Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 12, 2010 12:54 am

    Studiati lista cu domeniile de formare pe programul Quebec aici
    Daca nu va regasiti si daca rezultatul autoevaluarii este negativ nu aveti alte variante. Un contract de munca se obtine foarte greu.
    avatar
    cosb_1981
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 11/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de cosb_1981 Lun Iul 12, 2010 12:32 pm

    multumesc.
    imi cer scuze daca intrebarile sunt impertinente, cel putin unele dintrele ele.
    mi-am regasit pozitia de consilier vanzari in lista care ati pus-o la dispozitie.
    la momentul perfectarii documentelor , sa inteleg ca trebuie avut testul de limba incheiat?sau se poate depune documentati si in timpul procesarii dosarului pot definitiva testul de limba?
    testul de limba trebuie avut indiferent de zona, modalitatea si calea de emigrare aleasa, corect?
    multumesc inca o data.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 12, 2010 1:36 pm

    cosb_1981 a scris:multumesc.
    imi cer scuze daca intrebarile sunt impertinente, cel putin unele dintrele ele.
    mi-am regasit pozitia de consilier vanzari in lista care ati pus-o la dispozitie.
    la momentul perfectarii documentelor , sa inteleg ca trebuie avut testul de limba incheiat?sau se poate depune documentati si in timpul procesarii dosarului pot definitiva testul de limba?
    testul de limba trebuie avut indiferent de zona, modalitatea si calea de emigrare aleasa, corect?
    multumesc inca o data.
    Nu exista intrebari impertinente pe acest forum. Orice pas care nu este clar trebuie "luminat" de cei care au trecut prin procesul de emigrare in Canada.
    Programul "francez" sugereaza sustinerea unui test de limba dar nu este(inca) obligatoriu in etapa preliminara. Totusi, atasarea rezultatului unui test de limba ajuta la evaluarea mai rapida a dosarului. Dupa ce ati fost selectionat de regiunea Quebec si primiti invitatia ferma la interviu atunci, dupa caz, in functie de "prestatia lingvistica" pe care o aveti la interviu puteti primi CSQ-ul sau vi se poate sugera sa urmati cursuri de limba franceza si sa atasati un rezultat de competente lingvistice sustinut la un institut agreat.
    Programul FSW(federal) precizeaza clar obligativitatea prezentarii rezultatului testului de limba de la primul dosar trimis in Sydney(Canada)
    avatar
    lakozoltan
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 15/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de lakozoltan Dum Iul 18, 2010 10:54 am

    Buna Paulesco. Buna tuturor. Foarte utile informatiile. Vreau sa emigrez in canada impreuna cu sotia. Eu am 30 de ani si sotia 25. Vrem sa emigram pe partea engleza..Am facut testul online ( am obtinut peste 70 de puncte ), m-ar interesa unde pot sa gasesc actele necesare pentru primul dosar?, daca are cineva niste demouri sau ceva din care sa invatam pentru testul IELTS ( in 9 oct suntem programati ). In ce masura ne-ar avantaja ( se proceseaza dosarele mai repede ???) daca as primi un contract de munca de la cineva din canada?.( am posibilitatea ). Eu am terminat psihopedagogia sociala si as vrea sa stiu in care categorie ma incadrez: in 4151 Psychologists sau 4152 Social Workers, avand in Romania o vechime de 4 ani pe cartea de munca ca si psihopedagog la un liceu si alti ani ca si gestionar si assistent manager. Sotia este inginer topograf si lucreaza in domeniu de 3 ani si nu stim la ce categorie se integreaza???. Multumesc. O zi buna tuturor Smile)
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Iul 18, 2010 2:49 pm

    Documentele necesare le gasiti aici
    Lista cu documentele aditionale le gasiti aici Urmariti coloana "F"
    Dosarul se trimite in Sydney.
    Daca aveti un contract ferm de munca de la un angajator din Canada este foarte bine. Va incadrati in categoria 1 si nu mai depindeti de cele 20000 de dosare care se proceseaza anual pt programul FSW. Alt avantaj este acela ca nu mai trebuie sa faceti dovada financiara pt banii necesari in primele luni.
    Cred ca veti gasi cateva linkuri in categoria IELTS sau aici
    avatar
    lakozoltan
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 15/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de lakozoltan Dum Iul 18, 2010 5:32 pm

    buna
    as avea nevoie de niste lamuriri daca se poate......am facut testarea online si am am obtinut un punctaj peste 70. vrem sa emigram in canada(partea engleza).Sunt licentiat in psihopedagogie, master in educatie de integrare(am lucrat ca si consilier scolar 5 ani), ne-am uitat pe lista cu meseriile si nu stiu exact in care din
    categorii ma incadrez si anume: 4151 Psychologists sau 4152 Social
    Workers; sotia mea este licentiata in masuratori terestre si cadastru(domeniul geodezie).nu am vazut ceva care sa semene cu specializarea ei. Am posibilitatea sa mi se ofere un contract de munca dar nu in domeniul meu. ( la o firma de mutari ).Acest contract ne avantajeaza cu ceva in procesul de emigrare??? sau e mai bine sa plecam fara contract ?mersi...astept raspuns
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Iul 18, 2010 5:42 pm

    lakozoltan a scris:buna
    as avea nevoie de niste lamuriri daca se poate......am facut testarea online si am am obtinut un punctaj peste 70. vrem sa emigram in canada(partea engleza).Sunt licentiat in psihopedagogie, master in educatie de integrare(am lucrat ca si consilier scolar 5 ani), ne-am uitat pe lista cu meseriile si nu stiu exact in care din
    categorii ma incadrez si anume: 4151 Psychologists sau 4152 Social
    Workers; sotia mea este licentiata in masuratori terestre si cadastru(domeniul geodezie).nu am vazut ceva care sa semene cu specializarea ei. Am posibilitatea sa mi se ofere un contract de munca dar nu in domeniul meu. ( la o firma de mutari ).Acest contract ne avantajeaza cu ceva in procesul de emigrare??? sau e mai bine sa plecam fara contract ?mersi...astept raspuns
    Incadrarea intr-o grupa NOC o faceti in functie de principalele atributiuni pe care le aveti la actualul sau fostul loc de munca. Trebuie sa faceti rost de fisa postului.
    avatar
    genius
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 29/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de genius Lun Iul 19, 2010 3:53 pm

    Salut,
    pana la modificarea din iunie ma incadram si aveam si experienta destula pentru manager financiar,
    acest job nu se mai regaseste acum in lista "29".Daca nu aplic pe programul “skilled worker” , si aplic normal cat dureaza actele.
    Multumesc.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 19, 2010 6:51 pm

    genius a scris:Salut,
    pana la modificarea din iunie ma incadram si aveam si experienta destula pentru manager financiar,
    acest job nu se mai regaseste acum in lista "29".Daca nu aplic pe programul “skilled worker” , si aplic normal cat dureaza actele.
    Multumesc.
    Poate sa dureze 5, 6 ani sau o vesnicie. Puneti accent pe programul Quebec.
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Joi Iul 22, 2010 11:04 pm

    Pt Dl Paulesco
    Va salut, Ciprian ma numesc, sunt nou pe forum , as vrea sa va intreb care este procedura de emigrare in Canada partea engleza(Alberta).Am citit pe alte net ca dureaza cel mai mult 48 de luni. Cam care ar fii costurile finale pentru emigrare si cati bani trebuie sa am la mine cand voi pleca (daca voi fii aceptat)
    Eu am 33 de ani, inginer petrolist, casatorit, un copil
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Joi Iul 22, 2010 11:31 pm

    ciprian.du a scris:Pt Dl Paulesco
    Va salut, Ciprian ma numesc, sunt nou pe forum , as vrea sa va intreb care este procedura de emigrare in Canada partea engleza(Alberta).Am citit pe alte net ca dureaza cel mai mult 48 de luni. Cam care ar fii costurile finale pentru emigrare si cati bani trebuie sa am la mine cand voi pleca (daca voi fii aceptat)
    Eu am 33 de ani, inginer petrolist, casatorit, un copil
    Vedeti daca va incadrati in NOC cod 8222 si aplicati pe programul FSW. Engleza obligatoriu si in maxim un an esti in Canada. Daca vrei Alberta iti cumperi bilet de avion si aterizezi acolo.
    Este corect Paulesco?
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Vin Iul 23, 2010 9:07 am

    Va multumesc pentru ajutor.
    Ma incadrez la 8222.
    Eu lucrez la Petrom din 2001 si de un an sunt supervizor workover . Ma speriasem de perioada prea mare de asteptare pentru Alberta.
    Ce ar trebui sa fac, sa merg la ambasada Canadei sa solicit viza?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Iul 23, 2010 8:55 pm

    Este foarte corect, Dorina balerina.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Vin Iul 23, 2010 8:58 pm

    ciprian.du a scris:Va multumesc pentru ajutor.
    Ma incadrez la 8222.
    Eu lucrez la Petrom din 2001 si de un an sunt supervizor workover . Ma speriasem de perioada prea mare de asteptare pentru Alberta.
    Ce ar trebui sa fac, sa merg la ambasada Canadei sa solicit viza?
    Urmati pasii pentru programul FSW pe care ii gasiti aici sau urmariti forumul .
    avatar
    serkan77
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 23/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de serkan77 Vin Iul 23, 2010 11:23 pm

    Buna tuturor,
    Ma intereseaza sa aflu ce sanse de emigrare as avea impreuna cu familia.Am facut autoevaluarile pe ambele programe si suntem eligibili,cu toate ca...nu ne regasim in lista de meserii pt "partea engleza".Pe scurt:eu-cadru militar cu studii superioare(master),33 ani,sotia-inginer horticultor,universitate,27 ani,fetita-5 luni.As dori referinte de la cazuri similare cat de cat sau un raspuns de la paulesco.Va multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Sam Iul 24, 2010 7:21 pm

    serkan77 a scris:Buna tuturor,
    Ma intereseaza sa aflu ce sanse de emigrare as avea impreuna cu familia.Am facut autoevaluarile pe ambele programe si suntem eligibili,cu toate ca...nu ne regasim in lista de meserii pt "partea engleza".Pe scurt:eu-cadru militar cu studii superioare(master),33 ani,sotia-inginer horticultor,universitate,27 ani,fetita-5 luni.As dori referinte de la cazuri similare cat de cat sau un raspuns de la paulesco.Va multumesc!
    Programul FSW este strict limitat de lista 29. Fara eligibilitate dosarele sunt procesate in timp nedeterminat. Se poate ajunge si la 60 luni. Varianta cea mai buna este programul "travailleurs permanents" al regiunii Quebec
    avatar
    serkan77
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 8
    Data de inscriere : 23/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de serkan77 Dum Iul 25, 2010 10:15 am

    Va multumesc si...ne apucam de treaba,in consecinta o sa revenim cu alte intrebari.Bafta tuturor
    avatar
    iuliansoim
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 25/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de iuliansoim Dum Iul 25, 2010 3:35 pm

    ce sanse am daca nu stiu franceza ,pe partea quebec?.stiu numai engleza
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Iul 25, 2010 4:46 pm

    iuliansoim a scris:ce sanse am daca nu stiu franceza ,pe partea quebec?.stiu numai engleza
    Cunoasterea limbii franceze este obligatorie. Interviul are loc in limba franceza.
    avatar
    maria.cernescu
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 25/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de maria.cernescu Lun Iul 26, 2010 12:18 am

    hei, salut, am ametit de cat am citit despre emigrare!toate mi se -nvart in cap! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    cine stie sa-mi spuna cam cat costa toate taxele premergatoare plecarii(de la A-Z, cu tot-tot, dosar, procesare, analize), mai putin cei 11000CAD care trebuiesc pt 1 pers la intrarea in CANADA? am mai multe intrebari dar asta cu banii e cea mai "cruda"! am citit tot pe net ceva de gen 3900 euro/1pers! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sper ca nu atat! sau asta in cazul in care se ocupa de tine o firma specializata???
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Lun Iul 26, 2010 12:07 pm

    maria.cernescu a scris:hei, salut, am ametit de cat am citit despre emigrare!toate mi se -nvart in cap! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    cine stie sa-mi spuna cam cat costa toate taxele premergatoare plecarii(de la A-Z, cu tot-tot, dosar, procesare, analize), mai putin cei 11000CAD care trebuiesc pt 1 pers la intrarea in CANADA? am mai multe intrebari dar asta cu banii e cea mai "cruda"! am citit tot pe net ceva de gen 3900 euro/1pers! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sper ca nu atat! sau asta in cazul in care se ocupa de tine o firma specializata???
    Costurile difera in functie de numarul de persoane care aplica.
    Pt o persoana: taxe aici
    Dosar Sydney:550 cad
    Taxa rezidenta permanenta:490 cad
    Medicale: aproximativ 190 $ la OIM Bucuresti
    Traduceri: difera in functie de tariful notarilor si al traducatorilor autorizati
    Testul IELTS: 650 Lei
    Biletul de avion: aproximativ 750 Euro
    avatar
    ciprian.du
    sunt hotarat sa emigrez
    sunt hotarat sa emigrez


    Mesaje : 27
    Data de inscriere : 22/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ciprian.du Mar Iul 27, 2010 10:34 pm

    Pt o persoana: taxe aici
    Dosar Sydney:550 cad
    Taxa rezidenta permanenta:490 cad
    Medicale: aproximativ 190 $ la OIM Bucuresti
    Traduceri: difera in functie de tariful notarilor si al traducatorilor autorizati
    Testul IELTS: 650 Lei
    Biletul de avion: aproximativ 750 Euro
    La costurile enumerate mai sus, eu daca o sa plec, sa lucrez in Canada imi trebuiesc 11000 de dolari Canadieni?
    avatar
    paula simionescu
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 28/07/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paula simionescu Mier Iul 28, 2010 8:05 pm

    Buna ziua! Am 33 ani si am 2 facultati (Finante si Horticultura) . As dori sa ma inscriu mai intai la studii/specializare, sa invat cate ceva acolo. In tara lucrez economist/contabil la o multinationala in constructii. Mi-ar placea Vancouver sau Toronto. Vorbesc engleza la nivel mediu . Credeti cam sanse la varsta mea sa pot gasi un job acolo? Pentru a sta acolo pe banii mei vreo 3 luni cam de cati $ e nevoie?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iul 28, 2010 8:11 pm

    ciprian.du a scris:Pt o persoana: taxe aici
    Dosar Sydney:550 cad
    Taxa rezidenta permanenta:490 cad
    Medicale: aproximativ 190 $ la OIM Bucuresti
    Traduceri: difera in functie de tariful notarilor si al traducatorilor autorizati
    Testul IELTS: 650 Lei
    Biletul de avion: aproximativ 750 Euro
    La costurile enumerate mai sus, eu daca o sa plec, sa lucrez in Canada imi trebuiesc 11000 de dolari Canadieni?
    Daca aveti contract de munca ferm nu trebuie sa dispuneti de banii necesari pt autofinantare.
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iul 28, 2010 8:29 pm

    paula simionescu a scris:Buna ziua! Am 33 ani si am 2 facultati (Finante si Horticultura) . As dori sa ma inscriu mai intai la studii/specializare, sa invat cate ceva acolo. In tara lucrez economist/contabil la o multinationala in constructii. Mi-ar placea Vancouver sau Toronto. Vorbesc engleza la nivel mediu . Credeti cam sanse la varsta mea sa pot gasi un job acolo? Pentru a sta acolo pe banii mei vreo 3 luni cam de cati $ e nevoie?
    Sumele necesare si pe care trebuie sa le dovediti cu extrase de cont le gasiti aici
    Pt programul FSW(federal skilled worker) sumele sunt obligatorii si se face dovada atat in tara(la interviu) cat si la intrarea in Canada.
    Nu garanteaza nimeni gasirea unui loc de munca. Fiecare cu norocul lui. Trebuie sa fiti optimista si sa va doriti sa faceti acest pas. Cititi toate informatiile despre procesul emigrarii in Canada. Pare stufos dar treptat se va clarifica totul. Sunt pareri pro si contra emigrarii in Canada. Dv hotarati in care tabara va pozitionati.

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 8 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 7:04 am