Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.

Viza parinti

Distribuiţi

vasea
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 23/01/2010

Viza parinti

Mesaj Scris de vasea la data de Sam Ian 23, 2010 5:15 pm

Parintii mei au fost deja in Canada in vizita la sora mea acum doi ani. Vor sa plece iarasi prin aprilie si nu stiu daca este bine sa aplice pt viza multipla. Ce sanse au sa obtina viza?

paulesco
    Admin
    Admin

Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

Re: Viza parinti

Mesaj Scris de paulesco la data de Sam Ian 23, 2010 5:18 pm

Pot aplica linistiti pentru viza multipla. Garantat vor primi viza.

flory
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Data de inscriere : 20/05/2010

Mesaj Scris de flory la data de Vin Mai 21, 2010 11:09 am

Rog f mult daca cineva stie concret ce documente trebuiesc pt a primi viza canadiana in vederea plecarii unei mame pensionare la baiat in vizita.Va multumesc f mult

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Vin Mai 21, 2010 11:59 am

flory a scris:Rog f mult daca cineva stie concret ce documente trebuiesc pt a primi viza canadiana in vederea plecarii unei mame pensionare la baiat in vizita.Va multumesc f mult
    Acte depuse la ambasada pentru viza simpla:invitatia tipizata (obtinuta din Canada de catre cel care face invitatia), completati formularele IMM5257, IMM5406, 2 poze, taxa viza 52 Euro la Banca Transilvania, "fluturasul de salariu" al fiului din Canada scanat si tiparit sau declaratia de venit, ultimele cupoane de pensie+
    extrasul bancar si pasaport.
    Va prezentati cu actele( un singur dosar pe familie) la Ambasada Canadei la Bucuresti . Primiri dosare 8-11 am
    Va plimbati pana pe la ora 14-15 si reveniti la ambasada pt ridicarea pasapoartelor.

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Vin Mai 21, 2010 12:01 pm

paulesco a scris:
    flory a scris:Rog f mult daca cineva stie concret ce documente trebuiesc pt a primi viza canadiana in vederea plecarii unei mame pensionare la baiat in vizita.Va multumesc f mult
    Acte depuse la ambasada pentru viza simpla:invitatia tipizata (obtinuta din Canada de catre cel care face invitatia), completati formularele(descarcate de pe site) IMM5257, IMM5406, 2 poze, taxa viza 52 Euro la Banca Transilvania, "fluturasul de salariu" al fiului din Canada scanat si tiparit sau declaratia de venit, ultimele cupoane de pensie+ extrasul bancar si pasaport.
    Va prezentati cu actele( un singur dosar pe familie) la Ambasada Canadei la Bucuresti . Primiri dosare 8-11 am
    Va plimbati pana pe la ora 14-15 si reveniti la ambasada pt ridicarea pasapoartelor.

flory
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de flory la data de Lun Mai 24, 2010 5:25 pm

Multumesc f mult pt raspuns.Mai am o rugaminte:Invitatia si "fluturasul"poate sa mi le trimita scanate prin mail sau trebuie neaparat prin posta? Formularul de invitatie de unde poate sa il obtina in Canada?Multumesc f mult pt ajutor d-le Paulesco.

flory
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de flory la data de Lun Mai 24, 2010 5:38 pm

Am uitat sa va mai intreb ceva,d-le Paulesco:in contul bancar se impune o suma anume ?ea trebuie sa fie neaparat in dolari canadieni?Va multumesc f mult

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Lun Mai 24, 2010 9:28 pm

flory a scris:Am uitat sa va mai intreb ceva,d-le Paulesco:in contul bancar se impune o suma anume ?ea trebuie sa fie neaparat in dolari canadieni?Va multumesc f mult
    Nu conteaza valuta in care este contul. Nu se impune o suma minima.Parintii mei au avut asupra lor 1000 $CAD. Cred ca un cont cu 500 E este suficient.

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Lun Mai 24, 2010 9:46 pm

flory a scris:Multumesc f mult pt raspuns.Mai am o rugaminte:Invitatia si "fluturasul"poate sa mi le trimita scanate prin mail sau trebuie neaparat prin posta? Formularul de invitatie de unde poate sa il obtina in Canada?Multumesc f mult pt ajutor d-le Paulesco.
    Pot fi scanate. Trebuie sa aiba antetul firmei unde lucreaza.Formularul se gaseste la primaria din localitatea unde locuieste baiatul.

flory
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de flory la data de Mar Mai 25, 2010 1:22 pm

D-le Paulesco,va multumesc din suflet pt amabilitatea D-stra.Va doresc tot binele din lume

flory
    interesat de subiect
    interesat de subiect

Mesaj Scris de flory la data de Mar Mai 25, 2010 3:45 pm

D-le Paulesco,ce imi sugerati sa scriu pe formular la ocupatie:la data depunerii actelor mai lucrez dar cu data de 20 mai am depus dosarul de pensie(lucrez pana imi vine viza-sper din tot sufletul ca va veni si eventual voi lucra si pana imi vine decizia de pensionare)Voi putea argumenta ref la depunerea dosarului prin atasarea nr de inregistrare la pensii,insa nu stiu cum e mai bine sa scriu in formular.Cu speranta ca imi veti raspunde si de aceasta data va multumesc f.mult.

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Mier Mai 26, 2010 9:43 pm

flory a scris:D-le Paulesco,ce imi sugerati sa scriu pe formular la ocupatie:la data depunerii actelor mai lucrez dar cu data de 20 mai am depus dosarul de pensie(lucrez pana imi vine viza-sper din tot sufletul ca va veni si eventual voi lucra si pana imi vine decizia de pensionare)Voi putea argumenta ref la depunerea dosarului prin atasarea nr de inregistrare la pensii,insa nu stiu cum e mai bine sa scriu in formular.Cu speranta ca imi veti raspunde si de aceasta data va multumesc f.mult.
    Se trec datele existente in data depunerii dosarului. Nu conteaza ca se va schimba ceva peste cateva zile.
    De obicei nu se refuza viza pt parinti. Este bine sa faceti o copie legalizata dupa cartea de munca(prima si ultima pagina) si ultimul "fluturas"(pt siguranta). Pt pensionari se ataseaza doar ultimul talon de pensie si un extras de cont daca pensia este virata pe card.
    Din momentul primirii vizei temporare aveti 6 luni sa intrati in Canada. Din momentul intrarii in Canada aveti 6 luni drept de sedere. Sunt cazuri in care inspectorul vamal impune o data de parasire a Canadei. Verificati in pasaport pe stampila pusa la vama. Studiati si conditiile impuse de firma de transport. In prezent se accepta la clasa economic un bagaj / persoana de maxim 23 Kg la cala si un bagaj de mana.

Amariei Laura
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 25/08/2010

Mesaj Scris de Amariei Laura la data de Mier Aug 25, 2010 9:29 am

Buna ziua! As dori sa stiu: daca ambii copii au emigrat in Canada, pot emigra si parintii care sunt pensionari? Daca raspunsul este afirmativ, atunci imi puteti spune ce se intampla cu pensiile din Romania? Multumesc! Astept raspuns.

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Mier Aug 25, 2010 10:04 am

Amariei Laura a scris:Buna ziua! As dori sa stiu: daca ambii copii au emigrat in Canada, pot emigra si parintii care sunt pensionari? Daca raspunsul este afirmativ, atunci imi puteti spune ce se intampla cu pensiile din Romania? Multumesc! Astept raspuns.
    Pt aducerea parintilor in Canada cititi informatiile

Raspunsul in privinta transferarii pensiilor il gasiti aici

Amariei Laura
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 25/08/2010

Mesaj Scris de Amariei Laura la data de Mier Aug 25, 2010 11:55 am

Va multumesc pentru raspuns. O zi buna!

maddcleaner
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Data de inscriere : 30/01/2011

Mesaj Scris de maddcleaner la data de Dum Ian 30, 2011 5:32 pm

Buna seara,as dori sa obtin o viza cu intrari multiple in Canada.Copii sunt cetateni canadieni,eu lucrez in invatamant,de ce acte am nevoie.Va multumesc!

paulesco
    Admin
    Admin

Mesaj Scris de paulesco la data de Dum Ian 30, 2011 10:50 pm

maddcleaner a scris:Buna seara,as dori sa obtin o viza cu intrari multiple in Canada.Copii sunt cetateni canadieni,eu lucrez in invatamant,de ce acte am nevoie.Va multumesc!
    Au intervenit schimbari in procedura de obtinere a vizei provizorii.
    Daca nu aveti nici o intrare in Canada trebuie sa aplicati pt viza simpla(o singura intrare).
    Cititi cu atentie informatiile cu privire la actele pe care trbuie sa vi le puna la dispozitie "gazda" dv.
    Cititi cu atentie Ghidul In care se specifica formularele pe care trebuie sa le completati. Sunt formulare care trebuiesc completate de fiecare aplicant in parte.
    Formularele pot fi puse in acelasi dosar sau plic daca aplicati impreuna cu partenerul. Deasemenea plata taxelor de procesare se poate face pe un singur cec.

maddcleaner
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de maddcleaner la data de Mar Feb 01, 2011 3:44 pm

Va multumesc pentru raspuns,nu stiu lb.engleza,am incercat sa traduc prin motorul de traducere goagle,dar nu am inteles prea mult,am primit invitatia (formularele)cu toate datele completate de copii,dar nu inteleg ce acte trebuie sa mai depun langa ele,adeverinta venit,desfasurator,extras cont,taxa viza,adeverinta concediu,2 fotografi si mai ce???????????????contract locuinta ......toate traduse si legalizate??Multumesc pentu ajutor! Embarassed
    tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Mar Feb 01, 2011 6:22 pm

maddcleaner a scris:Va multumesc pentru raspuns,nu stiu lb.engleza,am incercat sa traduc prin motorul de traducere goagle,dar nu am inteles prea mult,am primit invitatia (formularele)cu toate datele completate de copii,dar nu inteleg ce acte trebuie sa mai depun langa ele,adeverinta venit,desfasurator,extras cont,taxa viza,adeverinta concediu,2 fotografi si mai ce???????????????contract locuinta ......toate traduse si legalizate??Multumesc pentu ajutor! Embarassed
    Ce acte si formulare au trimis copii? Enumerati-le ca sa vedem ce lipseste.
    Dv trebuie sa atasati la dosar:
    -2 fotografii tip pasaport fara cercei, lanturi, ochelari sau machiaj strident.
    - Inainte se atasa o copie legalizata dupa cartea de munca. Este bine sa atasati copia deoarece arata continuitatea in munca.
    - Documentele de plata a taxei eliberate de Banca Transilvania, in original (Viza simpla 55 Euro + Taxe. Este necesar sa aveti buletinul sau pasaportul fiecarui aplicant. Taxa se plateste pentru fiecare aplicant. Verificati actualizarea taxelor. Cei de la banca ar trebui sa stie.
    - Pasaportul original al solicitantului
    - Dovada locului de munca(adeverinta tipizata sau personalizata cu antetul firmei semnata si stampilata)
    - Scrisoare din partea angajatorului (sau a scolii, daca este vorba de profesori) care sa indice concediul/absenta aprobat(e)
    - Dovada fondurilor personale
    - Extrase de cont/certificate bancare
    - Scrisoare de invitatie si/sau declaratie notarizata pentru suport/intretinere - aceasta invitatie nu trebuie sa fie legalizata la notar, ci doar semanata si datata de persoana care va invita si este valabila 6 luni de la data emiterii;
    - Dovada statutului legal al persoanei care va invita in Canada (daca aceasta este o persoana privata) - aceasta dovada poate include o copie documentului legal de stabilire in Canada, a pasaportului sau a cardului de cetatenie. Documente financiare din partea persoanei care va invita in Canada:
    1. Revenue Canada Notice of Assessment / Avis de cotisation sau T4
    2. Dovada locului de munca- adeverinta
    3. Dovada ca detine fonduri necesare sustinerii dv pe perioada stationarii in Canada

Conform reglementarilor din ian 2011 actele care nu sunt in engleza sau franceza trebuie sa fie insotite de o traducere autorizata si autentificata.

Va sfatuiesc sa nu aplicati de prima data pentru viza cu intrari multiple.

maddcleaner
    sunt in trecere
    sunt in trecere

Mesaj Scris de maddcleaner la data de Joi Feb 03, 2011 7:52 pm

Va multumesc mult!

Francois
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez

Data de inscriere : 26/05/2011

Mesaj Scris de Francois la data de Sam Mai 28, 2011 12:14 pm

Canada discrimineaza cu aroganta Romania. In timp ce vizitatorii romani au nevoie de viza ca sa mearga in tara mustelor carnivore, canadienii si Tabarnacii pot intra la noi in Romania fara nici cea mai mica viza.
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Data de inscriere : 11/05/2010
    Localizare : ORADEA

Mesaj Scris de LAVI la data de Dum Apr 07, 2013 10:26 pm

Buna ziua!

Am o rugaminte.Cine ma poate ajuta cu informatii ptr viza multipla?
    Sotul meu lucreaza din sept si vreau sa-mi invit parintzii in vara la noi.
    Ce acte am nevoie?

lavi
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Mar Apr 16, 2013 12:12 am

Am descoperit actele necesare, doar primul link nu e actualizat:(

Dupa de completezi formularele se genereaza codul de bare? Cat timp e valabil acel cod de bare?

tender
    doctorand in emigrare
    doctorand in emigrare

Data de inscriere : 21/11/2009
    Localizare : Montreal

Mesaj Scris de tender la data de Vin Apr 19, 2013 3:57 pm

Lavi, cam tarziu vine interventia mea si profit de ocazie sa te salut. Pe unde umblu eu, internetul este rara avis.
    Daca este prima data cand aplica pt viza, trebuie sa ceara viza simpla. Parca se poate aplica si online.
    Drastice schimbari in noile criterii. Nu m-as fi incadrat. Am prins ultimul tren.
    Sa traiesti bine in Canada.
    LAVI
    masterand in emigrare
    masterand in emigrare

Mesaj Scris de LAVI la data de Vin Apr 19, 2013 5:31 pm

Buna Tender!

Bine ca l-ai prins, la fel si eu:)
    Si tu la fel, spor la munca sa ai.Ai grija de sanatate si ia-o incet, cum zic si fac canadienii.Ce mai, suntem canadieni deja:)

lavi

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Dec 13, 2017 11:09 am