Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


2 participanți

    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    avatar
    oana c
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/06/2011

    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului? Empty Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    Mesaj Scris de oana c Mier Iun 15, 2011 11:10 am

    Buna ziua,

    imi poate spune cineva unde pot plati taxa pt procesarea dosarului?Am intrebat la BCR si BT dar mi-au spus ca aceasta taxa nu este in lista pe care o au ei de la ambasada si ca trebuie sa vin cu nr de cont.



    Multumesc
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului? Empty Re: Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    Mesaj Scris de calinv Mier Iun 15, 2011 12:54 pm

    buna oana c,
    la o sucursala BCR, NU LA AGENTIE pt. ca acolo nu prea cunosc situatia.

    pe forum vei gasi si un model de CEC BCR.
    avatar
    oana c
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/06/2011

    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului? Empty Re: Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    Mesaj Scris de oana c Mier Iun 15, 2011 1:47 pm

    calinv a scris:buna oana c,
    la o sucursala BCR, NU LA AGENTIE pt. ca acolo nu prea cunosc situatia.

    pe forum vei gasi si un model de CEC BCR.


    Multumesc

    Dar CEC-ul nu are o valabilitate de 3 luni?daca dosarul este deschis mai tarziu de 3 luni cum se procedeaza? caci am inteles ca timpul de procesare a dosarelor a crescut deoarece s-a triplat nr dosarelor.


    Multumesc mult
    avatar
    calinv
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 135
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Localizare : baia mare, Montreal

    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului? Empty Re: Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    Mesaj Scris de calinv Joi Iun 16, 2011 9:04 am

    buna oana c,
    la BCR plata o vei face in dolari canadieni. astfel nu vei fi afectata de diferenta de curs.
    nu cred ca trebuie sa-ti faci griji cu privire la CEC, pt. ca mai intai vei depune la banca dolarei, iar peste aprox. 3 zile te vor suna de la banca sa te prezinti sa ridici cecul.

    Plata o va face aplicantul principal. Vei avea doar un singur CEC. Suma inscrisa pe CEC VA FI TOTALUL TAXELOR PT. FIECARE MEMBRU AL FAMILIEI CARE TE INSOTESTE.

    TOATE TAXELE OCAZIONATE DE EMITEREA CEC-ului LE VEI SUPORTA.

    pentru linistea ta, am un amic care a trimis dosarul in noiembrie 2010, iar la inceputul lui iunie 2011 i-au mai solicitat cateva acte. NU I-AU CERUT SA ACHITE IN PLUS. tarifele au crescut cu 01.11.2011 fata de 2010.
    avatar
    oana c
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 08/06/2011

    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului? Empty Re: Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    Mesaj Scris de oana c Sam Iun 18, 2011 11:03 pm

    calinv a scris:buna oana c,
    la BCR plata o vei face in dolari canadieni. astfel nu vei fi afectata de diferenta de curs.
    nu cred ca trebuie sa-ti faci griji cu privire la CEC, pt. ca mai intai vei depune la banca dolarei, iar peste aprox. 3 zile te vor suna de la banca sa te prezinti sa ridici cecul.

    Plata o va face aplicantul principal. Vei avea doar un singur CEC. Suma inscrisa pe CEC VA FI TOTALUL TAXELOR PT. FIECARE MEMBRU AL FAMILIEI CARE TE INSOTESTE.

    TOATE TAXELE OCAZIONATE DE EMITEREA CEC-ului LE VEI SUPORTA.

    pentru linistea ta, am un amic care a trimis dosarul in noiembrie 2010, iar la inceputul lui iunie 2011 i-au mai solicitat cateva acte. NU I-AU CERUT SA ACHITE IN PLUS. tarifele au crescut cu 01.11.2011 fata de 2010.

    Multumesc mult pentru ajutor,

    am reusit intr-un final sa gasesc o sucursala BCR unde stia cineva despre plata cu acest CEC.

    Continut sponsorizat


    Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului? Empty Re: Unde se poate plati taxa pt procesarea dosarului?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 8:14 am