula la o companie multinationala.
    vreau sa emigrez cu iubita mea in Canada, insa nu stim absolut nimic despre ce trebuie sa facem si de unde sa incepem...
    ne puteti ajuta cu niste sfaturi va rog frumos

multumesc
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Dum Dec 02, 2012 12:52 pm

MrDred, citybin1,rinucu, trebuie sa acordati timp pt asimilarea informatiilor cu privire la emigrarea in Canada. Exista foarte multe surse dar trebuie sa va asigurati ca informatiile sunt actualizate. In principiu exista 2 programe accesate de romani: Quebec, cunoscut sub denumirea de "partea franceza" si FSW, cunoscut sub denumirea de "partea engleza " sau "programul federal". FSW este inchis pana in ian. 2013 si va fi schimbat din "temelii". Eu am ajuns in Canada prin FSW si am plecat de la Blogul lui Paulesco. Aveti toate informatiile necesare dar este indicat sa ramaneti in contact permanent cu sursele oficiale indicate mai sus pana in momentul in care obtineti cardul de rezident permanent.
    Spor la citit si va doresc sa faceti alegerea cea mai buna pt voi.
    ioan negreanu
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 05/12/2013
    Varsta : 26
    Localizare : bistrita

Mesaj Scris de ioan negreanu la data de Vin Dec 06, 2013 1:15 am

hello....vreau sa emigrez pe partea engleza...ar putea cineva sa ma ajute cu un link pt formularul dsc.nu am gasit decat pentru partea franceza.multumesc anticipat
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Vin Ian 24, 2014 5:20 pm

ioan negreanu a scris:hello....vreau sa emigrez pe partea engleza...ar putea cineva sa ma ajute cu un link pt formularul dsc.nu am gasit decat pentru partea franceza.multumesc anticipat

Toate detaliile despre partea franceza le gasesti pe pagina quebecosilor. Lista lor cu domeniile de formare este din ce in ce mai scurta. Pe partea federala, programul FSW pe care l-am folosit si eu, lista s-a scurtat si s-a modificat in defavoarea celor dornici sa ajunga in Canada. Quebec-ul pastreaza conditiile de eligibilitate cu diplome in lidta domeniilor de formare obtinute in ultimii cinci ani sau sa ai experienta minim un an, in ultimii 5 ani, intr-un domeniu strans legat de diploma obtinuta.
    Testele de limba si ECA(Educational Credential Assessment from an approved organization) sunt obligatorii pt ambele programe. Nu vreau sa o fac pe "desteptul" dar trebuie sa citesti atent informatiile despre ambele programe si sa hotarasti care iti ofera cele mai multe sanse.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Dec 13, 2017 11:10 am