Emigrare

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Emigrare

Informatii despre procesul de emigrare in Canada.


+95
tt
miri2005
calinv
MIRCEA TICAR
gabitzuk
elenuvsky
ANY
ferra22
cocomobilu
sorynacio
gyyyanyyy
pcristiandan
FLY
rodicaabc
cristidusa
AndreiMedias
roberto78
inbox73
veracostelas
anamaria
lucia
rodica
axa
costinmindru
razvan83
Patrascanu Costel
adrianamurafa
cristina_r
KLAUDIA
afm
miha_m
iulia12
TheMastersgrup
DanaMi
dyadya
tender
nicu
dante
annaz274
omiduta
cosmincutean
bubut
cornei
Minzu Catalin
magdut
avrambogdanst
deheflo
liviu_n33
laurentiu_state
gabi2ctin
lili
bogdanduz
popescuasali
LLMister
ana1405
ALICEc
paula simionescu
maria.cernescu
iuliansoim
serkan77
ciprian.du
lakozoltan
cosb_1981
camel
kiki31
Cecivlad
sorin200931
larisa.diaconu
Androspat
mi
dorimircea
ileanac
pitic1234
radugabriel
ElGreko
octombrie_2009
LAVI
juventinu
Cree
luci18
genius
lupe
cnemes
worker
dorina
curioasa
corina
anaalex5
ioana tripon
florikika2004
evelyne
topolino
fragi9b
columbo
paulesco
99 participanți

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    avatar
    genius
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 29/05/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de genius Joi Iun 10, 2010 8:55 pm

    Daca nu sunt eligibil (compatibil cu meseriile din lista 38), cat dureaza procesarea actelor.
    Toefl este valabil ca atestat de limba engleza???
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Joi Iun 10, 2010 9:31 pm

    Cititi aici inainte sa apelati la firmele de consultanta.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Joi Iun 10, 2010 9:41 pm

    genius a scris:Daca nu sunt eligibil (compatibil cu meseriile din lista 38), cat dureaza procesarea actelor.
    Toefl este valabil ca atestat de limba engleza???
    In ghidul de pe "partea engleza" scrie ca accepta rezultatele: IELTS,CELPIP,TEF
    Daca nu te regasesti in cele 38 de meserii(criteriu eliminatoriu) nu cheltui banii degeaba. Taxa nu se returneaza. Sunt 550 $ CAD pt AP +550 pt AS +150 pt copil sub 22 ani. Nu risca! Citeste bine si alege programul care ti se potriveste.Prietenii mei au facut cursuri de calificare pe meseria ceruta. El a reusit sa se angajeze si a lucrat 1 an in Rom iar sotia lui a lucrat fara salariu si platea darile firmei catre stat(era firma unor prieteni) numai ca sa fie eligibili. Depinde cat de motivat esti.
    ElGreko
    ElGreko
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/06/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Atena - Grecia

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ElGreko Sam Iun 12, 2010 3:33 am

    Salut tuturor
    Sunt roman stabilit in "Grecia" de 7 ani, si nam crezut niciodata ca am sa ajung sa vorbesc de acest subiect "Canada". Banuiesc ca a ajuns vestea peste tot in lume cat de jalnica e situatia aici. De vreo saptamana tot caut canada...canada si iar canada.... as avea niste intrebari mai nepotrivite pe care nu le pot pune la ambasada de exemplu [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    1. Am cunoscuti in canada, majoritatea prieteni, fiecare are versiunea lui. Am 20 ani, am terminat un licu tehnic de tehnicean calculatoare si retele, de la 13 ani repar computere si azi am firma de support tehnic calculatoare si retele pt ca parerea mea asa e romanu, muncitor si cinstit, sunt si rai da asta e alta pare ce nu incape in discutia asta. Sa revin la intrebare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] imi zice un prieten bun de familie de aici, au un frate in Canada, firme, bogat omu fara prea multe detalii, si imi poate oferii maine un contract de munca, din cate am inteles numa pe 3 luni se poate, e adevarat?
    2. Tot el zice , vino cu contract si ramai aici "legal" si am zis cum? Intrebarea e : chiar se poate ? si daca se poate explicati-mi si mie care e pasu ala, inafara de faptu daca mi-as gasi o canadianca si m-as insura ca nam de gand, nu zic ca nu e posibil, da e prea de tot .
    3.Daca plec ca permanent resident ce sanse am? adica practic yo nam cum dovedi experienta mea, firma am de foarte putin timp, facultate nam, ce pot face? Am inteles ca am super sanse in quebec , dar urasc franceza ....

    Astept un raspuns
    Multumesc
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Dum Iun 13, 2010 5:13 pm

    ElGreko a scris:Salut tuturor
    Sunt roman stabilit in "Grecia" de 7 ani, si nam crezut niciodata ca am sa ajung sa vorbesc de acest subiect "Canada". Banuiesc ca a ajuns vestea peste tot in lume cat de jalnica e situatia aici. De vreo saptamana tot caut canada...canada si iar canada.... as avea niste intrebari mai nepotrivite pe care nu le pot pune la ambasada de exemplu [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    1. Am cunoscuti in canada, majoritatea prieteni, fiecare are versiunea lui. Am 20 ani, am terminat un licu tehnic de tehnicean calculatoare si retele, de la 13 ani repar computere si azi am firma de support tehnic calculatoare si retele pt ca parerea mea asa e romanu, muncitor si cinstit, sunt si rai da asta e alta pare ce nu incape in discutia asta. Sa revin la intrebare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] imi zice un prieten bun de familie de aici, au un frate in Canada, firme, bogat omu fara prea multe detalii, si imi poate oferii maine un contract de munca, din cate am inteles numa pe 3 luni se poate, e adevarat?
    2. Tot el zice , vino cu contract si ramai aici "legal" si am zis cum? Intrebarea e : chiar se poate ? si daca se poate explicati-mi si mie care e pasu ala, inafara de faptu daca mi-as gasi o canadianca si m-as insura ca nam de gand, nu zic ca nu e posibil, da e prea de tot .
    3.Daca plec ca permanent resident ce sanse am? adica practic yo nam cum dovedi experienta mea, firma am de foarte putin timp, facultate nam, ce pot face? Am inteles ca am super sanse in quebec , dar urasc franceza ....

    Astept un raspuns
    Multumesc
    Contractele de munca se obtin foarte greu. Angajatorul are foarte multe conditii de indeplinit. Nu cred ca ai sanse cu contractul de munca.
    Viza pe care o obtii iti acorda statutul de rezident permanent.
    Citeste cu atentie toate informatiile si poate gasesti o portita de intrare in Canada. Te-ai gandit sa iti continui studiile in Canada? Asta este singura sansa.
    ElGreko
    ElGreko
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/06/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Atena - Grecia

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ElGreko Dum Iun 13, 2010 9:01 pm

    paulesco a scris:
    Contractele de munca se obtin foarte greu. Angajatorul are foarte multe conditii de indeplinit. Nu cred ca ai sanse cu contractul de munca.
    Viza pe care o obtii iti acorda statutul de rezident permanent.
    Citeste cu atentie toate informatiile si poate gasesti o portita de intrare in Canada. Te-ai gandit sa iti continui studiile in Canada? Asta este singura sansa.

    Contract nu e problema, problema e, daca ajung cu contract pot avea sanse sa imi fac actele de rezident permanent? si bine inteles am ganduri sa imi duc studile mai departe, dar nam nici pic de idee la sistemu din canada si la engleza nu sunt pregatit la nivel asa de inalt sa pot urma o facultate dar nar fi o problema , is tanar si prind repede. Acuma as avea niste intrebari in legatura cu asta, Pot declara ca vreau sa-mi fac studile acolo si ca vreau si sa muncesc? ma ajuta statu sau tre sa scot mii de dolari din buzunar ?
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Dum Iun 13, 2010 10:15 pm

    ElGreko a scris:
    paulesco a scris:
    Contractele de munca se obtin foarte greu. Angajatorul are foarte multe conditii de indeplinit. Nu cred ca ai sanse cu contractul de munca.
    Viza pe care o obtii iti acorda statutul de rezident permanent.
    Citeste cu atentie toate informatiile si poate gasesti o portita de intrare in Canada. Te-ai gandit sa iti continui studiile in Canada? Asta este singura sansa.


    Contract nu e problema, problema e, daca ajung cu contract pot avea sanse sa imi fac actele de rezident permanent? si bine inteles am ganduri sa imi duc studile mai departe, dar nam nici pic de idee la sistemu din canada si la engleza nu sunt pregatit la nivel asa de inalt sa pot urma o facultate dar nar fi o problema , is tanar si prind repede. Acuma as avea niste intrebari in legatura cu asta, Pot declara ca vreau sa-mi fac studile acolo si ca vreau si sa muncesc? ma ajuta statu sau tre sa scot mii de dolari din buzunar ?
    Daca ai contract si nu este o problema cu engleza, ce mai stai pe ganduri? Informeaza-te si aplica. Cu contractul in buzunar nu mai trebuie sa faci dovada sustinerii financiare.Platesti doar taxele de procesare.Vrei sa muncesti temporar? Nu explici clar ce vrei.
    ElGreko
    ElGreko
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/06/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Atena - Grecia

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ElGreko Dum Iun 13, 2010 11:44 pm

    dorina a scris:
    Daca ai contract si nu este o problema cu engleza, ce mai stai pe ganduri? Informeaza-te si aplica. Cu contractul in buzunar nu mai trebuie sa faci dovada sustinerii financiare.Platesti doar taxele de procesare.Vrei sa muncesti temporar? Nu explici clar ce vrei.

    Daca poti te rog, explica-mi cate tipuri de contract exista, adica yo ceea ce am auzit e ca : 2 baieti de aici din zona , au plecat printr-un avocat in partea franceza, cu contract 3 luni oferit de cineva, si acuma sunt amandoi in torronto, legal tot, deci care e faza? Eu vreau sa gasesc o modalitate sa pot pleca cu orice pret, singur daca plec de nebun nu rezolv niciodata, si as vrea sa fug de ilegalitati cat se poate ca sincer va spun "Grecia"m-a scarbit.
    avatar
    radugabriel
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 15/06/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty emigrare

    Mesaj Scris de radugabriel Mar Iun 15, 2010 12:46 am

    Imi doresc f mult sa plec in Canada si am apelat la o firma de consultanta!
    Acestia mi-au cerut o taxa de 550 dolari canadieni si nu prea sunt increzator! Mi-au spus ca imi pot oferi un job compatibil cu calificarea mea profesionala!
    Am terminat Facultatea de Geodezie din cadrul Universitatii Tehnice de Constructii Bucuresti , promotia 2009!
    Credeti ca am vreo sansa sa emigrez daca nu am experienta in munca! Mentionez ca sunt proaspat absolvent!
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Mar Iun 15, 2010 1:10 am

    radugabriel a scris:Imi doresc f mult sa plec in Canada si am apelat la o firma de consultanta!
    Acestia mi-au cerut o taxa de 550 dolari canadieni si nu prea sunt increzator! Mi-au spus ca imi pot oferi un job compatibil cu calificarea mea profesionala!
    Am terminat Facultatea de Geodezie din cadrul Universitatii Tehnice de Constructii Bucuresti , promotia 2009!
    Credeti ca am vreo sansa sa emigrez daca nu am experienta in munca! Mentionez ca sunt proaspat absolvent!
    A spus bine adminul la un moment dat: "ar promite contract de munca si bunicii de la Belu" Evitati firmele de consultanta. In fond, sunt banii vostri si decizia va apartine.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Mar Iun 15, 2010 1:15 am

    ElGreko a scris:
    dorina a scris:
    Daca ai contract si nu este o problema cu engleza, ce mai stai pe ganduri? Informeaza-te si aplica. Cu contractul in buzunar nu mai trebuie sa faci dovada sustinerii financiare.Platesti doar taxele de procesare.Vrei sa muncesti temporar? Nu explici clar ce vrei.

    Daca poti te rog, explica-mi cate tipuri de contract exista, adica yo ceea ce am auzit e ca : 2 baieti de aici din zona , au plecat printr-un avocat in partea franceza, cu contract 3 luni oferit de cineva, si acuma sunt amandoi in torronto, legal tot, deci care e faza? Eu vreau sa gasesc o modalitate sa pot pleca cu orice pret, singur daca plec de nebun nu rezolv niciodata, si as vrea sa fug de ilegalitati cat se poate ca sincer va spun "Grecia"m-a scarbit.
    Ai facut autoevaluarea cu meseria ta? Ma refer la programul travailleurs permanents
    avatar
    pitic1234
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 13/06/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de pitic1234 Mar Iun 15, 2010 8:08 am

    Buna, tuturor.

    Va rog sa imi spuneti daca profesia de cadru militar (ofiter artilerie / SRI) din RO intruneste conditiile actuale de emigrare pe partea engleza, prin programul "federal skilled worker"?

    Echivalent meserie in NOC:
    0643 Commissioned Officers, Armed Forces
    • artillery officer
    • intelligence officer (management) – military

    In caz ca nu, ce anume trebuie trecut la ocupatie?
    Ar fi mai multe sanse de emigrare pe partea franceza?

    Va multumesc.


    Ultima editare efectuata de catre pitic1234 in Mar Iun 15, 2010 2:09 pm, editata de 1 ori
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Mar Iun 15, 2010 9:18 am

    Alt program de emigrare. Nu se aplica procesare prioritara si dureaza mult.
    ElGreko
    ElGreko
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/06/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Atena - Grecia

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ElGreko Mar Iun 15, 2010 12:12 pm

    dorina a scris:
    Ai facut autoevaluarea cu meseria ta? Ma refer la programul travailleurs permanents
    Da am facut, dar nam inteles ce sunt ultimele 3 intrebari, oricum am sanse din cate zice rezultatu .

    Your result


    It seems that you meet the Québec
    selection criteria. You may now submit an official immigration
    application. If you apply as a worker, consult the section Application for Selection Certificate and appendices
    - Permanent workers
    . If you are applying as a self-employed
    worker
    , consult the section Application for Selection Certificate and appendices
    - Businesspeople
    , or contact us to have the form mailed to you.
    Processing fees are charged when you submit an official immigration
    application.

    Practical advice
    Submit your official
    immigration application as soon as possible. If you wait too long,
    Québec's selection criteria may have changed or the list of areas of
    training may have changed in the meantime. After you have submitted an
    Application for a Québec Selection Certificate, the final decision will
    be based on the list of areas of training in effect when the application
    is processed.

    Useful information
    It is important to
    inform you that the application processing time may vary at any time due
    to a number of factors (overall selection objectives by geographic pool
    and immigration category, volume of applications for a Québec Selection
    Certificate submitted from various territories, international context).
    For more detailed information, consult the section Processing Times for Immigration Applications on
    the Immigration Québec Web site.

    Thank you for your interest in
    Québec.










    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 15, 2010 12:26 pm

    Rezultatul preliminar este pozitiv. Poti sa aplici pt programul travailleurs permanents
    ElGreko
    ElGreko
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/06/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Atena - Grecia

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ElGreko Mar Iun 15, 2010 1:07 pm

    paulesco a scris:Rezultatul preliminar este pozitiv. Poti sa aplici pt programul travailleurs permanents

    cat dureaza pentru optinerea visei? yo am auzit ca te accepta mai usor si mai rapid, e adevarat?
    si inca ceva, daca plec cu o invitatie la munca sau contract?
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 15, 2010 2:32 pm

    ElGreko a scris:
    paulesco a scris:Rezultatul preliminar este pozitiv. Poti sa aplici pt programul travailleurs permanents

    cat dureaza pentru optinerea visei? yo am auzit ca te accepta mai usor si mai rapid, e adevarat?
    si inca ceva, daca plec cu o invitatie la munca sau contract?
    Trebuie sa te informezi. Gasesti totul pe site si pe forum. Daca ai un contract de munca ferm poti sa aplici pt permis de munca temporar si pleci rapid la munca in Canada. In timp ce muncesti in Canada poti sa aplici pt rezidenta permanenta. Daca ai 2 ani de munca poti sa aplici pt programul "experience canada".
    ElGreko
    ElGreko
    interesat de subiect
    interesat de subiect


    Mesaje : 6
    Data de inscriere : 12/06/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Atena - Grecia

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ElGreko Mar Iun 15, 2010 2:44 pm

    paulesco a scris:
    ElGreko a scris:
    paulesco a scris:Rezultatul preliminar este pozitiv. Poti sa aplici pt programul travailleurs permanents

    cat dureaza pentru optinerea visei? yo am auzit ca te accepta mai usor si mai rapid, e adevarat?
    si inca ceva, daca plec cu o invitatie la munca sau contract?
    Trebuie sa te informezi. Gasesti totul pe site si pe forum. Daca ai un contract de munca ferm poti sa aplici pt permis de munca temporar si pleci rapid la munca in Canada. In timp ce muncesti in Canada poti sa aplici pt rezidenta permanenta. Daca ai 2 ani de munca poti sa aplici pt programul "experience canada".

    Multumesc de raspunsuri, sa zicem ca m-am hotarat sa plec in Quebec, care e procedura? ce hartii imi trebuie? sunt exact ca celelelte , partea engleza? si inca ceva, pot sa le trimit in engleza hariile pentru partea franceza ca practic nu prea stiu franceza, sa ma pregatesc intre timp....
    Merci
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 15, 2010 2:52 pm

    ElGreko a scris:
    paulesco a scris:
    ElGreko a scris:
    paulesco a scris:Rezultatul preliminar este pozitiv. Poti sa aplici pt programul travailleurs permanents

    cat dureaza pentru optinerea visei? yo am auzit ca te accepta mai usor si mai rapid, e adevarat?
    si inca ceva, daca plec cu o invitatie la munca sau contract?
    Trebuie sa te informezi. Gasesti totul pe site si pe forum. Daca ai un contract de munca ferm poti sa aplici pt permis de munca temporar si pleci rapid la munca in Canada. In timp ce muncesti in Canada poti sa aplici pt rezidenta permanenta. Daca ai 2 ani de munca poti sa aplici pt programul "experience canada".

    Multumesc de raspunsuri, sa zicem ca m-am hotarat sa plec in Quebec, care e procedura? ce hartii imi trebuie? sunt exact ca celelelte , partea engleza? si inca ceva, pot sa le trimit in engleza hariile pentru partea franceza ca practic nu prea stiu franceza, sa ma pregatesc intre timp....
    Merci
    Gasesti aici toate informatiile. Daca aplici "pe partea franceza" implica faptul ca stii franceza. Poti sa le completezi si in engleza dar s-ar putea sa se simta "ofensati". Regiunea Quebec are program propriu de selectionare a emigrantilor diferit de cel "federal".
    avatar
    ileanac
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 21/06/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de ileanac Lun Iun 21, 2010 6:05 pm

    Buna ziua,
    As dori sa stiu cit costa in total, de la depunerea primului dosar pina la obtinerea vizei inclusiv cit este acea suma obligatorie care trebuie depusa in banca pentru suport material in Canada pentru cele 6 luni. Noi sintem o familie sot si sotie doar si am dori sa emigram in partea engleza. Multumes frumos
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mar Iun 22, 2010 12:13 am

    ileanac a scris:Buna ziua,
    As dori sa stiu cit costa in total, de la depunerea primului dosar pina la obtinerea vizei inclusiv cit este acea suma obligatorie care trebuie depusa in banca pentru suport material in Canada pentru cele 6 luni. Noi sintem o familie sot si sotie doar si am dori sa emigram in partea engleza. Multumes frumos
    550 +550(primul dosar)+490+490(taxa rezidenta)+15000(sustinerea financiara)=17080 $ CAD +cheltuieli cu legalizari si traduceri +taxele pt analizele medicale
    avatar
    dorimircea
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 22/06/2010

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty despre emigrare

    Mesaj Scris de dorimircea Mar Iun 22, 2010 3:12 pm

    Numele meu este Mircea si am 40 de ani, sunt sofer pe TIR si am vazut ca provincia Alberta are un program de emigrare unde intre meserii e inclusa si a mea. Ce nu am inteles eu este daca pot emigra doar pe baza meseriei mele sau imi trebuie si un contract de munca din partea unui angajator canadian?Va multumesc pentru timpul acordat.
    dorina
    dorina
    consilier emigrare
    consilier emigrare


    Mesaje : 120
    Data de inscriere : 22/11/2009
    Localizare : Laval

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de dorina Mar Iun 22, 2010 9:42 pm

    dorimircea a scris:Numele meu este Mircea si am 40 de ani, sunt sofer pe TIR si am vazut ca provincia Alberta are un program de emigrare unde intre meserii e inclusa si a mea. Ce nu am inteles eu este daca pot emigra doar pe baza meseriei mele sau imi trebuie si un contract de munca din partea unui angajator canadian?Va multumesc pentru timpul acordat.
    Pentru programele proprii provinciilor(programe separate de cel federal si Quebec) trebuie sa aveti un contract cu un angajator din Canada. Daca aveti vechime in munca si atestatele cerute de ei(intrati pe pagina lor) incercati sa obtineti un contract prin unul din operatorii din Romania(workexperience.ro sau tjobs.ro).Poate aveti noroc. Bafta!
    avatar
    mi
    sunt in trecere
    sunt in trecere


    Mesaje : 3
    Data de inscriere : 29/06/2010
    Localizare : undeva in Romania

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de mi Mar Iun 29, 2010 9:26 pm

    Sunt nou-venita pe forum si as avea o rugamite: se poate sa mai reveniti cu materialul pentru engleza? Fisierele de pe transfer.ro nu mai pot fi descarcate. Multumesc!
    avatar
    paulesco
    Admin
    Admin


    Mesaje : 662
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Localizare : GRAAL

    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de paulesco Mier Iun 30, 2010 6:07 pm

    mi a scris:Sunt nou-venita pe forum si as avea o rugamite: se poate sa mai reveniti cu materialul pentru engleza? Fisierele de pe transfer.ro nu mai pot fi descarcate. Multumesc!
    Trimite un PM celui care le-a postat.

    Continut sponsorizat


    Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura) - Pagina 5 Empty Re: Emigrarea pe partea engleza(26 iunie 2010 schimbari de procedura)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 12:10 pm