Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

meserii pentru care exista Ordine Profesionale

Distribuiţi
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 16/11/2011
    Varsta : 39
    Localizare : Sibiu

meserii pentru care exista Ordine Profesionale

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Joi Dec 01, 2011 12:06 am

Suntem aproape gata cu DCS-ul si habar n-aveam cum sa platim taxa de procesare (ca n-am inteles nimic din "imbarligatura" de site guvernamental Cic) dar am inteles acum urmarind topicurile d-voastra si Multumesc frumos celor implicati.
    Mai incercat sa inteleg ce sunt Meseriile ptr care exista Ordine Profesionale si n-am inteles care sunt acestea exact sau mi s-au parut destul de ciudate cele gasite; pe scurt eu sunt cosmeticiana de 12 ani( am fost prima cosmeticiana europeanca pe un vas de croaziera asiatic) am facut 2 contracte pe SPa si 3 pe vanzari in Dutyfree pe barci de croaziera; de 4 ani sunt acasa si am reluat cosmetica (acum incerc sa imi iau atestatul recunoscut la nivel international) am terminat Administratia Afacerilor la Economice Sibiu (univ.de stat) si de 2 ani sunt si formator in cosmetica. Nu am gasit nimic relationat la nici una din pregatirile sau experientele mele profesionale.
    Si acum intrebarea (in sfarsit ) stiu ca pe federal trebuia sa te incadrezi in job-urile oferite de ei daca nu n-aveam nici o sansa dar aici NU SE CERE OBLIGATORIU INCADRAREA IN NICI UN JOB????????????? Daca nu ne incadram in niciunul din formularele (profesori , medici sau ordin profesional??? nu le completam deloc???????

Va multumesc din suflet !!!! O noapte frumoasa va doresc.........sau zi...........
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Re: meserii pentru care exista Ordine Profesionale

Mesaj Scris de tender la data de Joi Dec 01, 2011 10:06 am

Descriere plata cu cec aici. Datorita timpilor mari de procesare expira timpul de valabilitate a cec-ului si iti sugerez sa platesti cu card. Plecand de la pagina oficiala completezi acest formular pe care il atasezi la dosar. Trebuie sa ai un card deschis pt plati internationale si trebuie sa tii in acel cont suma necesara platii DCS pt persoanele trecute in aplicatie plus o suma necesara diferentei de curs valutar si eventuale taxe.
    Daca nu te regasesti in lista de meserii din acest formular nu trebuie sa-l completezi. Anyway, cei care aplica pe partea franceza vor fi notificati in cazul in care lipsesc formulare sau acte la dosar. Deci nu este o tragedie daca ai uitat sa atasezi ceva dar vei lungi procesarea.
    Cand ai obtinut diploma de licenta si ce scrie pe ea? Ce denumire are "meseria" ta?
    Pe partea franceza nu exista o lista de meserii eleminatorie dar exista un nr de pozitii prioritare care fac diferenta intre o procesare cu timpi decenti si una cu finalizare la "calendele grecesti" sau cele romane.
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Joi Dec 01, 2011 10:40 pm

In primul rand MULTUMESC frumos de raspunsul rapid.
    Timp de 2 luni am studiat site-ul oficial si site-ul acesta care m-a ajutat mai mult decat cig-ul si dosarul e gata (mai trebuiesc poze si 2 -3 copii care nu necesita legalizare) am tradus toate actele (chiar si cele din engleza in franceza - contractele de pe barci -ale mele si ale sotului)si citisem deja mesajul care mi l-ati sugerat d-voastra despre CEC si formularul ptr card. Nu inteleg de ce cecul are valabilitate din moment ce este acoperit dar maine o sa aflu mai multe detalii si o sa ma interesez si despre card ce presupune si cat dureaza; la un moment dat stiam ca se rezolva prin Banca Transilvania si acum am aflat ca se lucreaza cu BCR ( nu inteleg de ce trebuie sa fie asa complicat sa faci o plata unei institutii publice dar asta este).
    Licenta am avut-o anul acesta am terminat Administratia Afacerilor sectia Economia Comertului,Turismului si Serviciilor, iar job-ul pe care-l practic de ~ 12 ani este Cosmeticiana ( pe barca Beautytherapist) corespondent in federal cu Beautician pe franceza PROFESSIONNELLE ESTHETICIENNE si am terminat 2 contracte (pe barci) in vanzari Sales Assistant. Eu sunt aplicantul principal.
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Vin Dec 02, 2011 10:08 am

Pt ca ai obtinut diploma in ultimii 5 ani primesti 6 puncte fara a fi considerat dosar prioritar - Administration des affaires (BACC. - 3 ans)- punctul 7
    Valabilitatea unui cec este de 6 luni. Daca beneficiarul nu il incaseaza, plata nu mai poate fi realizata si vei fi instiinat de catre ambasada de la Viena sa faci o noua plata.
    Grabeste-te sa trimiti aplicatia deoarece vor avea loc schimbari "cutremuratoare" in reglementarile aplicatiilor pe partea franceza. Cea mai importanta este infiintarea unui centru unic de primire, verificare si procesare a aplicatiilor. Se pare ca din feb 2012 aplicatiile vor fi trimise in Montreal iar in sarcina ambasadelor va ramane doar examenul medical. Era de asteptat aceasta schimbare din momentul in care a fost creat sistemul centralizat de procesare a cererilor de viza. Emigrarea pe partea franceza va fi asemanatoare cu programul FSW dar vor continua sa selectioneze aplicantii in urma unui interviu.
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Vin Dec 02, 2011 10:20 pm

Aparent la BCR n-au habar de nici un fel de plata ptr emigrare in Viena iar la Transilvania ne-au cerut infiintarea unui cont in valuta si nr de cont in care viram suma respectiva. Ce ne sfatuiti ca am impresia ca m-am nascut in tara tampitilor (imi cer scuze), pacat de sangele latin.
    Am aflat despre schimbarile ce vor avea loc incepand de anul viitor si de aceea incercam sa ne miscam cat de repede posibil: dosar gata toate actele traduse, nu ne lipseste nimic, scriem formularele dar inca nu stim cum sa facem plata.
    Ma puteti lamuri de ce pe CIC la Quebec-selected skilled worker la punctul 6 la "submit your apllication" apare anuntul si cui ii este adresat ?????????????:
    IMPORTANT NOTICE

As of December 1, 2011, if you are applying under the Quebec Skilled Worker Program, you must submit your application to the Centralized Intake Office (CIO) in Sydney, Nova Scotia. Once you have gathered all required forms and documents listed in the Document Checklist, send your application to:

Citizenship and Immigration
    Quebec Skilled Worker Program
    Centralized Intake Office
    PO Box 8888
    Sydney, Nova Scotia
    B1P 0C9
    Canada

If the CIO determines that your application is complete, it will be sent to the appropriate CIC office for processing. The processing office will contact you for further documentation once they are ready to process your application.

If your application does not include all of the documents and forms set out in the checklist, CIC will return it to you. Do not provide documents which are not listed in the checklist.

Note: Applications that were sent prior to December 1, 2011 and that are received on or after this date at the visa office will be processed by the office as long they are complete.
    [quote]
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Sam Dec 03, 2011 12:37 am

Pune link-ul, te rog! Eu vad ca nu s-a schimbat nimic aici.
    Poate ca te-ai uitat la cei care trimit dosarul cu cererea de rezidenta permanenta numit si "dosarul 2" al celor care aplica pt Quebec.
    Pt plata gasesti descrierea aici pe forum dar te sfatuiesc sa alegi varianta cu card. Iti trebuie unul din cardurile acceptate de ei. Trebuie sa ai grija sa ai in cont banii necesari taxei de procesare(pot fi Lei). Trebuie sa fii sigura ca poti sa efectuezi plati externe si sa verifici care este limita maxima pt o zi. Discuta aceste detalii cu angajatul bancii. Completezi formularul de plata pe care il gasesti pe pagina oficiala si "aia e". Iata si formularul "cu pricina".
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Sam Dec 03, 2011 1:04 am

Cred ca m-am uitat intr-adevar la al 2-lea dosar dar "still" nu trebuia sa fie la Bucuresti cel de-al doilea dosar? Cred ca asta este link-ul corect http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/quebec/apply-application.asp. la punctul 6.
    O sa merg luni la Banca personal ca aparent sotul e prea " finut" si astea i-au fost date explicatiile ( adica nici una si asta la sediile centrale din oras in-afar variantei cu contul in valuta). Eu tot nu inteleg care este contul in care se platesc banii????????????? Din ce-am citit aici pe forum sunt niste formulare tipizate; daca nu pot sa-mi dea un raspuns o sa sun in Viena sa-i intreb. Banii aparent trebuie sa fie suma exacta in (CAD)si daca nu ii ai (by the way la nici o banca nu-ti schimba in $ canadieni) trebuie sa cumpere banca ptr tine si-ti dai seama ce curs fac. E ok si asa doar sa trimit odata nenorocitul asta de dosar ca e penibil sa strangi toate actele necesare sa ia banii si sa nu stii cum sa trimiti ( oare de ce pe partea federala e mai simplu ?) ca doar Viena e inca in Europa??? :0) Smile O SA REZOLV EU ASTA CUMVA.
    Va ROG FRUMOS doar ca sa ma asigur: FORMULARELE OBLIGATORII ptr DCS sunt:
    cele 4:
    1. Demande de certificat de sélection - Requérant principal, époux ou conjoint de fait (PDF dynamique, 270 Ko) et le
    2. Contrat relatif à la capacité d'autonomie financière
    3. Déclaration des époux ou conjoints de fait
    4. CAF – Requérant principal (à l’exclusion de l’aide familial résidant et de la personne autorisée à déposer une demande de résidence permanente au Canada pour des considérations humanitaires)
    + Anexele ca la astea am lucrat si platit cel mai mult. Atata vreau sa ma sfatuiti daca acestea sunt toate actele??? si ultima intrebare. AM luat Ielts-ul anul trecut si e valabil 2 ani are rost sa trimit o copie la Viena???

Va MULTUMESC DIN SUFLET SI VA DORESC O seara (noapte) placuta.
    RESPECTE Cristina Talos
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Sam Dec 03, 2011 10:15 am

Daca vrei sa platesti cu cec, printeaza acest cec si arata-l la BCR. Isi vor da seama despre ce este vorba.Citeste acest subiect. Pt plata cu card nu trebuie sa stii nici un cont. Formularul pe care-l completezi este suficient. Cei din Quebec vor trage banii atunci cand vor incepe procesarea dosarului tau. Cardul poate fi Visa, MasterCard sau American Express la oricare din bancile din Romania. Poate fi cardul tau de salariu sau al sotului.
    Trimite orice consideri ca te ajuta la dosar. IELTS-ul este excelent.
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Joi Dec 08, 2011 11:00 pm

Tender merci ffffffffff mult de toate lamuririle.............am avut o saptamana cumplita sa terminam dosarul si sa fie "Impecabil"....................si exact cand era gata mai avem un singur hop: abia acum e gata diploma de BAC a sotului pierduta (dupa 7 luni de zile)- o poveste mai complicata.............deci saptamana viitoare dosarul e la Viena si dup-aia pot sa-mi relaxez creierii. o mica intrebare in formularul principal ptr DCS la studii imi trec doar facultatea si diploma de liceu sau si cursurile de meserii (cosmetica- in care lucrez de 12 ani- fotografie, calculatoare) ca e fffffff ciudat formulata intrebarea ; toate diplomele imi sunt legalizate si traduse dar nu stiu daca pot sa le trec la "Etudes".
    Am vazut de asemenea ca si formularul principal cat si Contactul relativ trebuie completat, IN INTREGIME, de ambii aplicanti
    Si FFFFF IMPORTANT: AM CITIT UNDEVA SA NU LASATI SPATII GOALE CHIAR DACA NU TE INCADREZI LA INTREBAREA RESPECTIVA (nu mai stiu daca am citit pe federal.......)dar stiu ca se cerea sa completezi cu un N/A (non/applicable) pe formularele de Quebec tot asa se procedeaza??????) Merci mult de tot.O sa-ti scriu in weekend mai multe poate ajuta si pe altcineva toate minunile prin care am trecut , de ce te poti lovi si cum poti rezolva miciile detalii)
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Mesaj Scris de tender la data de Vin Dec 09, 2011 11:56 am

Completarea campurilor este obligatorie si "fatala" celor care aplica pe FSW si dosarul 2 al celor care au CSQ-ul si depun Cererea pt rezidenta permanenta. La nivelul DCS nu trebuie sa iti faci probleme dar nici sa-ti bati joc de formulare. Bafta si ... selectionare rapida!
    Vad ca ai spatiu suficient sa iti treci diplomele. Rateaza-le pe cele obtinute la gradinita si scoala generala Very Happy . Glumim, glumim dar nu schimbam locatia. Nu are rost sa incarci dosarul si timpul celor de la Viena cu diplome de dactilografa sau alte cursuri cu durata de 2, 3 luni.
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Vin Dec 09, 2011 10:03 pm

...glumite glumite :0)
    ............nu era vorba de gradinita sau scoala generala era vorba de diploma de cosmeticiana (1080 de ore) (pe baza careia am lucrat in 2 oceane) si de 12 ani practic aceasta meserie si cea de informatica la colegiu de un an de zile. pentru ca licenta e pe economie (Eco comert.turism. si servicii) si BAC la liceu uman. Ok merci mult de tot. Luni trimitem dosarul prin DHL sa prindem legislatia in vigoare ( banuiesc ca daca schimba ceva de la anul actele fiind trimise in 2011 se vor ocupa de cele trimise pana la sfarsitul anului).
    Sa veti un weekend fain :0)
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Mesaj Scris de LAVI la data de Sam Dec 10, 2011 8:54 am

Iti doresc succes! Poti apela la serviciile Postei romane pentru a trimite dosarul.

Lavi
    Cristina78
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Mesaj Scris de Cristina78 la data de Mar Feb 28, 2012 11:41 am

daca nu mai este la viena ce se va intampla cu dosarele deja trimise la viena?

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Dec 13, 2017 11:03 am