Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

Ce luam cu noi in Canada?

Distribuiţi
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Ce luam cu noi in Canada?

Mesaj Scris de LAVI la data de Joi Mai 17, 2012 12:51 pm

Daca tot trebuie sa steptam atat pana Ambasada binevoieste sa ne trimita invitatia la viza, va propun sa veniti cu idei, sugestii despre ce luam cu noi, ce punem in valize, ce merita sa luam de aici.
    In afara de carti in limba romana,medicamente, necesare ptr 3 luni ce am putea lua cu noi?

Idea

lavi

raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare

Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 28
    Localizare : Ploiesti

Re: Ce luam cu noi in Canada?

Mesaj Scris de raz_alexaa la data de Joi Mai 17, 2012 5:11 pm

daca fumezi ceva tigari,vopsea de oua pentru urmatoarele sarbatori pascale ei nu au decat un fel de colorant, telefoane nu are rost ca ei au alta frecventa, electrocasnice gen mini roboti sau rama foto digitala chestii de genu nu are rost, pentru copii sa nu le iei patine,role etc sunt foarte ieftine aoolo....ca imbracaminte sa iti iei incaltaminte ca acolo sunt scumpe......acum nu mai imi vine in cap o sa iti mai zic....mai vorbesc si eu acolo si sa vedem
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Sam Mai 19, 2012 8:52 am

Ok, am uitat dictionarele roman-englez, englez roman si francez roman, roman francez.O carte de bucate in lb romana Smile

lavi
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Dum Mai 20, 2012 8:27 am

Sa nu uitati partenerii si copii Very Happy

raz_alexaa
    consilier emigrare
    consilier emigrare

Data de inscriere : 24/03/2011
    Varsta : 28
    Localizare : Ploiesti

Mesaj Scris de raz_alexaa la data de Dum Mai 20, 2012 11:07 am

Smile daaa asa e si bagajele nuh?
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Lun Mai 28, 2012 1:45 pm

Ai dreptate tender, dupa ce am primit atatea puncte la interviu din cauza lor:), nu ii putem lasa acasa, nu-i asa?

Am trimis al doilea mail la Ambasada, sa se sature de ele Smile
    Tender, ai primit invitatia?
    Stii ca daca iti expira medicale trebuiesc platite din nou?

Lavi

calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare

Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

Mesaj Scris de calinv la data de Mar Mai 29, 2012 9:33 pm

buna, este bine sa ducem tacamuri, oale si tigai( cu peretii grosi) din inox.
    motiv: aceleasi produse dincolo sunt de ordinul sutelor de dolari.

nici noi nu am primit raspuns la mail. si l-am scris in romana sa nu se incurce cu tradusul lui, dar... inca asteptam.

FLY
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 19/05/2011
    Localizare : Canada, vest

Mesaj Scris de FLY la data de Sam Iun 02, 2012 12:16 am

Hei copii!
    Ce sa va luati in bagaje.... Rabdare, asta va trebuie acolo. Rab-da-re, pentru cine citeste repede si scapa cuvinte. Puneti in fiecare valiza, mai putin in cea a copiilor, ei oricum n-au nevoie si nici nu stiu ce e aia.
    Lucrurile de trai zilnic, includ aici toate fiarele, electricele, ustensilele, hainele, ba chiar si automobilele SH sunt suficient de ieftine ca sa nu conteze, in general nu merita sa le cari din Ro sau mai ales sa le cumperi inainte de plecare. Luati bani, cu aia puteti face destul de multe. Normal ca un minim, pentru inceput, trebuie luat, chiar farfurii si lingurite, lenjerie, macar ptr primele zile, dar nici alea nu renteaza. Carti, cel mult un dictionar tehnic, altceva nu e nevoie ca intre timp se lucreaza aproape numai cu internetul. Ce sunt cu adevarat scumpe in CA sunt lucrurile de buna calitate, costume, rochii, "scule" profesionale dar pariu ca nu veti avea nevoie de asa ceva in primii 2-3-5 ani. Veti fi socati sa vedeti cat de putin pret pun oamenii obisnuiti pe lucruri de calitate si daca insistati in directia aia va trebui sa o faceti in liniste, pentru voi, nimeni nu va fi vreodata interesat de ce anume lucru aveti in casa, cat a costat haina, masina, casa, etc.
    Spunea cineva de ustensile de bucatarie ca sunt scumpe... Poate alea aurite... In plus "cateva sute de dolari" sunt mizilic in raport cu venitul mediu, dar intr-adevar pentru proasetii imigranti fiecare dolar e important. Solutia e simpla, nu te intinde la cascaval daca ai buzunarul gol.
    Luati amintiri, lucruri dragi, poate va vor ajuta sa nu va simtiti asa de singuri, mai ales la inceput cand veti da cu capul tare de tot de pragul de sus. Shocked
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Sam Iun 09, 2012 6:41 am

Eu stiam ca acolo tensiunea la prize e 110 V, asa ca merita sa renunti la aparate electrice.
    Le cari degeaba.

Lavi

LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Dum Iun 10, 2012 9:18 pm

Fly, cand spui amintiri, lucruri dragi te referi la fotografii?

FLY
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 19/05/2011
    Localizare : Canada, vest

Mesaj Scris de FLY la data de Lun Iun 11, 2012 3:20 am

1. Tensiunea electrica nu conteaza, exista convertizoare de tensiune/frecventa. Electricele si electronicele sunt foarte ieftine dar pentru primele luni in CA problema se pune altfel, de fapt veti face economii si la biletul de autobuz... Deruta va dura exact atata vreme cat veti compara cu preturile din Ro. Cand incetati cu comparatiile, va fi OK.
    2. Da, amintiri de genul ala, obiecte, adrese si date de contact cu prietenii actuali din Ro- care s-ar putea sa fie ultimii prieteni pe care ii veti avea. Deci luati cu voi bunele relatii cu prietenii si rudele Very Happy .
    Carti de specialitate nu va trebuie, lucrurile sunt diferite acolo, se poate lua cate ceva esential, mai ales cei care vreti sa practicati in continuare o profesiune si eventual cei din IT, singurul domeniu in care lucrurile sunt aproape identice si integrarea in sistem mai usoara.
    In general, noii veniti pot gasi foarte multe lucruri pe gratis sau pe foarte putini bani la anumite magazine gen "Armata Salvarii" sau altele specializate ptr. lucruri second -hand. Cei cu pretentii si ifose n-au decat sa ocoleasca acele magazine si sa cumpere de unde doresc. Nu va interesa pe nimeni. Depinde de cati bani au la dispozitie. Dupa ce se gaseste o slujba mai buna, se schimba treaba. In multe cazuri, canadienii care nu mai au nevoie de lucruri organizeaza cate un "Garage Sale" si pun in vanzare la preturi de nimic tot felul de lucruri. Unii nici nu se mai obosesc (de ex. cei care stau la bloc) si efectiv pun lucrurile bune inca, alaturi de locul de depozitare al deseurilor sau gunoi, cine vrea le poate lua si folosi. Poate pare ciudat pentru rromani asa ceva, in Ca nu e deloc ciudat, ci doar o forma practica de a rezolva o problema temporara. Veti vedea ca imediat dupa ce ajungeti acolo sunteti fix ZERO, mofturile nu va vor ajuta, mai mult, acelea va pot exclude din comunitate.
    Unele lucruri sunt interzise in bagaje, e posibil sa fiti contlolati in amanuntime in bagaje la venire pe aeroport, la biroul de imigrari. Verificati ultimile liste si atentie la medicamente, daca chiar aveti ceva mai serios, sa zicem antibiotice sau altceva, sa aveti reteta in regula, iar cantitatea sa fie mica.
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Lun Iun 11, 2012 3:15 pm

....cateodata ma gandesc daca nu am facut o prostie cu emigrarea....dar de cate ori ajung la fiica-mea la scoala imi schimb opinia si imi zic ca e muuult mai buna Canada din toate punctele de vedere.

Fly, merci ptr idei.
    Mai pus pe ganduri cu retzeta de la medic, aici cumperi din farmacie tot ce doresti, fara retzeta:) doar sa stii ce sa ceri.O sa-mi fac rost de o retzeta simpla, sa o am la nevoie.

lavi

DAN NICA
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 17/07/2011

Mesaj Scris de DAN NICA la data de Mar Iun 12, 2012 5:52 pm

am dolari canadieni de schimbat!!!(am aterizat ieri si am nevoie de lei) daca doriti va rog sa ma contactati la nr de tel 0755474651
    stiu ca este greu sa gasiti o suma mai mare ,pt ca si eu am avut acceiasi problema cand am plecat in Canada, si tot mergeam in fiecare zi pe la casele de schimb valutar si cumparam cateva sute, sau zeci....pana am reusit sa imi strang suma cu care am plecat...!!!!

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Sept 23, 2017 11:51 pm