Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


4 participanți

    Emigrare undeva in Canada

    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Mar Aug 23, 2011 3:16 pm

    Buna ziua.
    Sunt Camelia si am 22 de ani. Doresc sa plec din Romania pentru ca simt ca aceasta tara nu este pentru mine, iar cei care o conduc nu iau si opinia mea in calcul in actiunile lor (care ma afecteaza, ca si cetatean). Din pacate am terminat facultatea de psihologie, la o universitate care nu este recunoscuta decat in Romania. Problema sta in felul urmator: am aceasta dorinta de a pleca, insa nu stiu unde. Nu am pe nimeni in Canada care sa ma ajute cu sfaturi sau informatii. In mare, ce am facut pana acum, a fost sa pun la intamplare degetul pe harta si sa ma interesez pe internet de locul respectiv...
    Planuiesc sa plec in doi ani, dupa ce imi termin cursul de masterat (chiar daca nu ma va ajuta cu nimic). Oricum, in timpul acesta, invat franceza(engleza o stapanesc bine), caut job, strang bani, dau de permis auto, incep alergarea pentru actele necesare emigrarii.
    Intrebarea mea este, daca voi ati fi in locul meu, unde ati alege sa locuiti? In ce oras este cat de cat usor de gasit un job? Problema este cu job-ul... Ma gandesc in primele luni, pana ma acomodez si ma mai obisnuiesc cu limba sa lucrez undeva intr-un coffee shop, sau poate fac aici in tara un curs de manechiura sau de bucatar cu care sa am totusi o meserie la mana. Ma intreb daca as gasi usor un loc de munca si daca as castiga suficienti bani pentru un trai normal, cu o astfel de meserie, avand in vedere ca plec singura, nu o sa locuiesc cu nimeni care sa ma ajute cu chirie sau facturi.
    Stiu ca nu e mult, aici as putea sa fiu psiholog pe resurse umane, dar, repet, simt ca Romania nu este pentru mine...
    Va multumesc!
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Mar Aug 23, 2011 4:43 pm

    Cel mai bine ar fi sa studiezi varianta fraceza. Dezavantajul tau este faptul ca nu ai experienta dar poti sa obtii suficiente puncte daca ai obtinut diplomele in ultimii 5 ani(te incadrezi perfect). Ai avantajul ca esti la inceputul drumului si poti sa te decizi ce vrei sa faci. Completeaza autoevaluarea si vezi ce rezultat obtii. Acorda cateva saptamani din viata ta si studiaza criteriile de evaluare si vei vedea unde trebuie sa obtii mai multe puncte ca sa suplinesti lipsa experientei. Tine cont de faptul ca iti trebuie un an experienta.
    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Mier Aug 24, 2011 7:25 pm

    Imi trebuie un an experienta in orice domeiu de munca, sau in job-ul pe care il voi avea acolo?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 24, 2011 8:16 pm

    In cazul tau nu este obligatoriu sa ai experienta in domeniul in care ai finalizat studiile deoarece ai obtinut diplomele in ultimii 5 ani.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 24, 2011 8:18 pm

    Vei vedea tu in ce domeniu vei alege sa lucrezi. Ai timp suficient sa te decizi.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 24, 2011 8:21 pm

    Mai am o "secunda" pana in Canada.
    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Mier Aug 24, 2011 8:31 pm

    Succes! Vad ca te-ai inscris pe forum in 2009. Atunci ai inceput alergarea dupa acte sau mai tarziu? Cat a durat totul?

    Am inteles ca pe partea franceza este mai simplu e plecat, de asta o sa aplic pe partea franceza. Am tot citit forumul, dar sunt atatea informatii... Smile)
    Personal, Montreal imi place cel mai mult, plus ca am inteles ca este un oras in care, ca nou venit, ma pot stabili mai usor decat in altele. Ce ma sperie aici este clima.
    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Mier Aug 24, 2011 9:35 pm

    Este adecarat ca se cauta asistentii medicali? Cam cat costa scoala de asistenti medicali in Canada?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 24, 2011 11:40 pm

    Un oras cu adevarat superb este Vancouver. Pacat ca a fost invadat de chinezi. Montrealul este mai aproape de stilul european si aici cred ca se incadreaza Rue Sainte-Catherine. Nu stiu care este costul dar cativa amici au finalizat acea scoala. Daca iti place sa ai grija de batrani atunci ti-ai gasit o cale de a castiga bani in viitor. Trebuie sa tii cont ca ai nevoie de studii superioare ca sa profesezi ca si asistent. Acelasi sistem exista si in Romania acum.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Mier Aug 24, 2011 11:58 pm

    One last advice: you shouldn't go alone. A crying shoulder will be necessary... sometimes.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Joi Aug 25, 2011 12:12 am

    Camelia_F a scris:Succes! Vad ca te-ai inscris pe forum in 2009. Atunci ai inceput alergarea dupa acte sau mai tarziu? Cat a durat totul?

    Am inteles ca pe partea franceza este mai simplu e plecat, de asta o sa aplic pe partea franceza. Am tot citit forumul, dar sunt atatea informatii... Smile)
    Personal, Montreal imi place cel mai mult, plus ca am inteles ca este un oras in care, ca nou venit, ma pot stabili mai usor decat in altele. Ce ma sperie aici este clima.
    Atunci am hotarat ca "sunt hotarat". Am prins schimbarea cu engleza obligatorie de la dosarul Sydney si m-a aruncat cu cateva luni necesare obtinerii unui rezultat bun la IELTS. Am gasit forumul acesta virgin, blogul si pe Paulesco care m-a scos din multe momente in care simteam ca ma invart in jurul cozii. Acum astept sa trimit pasapoartele si sa platesc taxa pt RP.
    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Joi Aug 25, 2011 10:54 am

    Multumesc pentru informatii. Din pacate chiar nu stiu pe cine as putea sa iau cu mine. Ma gandeam ca, inainte de plecare sa intreb pe aici alta persoana care merge singura daca ar fi de acord sa locuiasca cu inca un roman. Ar fi mai simplu de platit chiria si ai si cu cine discuta in restul timpului. Smile
    Imi place clima in Vancouver, plus ca engleza imi este mult mai accesibila decat franceza. Insa nu stiu daca ma lasa sa plec in vancouver mai usor decat in Montreal.
    Stau si ma gandesc... o sa fac asistenta medicala care o sa coste niste bani si o sa trebuiasca sa fac si facultate acolo care si aia o sa coste. Ma intreb daca o sa pot face fata avand in vedere ca va trebui sa si lucrez... Smile O sa fie cam greu la inceput.
    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Joi Aug 25, 2011 6:07 pm

    Ok, am facut testul de autoevaluare si e cam ciudat. Daca il fac pe cel in franceza ( adica daca merg pe partea franceza) imi spune ca sunt picata, indiferent ce as puncta (nu inteleg de ce). Daca il fac pe cel in engleza iau 69 de puncte si l-am trecut.
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Joi Aug 25, 2011 9:18 pm

    Trebuie sa verifici daca esti eligibila. Asta inseamna ca trebuie sa ai experienta minim un an in unul din cele 29 domenii de formare(functii, meserii)
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de calinv Vin Aug 26, 2011 10:25 am

    buna tender,
    cate "zile/ore" are "secunda" ta?;
    cu ce companie vei zbura in "tarile calde"?
    ai gasit o oferta mai convenabila decat cea de la OIM?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de paulesco Vin Aug 26, 2011 11:52 am

    Cum ai amanat medicalele?
    tender
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare


    Mesaje : 561
    Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de tender Vin Aug 26, 2011 11:59 am

    Am fost obligat de tacerea ambasadei sa intrerup contractul si sa revin in tara.
    Astept cateva fractiuni de secunda sa imi ceara pasaportul pt viza. Nu ma grabesc sa parasesc pitoreasca tara. Nu cred intr-un viitor de 24 K dar sper sa gasesc niscaiva silver.
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de calinv Vin Aug 26, 2011 1:04 pm

    nu am amanat medicalele, le-am inceput in 01 august, urmate de consulturi suplimentare, traducearea lor, iar in 30 august sper sa trimita medicul dosarul mai departe.
    Camelia_F
    Camelia_F
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 19/08/2011
    Localizare : Bucuresti

    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Camelia_F Vin Aug 26, 2011 6:49 pm

    tender a scris:Trebuie sa verifici daca esti eligibila. Asta inseamna ca trebuie sa ai experienta minim un an in unul din cele 29 domenii de formare(functii, meserii)

    Meseria este una dintre cele 29. Apoi am bagat din burta si am spus ca am un an experienta. La varsta iau punctaj maxim. La limba, am pus franceza avansat si engleza maxim si imi spune ca nu par sa indeplinesc criteriile de selectie din Quebec si ma sfatuiesc sa depun o cerere pentru certificat de selectie.

    Continut sponsorizat


    Emigrare undeva in Canada Empty Re: Emigrare undeva in Canada

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 8:44 am