Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


2 participanți

    Viza de turist

    avatar
    chance
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 18/01/2010

    Viza de turist Empty Viza de turist

    Mesaj Scris de chance Lun Ian 18, 2010 3:55 pm

    As dori sa-mi invit un prieten din Romania cu chemare sa vina in vizita in Quebec. Eu sunt cetatean canadian si indeplinesc toate cerintele canadiene pt a face chemare acestei persoane. El,insa, este tanar si nu a mai avut nici o iesire in america. Este cetatean roman dar stabilit cu acte in regula in Italia. As dorii sa aflu daca are sanse sa ii dea viza de turist si unde ar fii mai bine sa depuna dosarul: bucuresti sau roma?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de paulesco Lun Ian 18, 2010 5:15 pm

    Toti cetatenii statelor membre UE (exceptie Romania si Bulgaria) au dreptul de a intra pe teritoriul Canadei ca turisti. Perioada de sedere nu trebuie sa depaseasca 6(sase) luni. Daca este cetatean italian cu drepturi depline si poseda un pasaport italian atunci tot ce ii trebuie este biletul de avion. Pt mai multa siguranta poate sa se intereseze la Ambasada Canadei din Roma. Ca sa aplice din Romania ar fi complicat.
    avatar
    chance
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 18/01/2010

    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de chance Mar Ian 19, 2010 5:21 am

    Din pacate nu are cetatenie italiana, deci numai pasaport romanesc si rezidenta permanenta in Italia. M-am informat de pe site-ul ambasadei canadiene de la Roma si acolo inteleg ca rezidentii Italiei ar putea sa aplice pentru viza turistica in Canada, dar ma tem cu pasaport romanesc sa nu-l trimita la Bucuresti (unde am auzit ca lasa f greu tineri cu varsta cumprinsa intre 18-35 de ani).
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de paulesco Mar Ian 19, 2010 11:29 am

    Varsta nu este o problema. Cititi cu atentie subiectul "viza turist". O problema ar fi anii petrcuti in Italia.
    Acte necesare:
    In cazul in care aplicantii sunt tineri cu varste intre 18 si 40 ani
    este important ca toate actele prezentate la interviu(nu scapati de el)
    trebuie sa-i convinga ca nu prezentati risc pt securitatea Canadei, nu
    aveti antecedente penale, si ffff important nu intentionati sa ramaneti
    ilegal in Canada.
    Acte necesare: IMM5257, IMM5406, 2 poze, taxa viza 52 Euro,
    Invitatia(tipizata) din partea unor prieteni, fisa de impozit a persoanei din Canada(cred ca este vorba de
    Avis de cotisation sau T4), o scrisoare de intentie in romana si in
    engleza (in care se precizeaza dorinta de a revedea prietenii, nepotii,
    fratii .cum ati reusit sa strangeti banii necesari acestei vacante de
    vis. nu intrati in detalii amanuntite pt ca le starniti curiozitatea si
    vor pune intrebari.), Adeverinta de la locul de munca in care se
    precizeaza data angajarii ,meserie sau functie, semnata de directorul
    general sau de departamentul HR, Copie dupa cartea de
    munca(legalizata), Adeverinta din care reiese ca sunteti in concediu de
    odihna sau concediu fara plata, libere semnata de dep HR si de normare,
    Extras de cont bancar(cu cat mai mult cu atat mai bine), Copie
    legalizata dupa contractul de proprietate. Puteti depune si cazierul
    judiciar.
    avatar
    chance
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 18/01/2010

    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de chance Mar Ian 26, 2010 11:30 am

    Multumesc mult pt informatiile date si as vrea sa va rog sa-mi dati parerea dmv sau alte informatii, daca stiti, despre soluatia care am gasit-o consultand mai bine site-ul cic.gc.ca. M-am gandit ca cea mai repede si sigura solutie este sponsorizarea ca partener conjugal.

    Eu am cetatenie canadiana si implinesc toate condiitiile cerute de canadieni ca sa sponsorizez pe prietenul meu. Am toate posibilitatile sa il sustin cand vine in Canada si deasemenea, pot sa dovedesc ca relatia noastra este mai lunga de cel putin un an (cu poze,facturi de telefon,voyage impreuna,chitante de la inchiriat masina pe numele la amandoi,etc). Pe partea cealalta, el munceste la firma lui proprie deschisa in Italia acum 2 ani cu un venit destul de bun. El are rezidenta permanenta de 2 ani in Italia si ar mai trb sa astepte inca 3 ani pt cetatenie italiana. Nici eu,nici el, nu am fost niciodata casatoriti si nu avem copii. Dupa statisticile de pe site, am inteles ca daca dosarul este depus la Bucuresti, procesarea dureaza intre 2-6luni,dar daca este depus la Roma, va dura intre 4-8 luni. Cea ce ma inspaimanta este ca pe cazierul lui romanesc are o condamnare (art 208,209,292,197 ) de 5 ani din care a facut 4 si restul a fost eliberat conditionat pt buna purtare. Avand intentia de a ne logodi sau casatorii cand el ajunge in Canada,sper ca procesarea dosarului nu o sa fie afectat de cazier. Cea ce ma intersereaza f mult este sa ajunga cat mai repede la mine acasa. In asteptarea procesarii dosarului as vrea sa aiba inncerca sa obtinem vizita de turist si sa astepte raspunsul in Canada.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de paulesco Mar Ian 26, 2010 10:02 pm

    Parere personala: mi se pare mai buna varianta casatoriei in Romania sau Italia. Te intorci in Canada si faceti cerere de emigrare pt reintregirea familiei.Partea cu condamnarea ar putea fi "fatala" Asta inseamna conjoint de fait in conceptia canadiana:
    1) "avons signe conjointement un bail d'habitation, un contrat de pret hypothecaire ou une convention d'achat relativement a une residence ou nous habitons tous les deux" Perioada in care ati locuit impreuna trebuie sa fie de 12 luni.
    2) sommes proprietaires conjoints de biens en plus de residence
    3) tenons conjointement des comptes de banque, de societe en fiducie, de caisse de credit ou cartes de credit
    4) avons declare notre union de fait conformement a la loi de l'impot sur le revenu du Canada(T1 General-Declaration de revenu des particuliers)
    5) j'ai une assurance sur ma vie ou mon conjoint de fait e designe comme beneficiaire.
    Cam acestea sunt conditiile pentru conjoint de fait.
    A doua varianta ar fi sa locuiti impreuna in Italia sau Romania timp de 12 luni.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de paulesco Mar Ian 26, 2010 10:40 pm

    Completare pt partea cu condamnarea.
    Trebuie sa faca o cerere de reabilitare.Cererile de reabilitare ar trebui să fie făcute la un birou de viză în afara Canadei. O astfel de solicitare necesita dovada ca a trecut o perioada de 5 ani de la sfarsitul pedepsei şi că în continuare
    activitatea criminală este puţin probabilă. Din cate am inteles taxa de procesare a cererii de reabilitare este de 1000 CAD nerambursabili indiferent de rezultat si dureaza un an.
    Poate ca ma insel si se aplica doar in cazul condamnarilor pt crima.
    Avand in vedere situatia delicata ar trbui sa consultati un avocat din Canada specializat in emigrare.
    Cred ca ar trebui sa studiezi cu atentie http://www.cic.gc.ca/ENGLISH/visit/faq-inadmissibility.asp

    Continut sponsorizat


    Viza de turist Empty Re: Viza de turist

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 12:20 am