Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+6
matei84
dorina
vitalina
josu84
paulesco
coco
10 participanți

    puncte necesare

    avatar
    vitalina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de vitalina Mar Oct 12, 2010 9:51 pm

    dar poate sa fie probleme ca eu am terminat facultatea turism dar cu frecventa redusa??
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de dorina Mar Oct 12, 2010 10:47 pm

    vitalina a scris:dar poate sa fie probleme ca eu am terminat facultatea turism dar cu frecventa redusa??
    Daca ai minim 60 de credite pe an si minim 3 ani de studii atunci sunt sunt echivalente cu studiile de la zi. Studiaza pe google cu cheia de cautare ECTS.
    avatar
    vitalina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de vitalina Mier Oct 13, 2010 2:09 pm

    eu m-am uitat la mine in fisa si la sfirsit e scris ca total puncte credite acumulate pe parcursul a 4 ani este de 165...
    asta ce mai inseamna ca si aici pot sa pierd puncte daca nu iese cite 60 pe an.Sad
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de dorina Mier Oct 13, 2010 4:09 pm

    vitalina a scris:eu m-am uitat la mine in fisa si la sfirsit e scris ca total puncte credite acumulate pe parcursul a 4 ani este de 165...
    asta ce mai inseamna ca si aici pot sa pierd puncte daca nu iese cite 60 pe an.Sad
    Trebuie sa intrebi la secretariatul universitatii sau poate nu ai citit corect. Din cate stiu conform conventiei (din nu stiu ce oras) au fost introduse aceste credite transferabile care fac echivalarea intre ID, FR si zi. La mine sunt trecute 60 de credite pe an cu un total de 180 credite in 3 ani universitari, cursuri ID. S-ar putea sa difere de la o universitate la alta.
    avatar
    vitalina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de vitalina Mier Oct 13, 2010 4:16 pm

    vezi ca eu am terminat cu frecventa redusa..si ma gindesc ca sa nu ma accepte ca nu am 180 dar 165 de puncte credite..pentru 4 ani..
    de aceasta ma interesez.eu am absolvit in chisinau ,turism,si cine stie ce metode mai eu si ei...

    dar tu nu stii,daca nu am in diploma aceste 180 de puncte,deci nu mi se acorda puncte pentru ca am absolvit studii superioare???
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de paulesco Mier Oct 13, 2010 5:27 pm

    vitalina a scris:vezi ca eu am terminat cu frecventa redusa..si ma gindesc ca sa nu ma accepte ca nu am 180 dar 165 de puncte credite..pentru 4 ani..
    de aceasta ma interesez.eu am absolvit in chisinau ,turism,si cine stie ce metode mai eu si ei...

    dar tu nu stii,daca nu am in diploma aceste 180 de puncte,deci nu mi se acorda puncte pentru ca am absolvit studii superioare???
    Nu cred ca veti avea probleme de acest gen. Sistemul de evaluare din Moldova poate sa difere de cel Romanesc sau de cel European. Totusi, Moldova a aderat la conventia de la Bologna in 2005 deci trebuie sa respecte ECTS(sistemul european de credite transferabile). Daca ati absolvit inainte de mai 2005 nu aveti cum sa aveti nr minim de credite fara ca acest amanunt sa va afecteze aplicatia. Va incadrati la Backelor's Degree si primiti 20 pct pt FSW si 10 pct pt Quebec.
    Conditio sine qua non este ca universitatea pe care ati absolvit-o sa nu fie una "fantoma" sau neacreditata sau in procese prelungite de acreditare.
    avatar
    vitalina
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 10/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de vitalina Mier Oct 13, 2010 6:43 pm

    multumesc mult pentru raspunsurile tale...eu am absolvit acum in 2010.doar ca eu imi faceam griji ca tu ai zis ca trebuie sa fie 180 de puncte credire dar eu am doar 165 deoarece am treminat la fara frecventa, si citeva obiecte nu am avut ca cei de la frecventa.dar sper ca aceasta sa nu fie vre-o problema....
    avatar
    eugenia
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 16/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de eugenia Sam Oct 16, 2010 4:45 pm

    PE CE SEPUNE ACCENTUL LA INTERVIU SA STIM LA CE SA ATRAGEM ATENTIE MAIMULT?
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty etapele emigrarii

    Mesaj Scris de kamiera Sam Oct 16, 2010 7:32 pm

    pentru a aplica pe partea franceza care e primul pas, dupa ce=ti faci singur autoevaluarea? trimiti actele direct la Viena? sau la bucuresti?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de paulesco Sam Oct 16, 2010 9:12 pm

    kamiera a scris:pentru a aplica pe partea franceza care e primul pas, dupa ce=ti faci singur autoevaluarea? trimiti actele direct la Viena? sau la bucuresti?
    Viena.
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de kamiera Dum Oct 24, 2010 3:03 pm

    forte interesant:
    in tabelul care compara diplomele sunt punctati invatatorii (institutor) dar profesorii nu ! si la nota scrie clar ca nu se acorda nimic ptr: profesorii cu def si gr. I/II. E POSIBIL SAU NU MAI STIU EU FRANCEZA? NU-MI VINE SA CRED!!! profesorii nu castiga nici un punct? in situatia asta eu nu ma completez formularul pentru profesii? ptr ca nu sunt invatator sau medic?
    multumesc!!!




















    avatar
    Ionutzzz
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 04/11/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Eligibilitate

    Mesaj Scris de Ionutzzz Vin Noi 05, 2010 9:19 am

    Buna ziua! Super informatii pe acest forum,multumesc! Am cateva intrebari : prietena mea a depus acum un an o aplicatie pt reintregirea familiei (fratele e in Calgary) si nu a primit nimic oficial pana acum, intrebarea e 1. daca mai poate sa aplice impreuna cu mine pentru CSQ? 2.Nu sintem casatoriti cum putem demonstra ca traim impreuna ? 3.Stie cineva de acolo care sint conditiile de a deveni Truck Driver in afara de cele legate de permis si clasa 1 de competente - posibilitati de angajare, sindicate, experienta canadiana. multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de paulesco Vin Noi 05, 2010 11:52 am

    Ionutzzz a scris: Buna ziua! Super informatii pe acest forum,multumesc! Am cateva intrebari : prietena mea a depus acum un an o aplicatie pt reintregirea familiei (fratele e in Calgary) si nu a primit nimic oficial pana acum, intrebarea e 1. daca mai poate sa aplice impreuna cu mine pentru CSQ? 2.Nu sintem casatoriti cum putem demonstra ca traim impreuna ? 3.Stie cineva de acolo care sint conditiile de a deveni Truck Driver in afara de cele legate de permis si clasa 1 de competente - posibilitati de angajare, sindicate, experienta canadiana. multumesc!
    Cati ani are prietena dv? Cititi despre conditiile pt parenare.Parenarea fratilor se poate face pana la 18 ani cu conditia sa nu lucreze sau sa nu mai aiba alta ruda in Romania(in acest caz poate fi depasita varsta dar se accepta mai greu. Uitati de parenare. Sunt slabe sansele in acest caz. Parenarea se incepe din Canada de catre ruda cu rezidenta permanenta sau cetatenie. Puteti aplica impreuna. Daca sunteti intrebati in formulare daca ati mai aplicat raspundeti cu DA, oferiti motivul si statutul aplicatiei. In timpul procesarii cei din Canada isi "vor aminti" de vechea aplicatie si vor trimite o scrisoare prin care vor cere acceptul prietenei de a stopa aplicatia.
    Veti gasi pe forum, daca veti avea rabdare sa cititi, informatii referitoare la dovada concubinajului. Trebuie sa aveti acte legale ca ati locuit minim un an impreuna(evidenta populatiei, adeverinta de la asociatia de locatari), conturi bancare comune, asigurari de viata incrucisate etc.
    Pt Truck driver puteti trimite CV la office@timasato.ro sau sunati la 0744593654 pt informatii si inscriere in baza de date. Conditia elementara este sa aveti minim 3 ani experienta. Celelalte conditii va vor fi comunicate prin e-mail sau telefonic.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de paulesco Vin Noi 05, 2010 12:42 pm

    kamiera a scris:forte interesant:
    in tabelul care compara diplomele sunt punctati invatatorii (institutor) dar profesorii nu ! si la nota scrie clar ca nu se acorda nimic ptr: profesorii cu def si gr. I/II. E POSIBIL SAU NU MAI STIU EU FRANCEZA? NU-MI VINE SA CRED!!! profesorii nu castiga nici un punct? in situatia asta eu nu ma completez formularul pentru profesii? ptr ca nu sunt invatator sau medic?
    multumesc!!!
    Scuze pt intarziere! Nu am vazut mesajul pana acum.
    Primiti puncte pt studiile finalizate dar nu si pt gradele obtinute ulterior. Profesorii completeaza formularul acesta
    avatar
    agnes_crisanda
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 01/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de agnes_crisanda Vin Noi 05, 2010 6:42 pm

    domnule paulesco am depus trimis la viena pe 01.11.2010. AP sunt eu, am 33ani, am o diploma de absolvire a universitatii transilvania colegiu de 3 ani specializarea optometrie, o diploma de licenta de 2 ani ( continuare de studii) cu aceeasi specializare, sunt studenta la mastar tot la universitatea transilvania brasov la master specializarea sisteme mecatronice in industrie si medicina si dizertatia o dau in iulie 2011,lucrez ca optometrist din 2001 la o clinica de chirurgie oftalmologica ( cu diplome de participare la scolarizari de lentile de contact),am o firma care este salon de coafura canina, atestat de de operator, analist- programator tehnica de calcul( nu am lucrat in domeniu acesta), franceza si engleza mediu scris inteles si vorbit. AS este sotul de 32 ani cu o diploma de inginer in mecanica fina si lucreaza la cfr la departamentul investitii si reparatii capitale, el la limbile straine este la fel, mediu. avem si un baietel de 1 an si 7 luni. intrebarea mea este daca credeti ca avem sanse si pe cand credeti ca vom fi invitati la interviu.si ce ar trebuii sa avem cu noi la interviu. multumesc anticipat
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de paulesco Vin Noi 05, 2010 8:31 pm

    Din moment ce ati trimis deja DCS inseamna ca v-ati facut calculul punctelor. Avand in vedere datele nu aveti probleme cu trecerea pragurilor obligatorii. Dosarele cu domenii prioritare au intaietate dupa care urmeaza cele regular. Mai aveti ceva timp de asteptat. Nu pot sa va spun cat dar sunt dosare trimise din august care nu au primit inca invitatia la interviu. Veti fi instiintati de catre ambasada cu privire la actele necesare. De regula se solicita originalele actelor depuse la DCS pt confruntare.
    avatar
    kamiera
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 29
    Data de inscriere : 16/10/2010

    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de kamiera Sam Noi 06, 2010 7:51 am

    stimate domn paulesco,
    1. eu am bifat la conostinte lingvistice "intermediaire", nivel 6, atat ptr franceza cat si ptr engleza. este prea mult? acum ma pregatesc in particular la franceza si m-am inscris pe 15 dec si la TEFaQ. oricum cunostintele mele la aceste doua limbi straine sunt pe la mijloc. ce ma sfatuiti? sa modific pe "debutant"??. sapt urmatoare voi trimite actele la Viena si nu stiu cum e mai bine ? am luat recomandari si ptr mine si ptr fiul meu si de la profesori independenti ca ne pregatim la franceza. am adeverinta ptr fiul meu cls a VI, CA ESTE IN ANUL v DE STUDIU SI LA ENGLEZA. ii intereseaza sau nu, ca se descurca si in engleza, dar la franceza este abia anul II de studiu??
    2. sunt profesor economist , cu master in administrarea afacerilor in turism, comert, servicii. nu stau prea bine cu punctajul. am lucrat si un an jumatate contabil, inainte de a fi profesor. am 42 de ani. ce ma mai sfatuiti sa adaug la acte ptr a convinge?!
    multumesc frumos ptr toate raspunsurile date.


    Continut sponsorizat


    puncte necesare - Pagina 2 Empty Re: puncte necesare

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 10:07 am